Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 4. 8. 2020 meniny má Dominika, Dominik

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Tech - Hry
2
Vladimír Mičuda
9. apríl 2019, 10:42
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vyskúšali sme sovietsky simulátor od slovenského vývojára. Predalo sa dosť kusov, aby som pokračoval dva roky vo vývoji, hovorí

V hre časom pribudne armáda, boje či letecká doprava.

Vladimír Mičuda
9. apríl 2019, 10:42
Vyskúšali sme sovietsky simulátor od slovenského vývojára. Predalo sa dosť kusov, aby som pokračoval dva roky vo vývoji, hovorí
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nedávno sme ti priniesli krátku správu o zaujímavej slovenskej stratigeckej hre profilovanej do socialistického prostredia. Dnes si ju už môžeš zakúpiť na Steame v predbežnom prístupe, autor hry Peter Adamčík má v plane mnoho vychytávok. „Vývoj bude trvať ešte aspoň 2 roky. Najskôr pribudnú osobné autá, neskôr polícia, lodná doprava, letecká, lanovky a dúfam že aj armáda a nejaký ten boj,“ priblížil s tým, že vývoj hry mu trval dva roky.

 

 

Hru si môžeš zahrať od 15. marca tohto roka a na internetovom obchode má  už takmer 1 400 recenzií, veľká väčšina z nich sú veľmi kladné. Niektorí hráči stihli odohrať už desiatky až stovky hodín. „Komunita je dosť veľká. Bežne hru hrá v jeden okamih 1 až 2-tisíc hráčov. Najväčší nával hráčov bol tesne po vydaní, odvtedy počet hráčov, ktorí hru hrajú v jeden okamih, mierne klesá. To je ale bežný jav, deje sa to v prípade každej hry. To, čo ma teší, je, že to klesá pomaly, oveľa pomalšie ako v prípade iných hier,“ hovorí Adamčík s tým, že sa hre darí a zisky z nej určite postačia na ďalšie dva roky vývoja.

 

 

Adamčík má za sebou už niekoľko hier, no Soviet Republic je jeho prvá tycoonovka. Predtým sa sústreďoval predovšetkým na simulátory. „Videl som silný záujem o tému socializmus a nevidel som žiadnu podobnú hru. Navyše, socializmus a plánované hospodárstvo parádne pasuje do game designu, hráč ovláda všetko,“ vysvetľuje slovenský indie vývojár svoje rozhodnutie spraviť hru a dodáva, že programovanie stratégie ho bavilo oveľa viac ako letecké hry. „Videl som aj väčší potenciál, čo sa predajov týka.“

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1125 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Predajca bicyklov: Je to ako s autom, ľudia si často kúpia 3-tisícový bajk z bazáru a sú prekvapení, koľko stojí servis (Rozhovor)Predajca bicyklov: Je to ako s autom, ľudia si často kúpia 3-tisícový bajk z bazáru a sú prekvapení, koľko stojí servis (Rozhovor)
Gestapák šéfoval mafii dlhšie než Mikuláš Černák. Zradcom chcel vyvraždiť celé rodinyGestapák šéfoval mafii dlhšie než Mikuláš Černák. Zradcom chcel vyvraždiť celé rodiny
Si ambiciózna, ovládaš pravopis a prácu s FB? Overovali sme si, aké ponuky sa skrývajú za pracovnými inzerátmi v skupináchSi ambiciózna, ovládaš pravopis a prácu s FB? Overovali sme si, aké ponuky sa skrývajú za pracovnými inzerátmi v skupinách
VIAC

 

O tom, že našiel dieru na trhu, svedčí aj fakt, že ho oslovilo zopár známych vydavateľov hier. Zatiaľ spoluprácu odmieta. „Chcem ostať 100 % indie vývojárom, v budúcnosti však nevylučujem spoluprácu napríklad na konzolových verziách hier alebo na paralelnom projekte. Momentálne sa sústreďujem len na vývoj PC verzie a nechcem sa s nikým dohadovať, čo je správne a čo nie.“

 

Vyskúšali sme sovietsky simulátor od slovenského vývojára. Predalo sa dosť kusov, aby sme pokračovali vo vývoji, hovorí

 

Na hre pracoval sám ako full-time programátor, zvyšok tímu boli externí grafici. Podľa potreby spolupracoval s hudobníkmi či testermi. „Teraz sa budem snažiť rozšíriť tím, hlavne o programátorov. Zatiaľ mám len jedného externého, ktorý pracuje na editore vozidiel, snáď sa mi podarí do konca roka nájsť šikovných mladých ľudí aj do interného tímu.“

 

Hra je prepletená a zaujímavá

Hráč, ktorý miluje budovateľské stratégie, si určite príde na svoje. V hre nájdeš viac ako 30 surovín a tovarov. Ťažíš, vyrábaš, transportuješ, buduješ a plánuješ. Treba si však dávať pozor na to, čo a kedy postavíš, inak sa nálada v tvojom meste zhoršuje.

 

Je to jednoduché. Ak chceš vyrábať oblečenie, musíš najskôr vyrobiť látku, potom ju previesť do továrne, kde sa oblečenie vyrobí. Následne ho musíš previezť do obchodu, kde si ho tvoji obyvatelia môžu kúpiť. Takto to funguje so všetkými potravinami. Slovákov a Čechov môže navyše potešiť plno známych vozidiel a budov, autor sa inšpiroval Košicami.

 

„O budovy sa v rámci grafiky stará predovšetkým Vlado Baloga z Prešova, 2D artwork, ktorý je na Steame, robil Lukáš Lancko, vozidlá dodáva outsourcingové TGR studio. Zvyšok je zrecyklovaný zo starších hier alebo kúpený z Turbosquid,“ opisuje vznik hry po grafickej stránke vývojár.

 

Treba myslieť na detaily

Každý tovar či surovina má špecifické vlastnosti. Ak je napríklad potrebné ropu naložiť do cisterny, potrebuješ špeciálnu prečerpávaciu stanicu, ak potrebuješ naložiť štrk do vyklápača, je potrebná špeciálna nakladacia stanica, kde sa štrk priváža dopravníkmi.

 

Tekuté suroviny, ako napríklad ropa alebo palivo, môžu byť uskladnené iba v nádržiach. Suroviny ako drevo, železo či dosky môžu byť uložené vo vonkajších skladovacích priestoroch, prítomnosť žeriavu značne znižuje čas potrebný na naloženie a vyloženie. Suroviny a tovary, ako oblečenie či plodiny, môžu byť uložené iba pod strechou v skladoch.

 

Čo je však možno škoda, Adamčík zatiaľ neplánuje zakomponovať históriu socializmu. 

Reálne osoby v hre nebudú vystupovať. Nejaké udalosti do hry budú pridané, ale nepôjde o presnú históriu, skôr len o inšpiráciu – epidémiu, pád alebo nárast cien ropy, možno vpád vojsk, ak sa nám podarí pridať armádu.“

 

Hra tiež simuluje náladu obyvateľstva, zdravie, hlad či závislosť na alkohole. Spočiatku občanom stačí len jedlo, no nároky sa časom stupňujú. Dôležitá je preto doprava a chodníky, aby život v meste nestagnoval. „Čerpám len zo všeobecného prehľadu, zatiaľ som nemusel dejepis zvlášť detailne študovať, skôr som „študoval“ rôzne veci z priemyslu, čo sa z čoho vyrába a podobne,“ približuje Adamčík vývoj mechaniky hry.

 

Vyskúšali sme sovietsky simulátor od slovenského vývojára. Predalo sa dosť kusov, aby sme pokračovali vo vývoji, hovorí

 

Zaujímavé je aj narábanie s peniazmi. Máš dve meny – dolár a rubeľ – ktoré simulujú globálnu ekonomiku. Zo začiatku sa bez zahraničných surovín nezaobídeš, no postupne budú mať peniaze čoraz menšiu a menšiu úlohu. Keď však už nakupuješ, musíš byť opatrný, cena surovín sa mení v závislosti od toho, koľko surovín si v minulosti nakúpil.

 

„Cena železa na svetových trhoch je vypočítaná z ceny železnej rudy, ceny práce potrebnej na jej získanie a spracovanie a čiastočne aj z ceny výstavby železiarní. Treba tiež myslieť na to, že ak hráč bude kupovať alebo predávať vo veľmi veľkých množstvách, ovplyvní cenu suroviny nahor alebo nadol.“

 

Skvelý začiatok, no stále „len“ predbežný prístup

Prostredie hry je príjemné, neruší, hra má našliapnuté na skvelý výsledok. Prepracovaný socialistický svet je ukážkou kvalitnej práce talentovaného vývojára. Treba však počítať s bugmi, nefunkčnými mechanikami či padaním hry.

 

Vyskúšali sme sovietsky simulátor od slovenského vývojára. Predalo sa dosť kusov, aby som pokračoval vo vývoji, hovorí

 

Zo začiatku je Workers & Resources: Soviet Republic jeden veľký chaos. Tým, že chýba tutoriál či kampaň, ktorá by ťa naučila základy hry, je to skôr pokus-omyl. Na začiatku hry sa nachádzaš na planine, žiadna „hlavná budova“ neexistuje. Prvých pár minút jednoducho nevieš, čo máš robiť.

 

Vyskúšali sme sovietsky simulátor od slovenského vývojára. Predalo sa dosť kusov, aby som pokračoval vo vývoji, hovorí

 

Nápomocný môže byť manuál v hornej lište. Ten vysvetľuje základné mechaniky hry. To, že niečo nefunguje, však reálne zistíš až vtedy, keď ti klesá spokojnosť obyvateľstva. Upozornenie, že ti nefunguje továreň či farma, ti nevyskočí. Plusom však je, že keď klikneš na budovu, jasne máš vysvetlené, v čom je problém.

 

Vyskúšali sme sovietsky simulátor od slovenského vývojára. Predalo sa dosť kusov, aby som pokračoval vo vývoji, hovorí

 

Soviet Republic vyžaduje veľa času a trpezlivosti. Hru dokážeš pokaziť už na samom začiatku a neraz sa stane, že miesto toho, aby si sa trápil, radšej zahájiš novú hru.

 

Aj napriek tomu je hra Workers & Resources: Soviet Republic chytľavá zábava na dlhé hodiny. Keď sa podarí vychytať všetky muchy, doladiť užívateľské prostredie a vymyslieť hrateľnú a pútavú kampaň, hra bude bezpochyby patriť medzi to lepšie v rámci budovateľských stratégií.

 

Peter Adamčík

Má 33 rokov, programovaniu hier sa venuje od pätnástich rokov. Po strednej škole začal vyvíjať hry profesionálne, prvá hra bola Air Conflicts v roku 2006. So spolužiakom, ktorý mu pomáhal s grafikou, oslovili herné štúdio Games Farm, to im pomohlo s predajom a vývojom hry. Spolupráca trvala do roku 2013, vtedy sa rozhodol ísť vlastnou cestou a z jeho štúdia 3Division sa stal nezávislý vývojár a vydavateľ hier.

 

Aktívny hráč nie je, inšpiráciu čerpá z mladosti, keď hrával letecké simulátory a budovateľské stratégie. V budúcnosti sa chce naďalej venovať vývoju hier, jeho hlavným cieľom je rozšíriť vývojársky tím a dokončiť hru Workers & Resources: Soviet Republic. 

 

Vyskúšali sme sovietsky simulátor od slovenského vývojára. Predalo sa dosť kusov, aby sme pokračovali vo vývoji, hovorí

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
11
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.