Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 10. 7. 2020 meniny má Amália

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
1
Denisa Bodková
30. január 2019, 16:20
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Najmladšia členka Kiskovho tímu: Súdenie druhých ľudí je na Slovensku národným športom (Rozhovor)

Na začiatku kariéry bojovala s nepríjemnou kritikou voči svojmu veku, ľudí však presvedčila, že na to má.

Denisa Bodková
30. január 2019, 16:20
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nášmu aktuálnemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi poslala jediný mail a ten jej razantne zmenil smerovanie v kariére. Stala sa najmladšou členkou jeho najužšieho tímu, ktorý radí prezidentovi v otázkach našej krajiny.  

 

27-ročná Vladimíra Ledecká je vskutku pozoruhodná mladá žena, ktorá na začiatku pôsobenia vo funkcii bojovala s kritikou voči svojej osobe a nedostatku skúseností. Avšak aj napriek tomu dokázala ľudí okolo seba presvedčiť, že je na správnom mieste. Prečítaj si nasledujúce riadky, kde nám podrobne opísala nielen svoju pracovnú náplň, ale i pocity, znepokojenia i radosti, ktoré prechováva ku Slovensku.

 

V rozhovore s Vladimírou sa dozvieš:

 • Akým originálnym spôsobom sa dostala do Kiskovho najužšieho tímu
 • Za čo vo funkcii zodpovedá
 • Čo ju na Slovensku najviac znepokojuje
 • Ako vidí rómsku otázku 
 • V čom si naopak oproti iným krajinám vedieme dobre
 • Aký trapas sa jej stal s prezidentom
 • Čo si myslí o rozdielnom finančnom ohodnotení žien a mužov

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

Vladimíra, akosi ti prischlo pomenovanie najmladšia členka prezidentovho tímu. Ako si si na to zvykla?

 

Prívlastok najmladšia mi vôbec nevadí. Práve naopak, sama na to upozorňujem. Chcem svojím príbehom pomôcť búrať mýty o tom, že človek môže byť príliš mladý na politiku alebo iné povolanie. 

 

Ukazovali na teba na začiatku tvojej kariéry prstom, že si veľmi mladá a bez skúseností?

 

Áno, ukazovali na mňa prstom a hovorili, že nemám na svoju prácu dosť skúseností. Neklamali. Skúsenosti som nemala, ako by som aj mohla, v tak mladom veku. Ale mala som víziu, chtíč a odvahu v nápadoch, ktoré som prezidentovi prinášala. Tím skúsených odborníkov som dopĺňala o úplne iný pohľad na aktuálne témy, ako boli tie ich. Som presvedčená, že mladé uvažovanie je prínosné v každom pracovnom prostredí. Platí to aj opačne, o názoroch starších. Heterogénnosť veková, rodová či sociálna je pre úspech každého tímu výhodou.

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)  

Na Slovensku sú študenti braní skôr ako lacná pracovná sila. 

 

Počas vysokej školy si asi netušila, že raz budeš pracovať pre prezidenta. Študovala si právo v Košiciach a v Salzburgu, aká bola teda prvotná vízia tvojej kariéry?

 

Počas vysokej školy som skrývala obrovský stres z toho, že si nenájdem dobré miesto vo svojom fachu. Veľa z mojich spolužiakov malo rodičov právnikov, sudcov, prokurátorov. Hovorili mi, ako to v právnickom svete chodí, aké kamarátstva tam fungujú a aká je cesta k vytúženým právnickým povolaniam. Pre mňa to bola studená sprcha. Moja mamka vyštudovala pedagogiku a môj otec sociálnu prácu.

 

Nielen v rodine, ale ani v celej dedine kde som žila, nebol žiadny právnik. Zo strachu o svoju budúcnosť som už po pár mesiacoch štúdia na vysokej škole hľadala prácu v advokátskej kancelárii. Hovorila som si, že čím skôr začnem pracovať, tým viac skúseností budem po 5 rokov školy mať. Počas vysokej školy som stážovala v prestížnej slovenskej, jeden rok aj v rakúskej, advokátskej kancelárii. Boli to dva rozdielne svety. 

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

V čom konkrétne boli tie svety tak rozdielne?

 

Na Slovensku som dostávala zadania a úlohy, ale na môj právny názor, sa ma nikto nikdy nepýtal. V Rakúsku som bola od prvého dňa rešpektovaným partnerom pri rokovaniach a poradách. Zdalo sa mi, že si väčšmi vážia záujem mladých ľudí pracovať na sebe a vytvárajú im na to podmienky. Na Slovensku sú študenti braní skôr ako lacná pracovná sila. V Rakúsku mali odo mňa väčšie očakávania než ja sama, ale dostala som k tomu adekvátnu mieru slobody v rozhodovaní a motivujúci plat. Keď som na konci stáže dostala ponuku prísť pre nich pracovať aj po skončení univerzity nastálo, vážne som nad tým uvažovala. Aj keď som popravde stále v kútiku duše dúfala, že sa mi podarí nájsť zaujímavú prácu na Slovensku. Doma je doma. Stalo sa. 

 

Pri osobných stretnutiach sa často stáva, že prvých 15 minút rokovania druhej strane dokazujem, že som rovnocenný partner.

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

Vcelku zvláštne, ako si sa dostala do prezidentovho tímu. Vraj si mu poslala mail, v ktorom bola Ezopova bájka. Ako ti to napadlo?

 

Zvláštne? Možno. Ja používam slovo originálne. Zažila som prednášku Andreja Kisku, kde hovoril o svojej úspešnej podnikateľskej kariére. Spomínal, že sa vždy rád obklopoval nápaditými ľuďmi. Tak som chcela prísť s nápadom. Poslala som mu Ezopovu bájku o levovi a myši. Bájka hovorí o tom, ako sa lev myši vysmial, keď mu povedala, nech ju nezožerie, lebo raz mu môže byť užitočná. Nakoniec ho tá myš vyhrýzhla zo siete, keď ho zajali pytliaci. Kiskovi som pod bájku napísala, že ak hľadá takú usilovnú myš, hlásim sa. Odpísal hneď.

 

Za čo si v jeho tíme priamo zodpovedná? Aké najčastejšie problémy musíš riešiť?

 

Sme malý tím. Najužší politický tím prezidenta má do 10 ľudí. Preto väčšinou všetci riešime všetko. Vieme, kto má v čom navrch a úlohy si delíme veľmi efektívne. Mojou hlavnou náplňou práce sú cesty prezidenta po Slovensku. Kam pôjde, prečo, s kým sa stretne, čo sú témy stretnutia, aké inštitúcie navštívime a ako to bude prebiehať. Priamo na mieste sa v spolupráci s protokolom starám, aby malo všetko hladký priebeh. V zahraničnej agende mám na starosti sprievodné body programu popri oficialitách. Napríklad návštevy výskumných centier, univerzít, firiem a podobne. 

 

Dievča sa dostalo až na medicínu. Tam však bývala na internáte sama, lebo s Rómkou nechcel byť na izbe nikto.

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

Má prezident v tíme viac mladých ľudí? Myslím tým vekovo podobných tebe.

 

Vo vedúcej funkcii som jediná, ale bude to najmä mierou dôvery a rokmi spolupráce. S prezidentom som spolupracovala ešte v predvolebnej kampani. Šikovných mladých ľudí tam je oveľa viac. Spomeniem Martina Liptáka, ktorý má v našom tíme na starosti sociálne siete. Popri svojej práci rozbehol úspešné združenie Čierne diery. Ďalšou šikovnou ženou v tíme je Zuzka Vargová. Pracuje najmä na problémoch zdravotníctva. Vo svojom voľnom čase vedie Klub úradníkov dobrej vôle, kde sá stretávajú desiatky mladých ľudí zo štátnej správy. 

 

Podľa čoho si prezident vyberá pracovníkov do svojho tímu? 

 

Prezident si vyberá vedúcich pracovníkov, ale necháva im voľnosť v tom, aký tím si zložia. Môj tím ľudí je veľmi mladý. Súvisí to aj s časovou náročnosťou našej práce. Trávime na cestách veľkú časť pracovného času. Ľudia, ktorí majú rodiny, by túto prácu len ťažko skĺbili s domácim zázemím. Preto hľadám takých, ktorým cestovanie po Slovensku robí radosť a nie starosti. Víťazia mladí. Na iných odboroch je to vekovo zmiešané. Ale je pravdou, že u prezidenta majú mladí otvorené dvere.

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

Čiže byť mladším, aj napriek tomu, že človek nemá až také skúsenosti, môže byť predsa len výhodou. 

 

Prezident môj vek bral vždy ako výhodu. Pri niektorých témach dal vyložene na môj názor, keď šlo o mladých, školstvo alebo inovácie. Ale boli aj kolegovia, ktorí môj vek niesli ťažšie. Rovnako tomu bolo v externom prostredí. Veľa vecí som si zvykla vybavovať telefonicky. Rešpekt si tak získam okamžite. Pri osobných stretnutiach sa často stáva, že prvých 15 minút rokovania druhej strane dokazujem, že som rovnocenný partner. Myslím, že keby sa mi to nedarilo docieliť, v pozícii by som nevydržala dodnes. 

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

S prezidentom dosť cestuješ po Slovensku a stretávaš sa aj so sociálne slabými. Čo ťa počas výjazdov najviac zarmútilo?

 

Obrovské rozdiely medzi regiónmi. Nízke platy. Zacyklená chudoba. Fakt, že na Slovensku sa nedarí deťom z chudobných rodín pretnúť bludný kruh chudoby a začať svoj vlastný príbeh. Iný než ten, čo poznajú doma. Na západe je to možné vďaka dobrému školstvu. Aj chudobné dieťa vie preraziť vďaka výnimočným študijným výsledkom. My sme v tomto smutnou krajinou. Takýchto prípadov máme málo a ak aj sú, odsúdime tie deti pre farbu pleti alebo pre inú stigmu.

 

Výrobky najvyššej kvality prichádzajú zo závodu na Slovensku. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sme automobilová veľmoc.

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

Vieš k tomu povedať aj konkrétny prípad?

 

V našej dedine bola Rómka. Nechodila do škôlky. Voľakedy všetky rómske deti, ktoré nechodili do škôlky posúvali priamo do špeciálnej školy. Zo špeciálnej školy nemôžete ísť na strednú. Nemáte budúcnosť. Mama tohto rómskeho dievčaťa prišla do školy a vyhádala si, aby jej dieťa nešlo do špeciálnej školy. Chcela ju vidieť v normálnej škole. Stalo sa. Dievčatko nastúpilo do školy, kam som chodila aj ja. Bolo najlepšou žiačkou v triede. Napriek tomu sa nedostala na gymnázium. Chodila som na gymnázium 8 rokov a nikdy som tam nezazrela rómske dieťa. Nechcem si domýšľať, ale... 

 

Nakoniec ju vzali na zdravotnícku strednú školu. Znova bola najlepšou žiačkou. Dostala sa až na medicínu. Tam bývala na internáte sama, lebo s Rómkou nechcel byť na izbe nikto. Hneď po škole ušla robiť do zahraničia. Nechcela zažívať to, čo v nemocnici počas štúdia. Ľudia si na vyšetrenie radšej vybrali jej spolužiakov svetlej pleti než ju. Dnes o nej neviem nič, ale vždy keď v správach vidím titulok, koľko lekárov nám chýba, spomeniem si na ňu. Bola múdre dievča. Prebojovala sa životom. A aj napriek tomu nepresvedčila verejnosť, že je dobrou lekárkou. Stigma tmavšej pleti. 

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

Čo pokladáš za najväčší problém na Slovensku?

 

Necitlivosť ľudí k inakostiam. Národným športom je súdiť druhých. 

 

Ktoré odvetvie si u nás zaslúži najväčšie reformy?

 

Školstvo. Akútne. 

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

Nedávno som čítala štúdiu, ktorá hovorí, že každé investované euro do športu, ušetrí 4 eurá v zdravotníctve.

 

A naopak, v čom si oproti iným krajinám podľa teba vedieme dobre?

 

Nie je to odvetvie, ale je to vlastnosť ľudí, ktorá robí zo Slovenska napredujúcu krajinu, ktorej sa ekonomicky darí. Je to pracovitosť ľudí. V nadnárodných firmách, ktoré majú závody po celom svete, nám vždy hovoria to isté. Výrobky najvyššej kvality prichádzajú zo závodu na Slovensku. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sme automobilová veľmoc.

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

 

Veľa šikovných vysokoškolákov odchádza po štúdiu zo Slovenska alebo dokonca študujú v inej krajine. Ako ich dokáže Slovensko získať späť? 

 

Jednou z možností je, aby sa zaujímavé firmy a inštitúcie otvorili mladým ľuďom. Tak to bolo aj v mojom prípade. Ale je to aj o nastavení mladých, nehľadať na Slovensku len negatíva, ale násobiť to dobré, čo tu máme. Zlepšovať krajinu aj svojou snahou. Nečakať na to, že to tu za nás urobia iní. 

 

Ako v skratke vyzerá tvoj pracovný deň?

 

Pracovný deň začíname poradou najužšieho tímu, kde si pri debate s prezidentom rozdeľujeme úlohy. S prezidentom trávim čas, keď riešime témy a oblasti, za ktoré zodpovedám. 

 

Zbadala som vysmiateho Kisku s rukami naširoko. To bude skvelý chlapík, keď chce na pohovore človeka objať – hovorila som si.

 

Na Slovensku je súdenie ľudí národným športom, tvrdí 27-ročná Vladimíra, najmladšia členka prezidentovho tímu (Rozhovor)

  

Je štatisticky dokázané, že naša generácia viac športuje, zdravšie sa stravuje, cestuje, je ohľaduplnejšia k prírode a otvorenejšia k iným kultúram.

 

Počuli sme o tvojom trapase z prijímacieho pohovoru, kedy si prezidenta objala. Priblíž nám túto úsmevnú situáciu.

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.