Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 4. 7. 2020 meniny má Prokop

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
8
Adam Novosad
7. február 2019, 23:24
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nacistický dozorca z Osvienčimu mal Slovenku Helenu poslať do plynu, ale zamiloval sa do nej a zachránil jej život

Helena najskôr verila tomu, že by radšej zomrela, ako keby mala tvoriť pár s nacistom.

Adam Novosad
7. február 2019, 23:24
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Žijeme v dobe, keď niektorí mladí ľudia v našej krajine začínajú spochybňovať historické fakty. Najsmutnejším príkladom, ktorý snáď hovorí za všetko, je príbeh mladého Adama z Bardejova.

 

Mladík sa na internete zviditeľnil po tom, čo preživšej holokaustu Eve Mosnákovej do očí tvrdil, že podľa neho žiadny holokaust neexistoval a v následnom reakčnom videu svoje názory zopakoval, pričom vyhlásil, že nacistické Nemecko len situáciu nezvládlo.

 

Nacisti však situáciu zvládali s prehľadom a odhady hovoria o tom, že počas druhej svetovej vojny zahynuli v koncentračných táboroch milióny nevinných ľudí.

 

Existovali plynové komory, vyhladzovacie čaty aj hrozivé podmienky, v ktorých museli väzni žiť. Odvážne je tvrdiť aj to, že väzni vlastne žili. Oni len prežívali a modlili sa, aby už nacistický teror skončil, pretože deň čo deň videli svojich známych a blízkych odpadávať od únavy či odchádzať do plynovej komory na istú smrť.

 

 Triediaca rampa v koncentračnom táboreNacistický dozorca z Osvienčimu mal Slovenku Helenu poslať do plynu, ale zamiloval sa do nej a zachránil jej život

 

Jedným z najznámejších koncentračných a vyhladzovacích táborov sa stal aj Auschwitz. Dva rozľahlé komplexy len niekoľko desiatok kilometrov od slovenských hraníc premenili okolie poľského mesta Osvienčim na peklo na Zemi.

 

Skončili v ňom aj tisíce Slovákov a Sloveniek. Nemci ich deportovali s vidinou práce a nového života, ale v skutočnosti boli transportovaní na smrť. Medzi nimi sa na jar roku 1942 nachádzala aj mladá Helena Citrónová, slovenská Židovka z Humenného, ktorá netušila, ako jej cesta do Poľska napokon skončí.

 

Jej príbeh postupom času rozpovedali tie najznámejšie svetové médiá a dôvody sú jasné. Aj keď bola židovská väzenkyňa, koncentračný tábor prežila vďaka láske s nacistickým dozorcom.

 

Helena bola po svojom príchode do koncentračného tábora Auschwitz zaradená do skupiny väzňov, ktorí pracovali možno najtvrdšie. Odpadávali priamo pri práci, prenášali ťažké kamene a nebyť šťastnej náhody, aj ona by skončila v plynovej komore.

 

Jedného dňa si všimla svoju sestru Rozinku s jej dvomi deťmi, ktoré stáli na triediacej rampe na začiatku tábora. Stála v skupine Židov, ktorí boli do tábora čerstvo transportovaní.

 

Helena Citrónová

Nacistický dozorca z Osvienčimu mal Slovenku Helenu poslať do plynu, ale zamiloval sa do nej a zachránil jej život

 

Medzi nimi sa vraj prechádzal samotný Mengele a vyberal si ľudí na svoje zvrátené experimenty. Deti v pracovnom tábore, kde nacisti vyžadovali každú ruku, nemali miesto. Väčšinou boli posielané do plynových komôr, pretože nemohli pracovať a nemohli byť živené, čo si uvedomovala aj Helena, keď svoju sestru zbadala. Zbytočne nemohla strácať čas.

 

Medzitým sa však udial moment, vďaka ktorému mohla Helena požiadať o pomoc priamo jedného z dozorcov a členov obávanej nacistickej jednotky SS. Franz Wunsch si Slovenku všimol, keď mu ju priviedli na narodeninovú oslavu. Helena už vtedy kratučko pracovala v skupine zvanej Kanada, kde prebiehalo triedenie vecí, ktoré zostávali opustené po privezených väzňoch.

 

V Kanade chcel skončiť každý, pretože kufre ponechané napospas osudu predstavovali aj zdroj jedla či cenností, ktoré sa z času na čas dali prepašovať. Ženy si tam dokonca mohli nechať narásť vlasy. Práve zo sekcie Kanada vyberal tamojší kápo niekoľko dievčat na spomínanú oslavu.

 

Sekcia Kanada

Nacistický dozorca z Osvienčimu mal Slovenku Helenu poslať do plynu, ale zamiloval sa do nej a zachránil jej život

 

Wunsch si chcel svoj veľký deň spríjemniť spevom, a tak sa pred neho postavila aj vybratá Helena. S ostatnými ženami mu zaspievali k narodeninám a on pocítil niečo, čo si v Auschwitzi nemohol dovoliť. Do slovenskej Židovky sa náhle zamiloval.

 

Láska medzi židovskou väzenkyňou a nacistickým dozorcom samozrejme nepripadala do úvahy. Helena si povedala, že radšej zomrie, ako keby mala tráviť čas a randiť s príslušníkom SS, avšak situácia sa postupom času začala meniť. Wunsch sa do Slovenky skutočne zamiloval, nešlo o krátkodobé vzplanutie. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1053 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
V nedeľu štartuje nová sezóna Formuly 1. Toto je 6 dôvodov, prečo by si ju mal podrobne sledovaťV nedeľu štartuje nová sezóna Formuly 1. Toto je 6 dôvodov, prečo by si ju mal podrobne sledovať
10 zaujímavostí o Tomovi Cruiseovi. Toto si o ňom (možno) nevedel10 zaujímavostí o Tomovi Cruiseovi. Toto si o ňom (možno) nevedel
The Last of Us 2 donútilo brata konečne prijať svoju homosexuálnu sestru. Homofóbovia hru nenávidia, lebo úžasne pracuje s LGBTIThe Last of Us 2 donútilo brata konečne prijať svoju homosexuálnu sestru. Homofóbovia hru nenávidia, lebo úžasne pracuje s LGBTI
VIAC

Medzi dozorcami a väzňami nebolo sexuálne zneužívanie ničím výnimočným. Rakúšan Wunsch napriek tomu, že by mu znásilnenie prešlo bez akýchkoľvek otázok, začal Helene dvoriť. Posielal jej lístočky o tom, ako ju ľúbi, rozplýval sa nad jej krásou, prejavoval svoje romantické city a porušoval pri tom niekoľko zákonov nacistickej ríše. Nevadilo mu to.

 

Aj keď bol Wunsch k Slovenke prívetivý, neznamenalo to, že by zo seba dokázal odstrániť správanie nacistického dozorcu. V Auschwitzi si vybudoval povesť brutálneho človeka, ktorý nemal problém s mlátením starých a slabých väzňov, dokonca sa objavoval aj pri samotných selekciách na triediacej rampe, a tak aj jeho rozhodnutia posielali väzňov do plynových komôr.

 

Dozorca Franz Wunsch

Nacistický dozorca z Osvienčimu mal Slovenku Helenu poslať do plynu, ale zamiloval sa do nej a zachránil jej život

 

Napriek tomu sa pri Helene vedel ovládať a nechal svoju lásku voľne plynúť. Ona ho spočiatku neznášala. Akýkoľvek kontakt s ním vnímala ako nutnosť k tomu, aby prežila, veď koniec koncov ju Wunsch zachránil pred smrťou v plynovej komore. Nebyť spevu na narodeninovej oslave, Helena by už nežila, mala už na krku rozsudok smrti.

 

Postupom času začala dozorcove city opätovať. Najskôr sa jej to hnusilo, spomínala na svoje slová o tom, ako by radšej zomrela namiesto vzťahu s nacistom, ale srdcu nerozkázala. Nežné city rakúskeho dozorcu jej podlomili kolená a začala s ním potajomky tráviť viac času, ako by možno mala. Nezachránila si tak len svoj život.

 

Jedného dňa nastal čas vyhladenie Heleninej sestry a jej dvoch detí. Slovenka sa o tejto situácii dozvedela na poslednú chvíľu a čo najrýchlejšie zabehla k Wunschovi. Prosila ho, nech im pomôže. Bolo však neskoro.

 

Obidve deti už nacisti vyhladili, Wunschovi sa podarilo zachrániť už len jej sestru Rozinku, ktorú vytiahol z radu odsúdencov na smrť pod zámienkou, že preňho pracuje v sekcii Kanada.

 

Aj keď sestry zostali nažive, Rozinka mala Helene do smrti vyčítať, že vôbec vzťah s nacistom nadviazala a že ho poslala zachraňovať ju. Ostatné matky zomierali so svojimi deťmi v náručí, Rozinka sa však mohla len prizerať tomu, ako vkráčali do plynovej komory a odrazu prestali existovať.

 

Ochranná ruka nacistického príslušníka SS nakoniec Helene aj Rozinke umožnila prežiť vojnu. Výčitky svojej sestry považovala Helena za doživotné prekliatie, ale v zúfalej situácii nebolo iného úniku.

 

Plynová komora

Nacistický dozorca z Osvienčimu mal Slovenku Helenu poslať do plynu, ale zamiloval sa do nej a zachránil jej život

 

Keď sa vojna skončila a aj koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz bol oslobodený spojeneckými jednotkami, osudy dvoch hlavných postáv tohto nepravdepodobného príbehu sa rozdelili. Wunsch prežil tiež a svoju väzenskú lásku sa snažil dlhý čas vystopovať, avšak márne.

 

Obidve sestry sa po vojne presťahovali do Izraela, kde vznikol židovský štátny útvar, a snažili sa zabudnúť na to, čo si museli vytrpieť. Osudy dozorcu a väzenkyne sa napokon spojili v roku 1972, keď Wunsch čelil v susednej Viedni súdnemu procesu za to, čo počas vojny navystrájal. Svedčili proti nemu viacerí väzni, jeho brutálna povesť ho dostihla aj skoro 30 rokov po tom, čo Auschwitz zatvoril svoje brány.

 

Avšak, pomohla mu Helena. Svedčila v jeho prospech, vykreslila ho ako empatického človeka, ktorý riskoval vlastný život, aby zachránil ten jej, a Wunsch bol v rozsudku oslobodený. Nacistický zločinec ušiel trestu, ale s Helenou už nikdy pár netvorili.

 

Zo svojej prvej lásky sa dlho nevedel spamätať aj napriek tomu, že si našiel manželku a splodil s ňou dcéru. Tej sa raz zdôveril s príbehom o Helene, do ktorej sa zamiloval dávno predtým, a v spoločnom dome dokonca uchovával aj jej fotografiu.

 

Vyplatilo sa mu to, veď na spomínanom súde ho oslobodili práve vďaka jej svedectvu. Spokojne svoj život dožil a zomrel až v roku 2009, zatiaľ čo príbeh Heleny skončil o trochu skôr. Zomrela v roku 2005.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
40
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.