Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 7. 7. 2020 meniny má Oliver

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
8
Daniel Michalík
29. december 2018, 13:32
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Najlepšie horory roka 2018 plné strašidelných duchov, hrozivých kultov a psychologických mindfuckov

Výber toho najlepšieho zo sveta hororov.

Daniel Michalík
29. december 2018, 13:32
Najlepšie horory roka 2018 plné strašidelných duchov, hrozivých kultov a psychologických mindfuckov
Zdroj: Paramount
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rok 2018 je takmer za nami a my si rekapitulujeme to najlepšie, čo nám priniesol svet kinematografie. Pre pravých hororových nadšencov sme si prichystali desiatku tých najlepších ducharín, krvákov a zvrátených psychologických hier s divákom. Ak patríš medzi nich, tituly nižšie by si rozhodne nemal vynechať.

 

Hoci tento rok nepriniesol tak kvalitné kúsky, ako sme si predstavovali, bolo z čoho vyberať. Do finálneho výberu sa však nedostali počiny ako The Nun, Cargo, Apostle a na mobil natočený psychologický film Unsane.  No ešte než začneme, pripomíname, že všetky články, ktoré budú rekapitulovať a hodnotiť rok 2018, nájdeš v tomto vlákne.

 

10. Ghostland (réžia: Pascal Laugier)

 

Kanadsko-francúzsky film Ghostland nám predstavil mladú Beth, ktorá sa túži stať spisovateľkou strašidelných príbehov po vzore H. P. Lovecrafta. Spolu s jej sestrou a mamou sa sťahuje mimo svojho mesta, avšak keď si na benzínovej pumpe prečíta správu o vrahovi v okolí, ani len netuší, do akých problémov sa dostane.

 

Snímka vie v niektorých momentoch naozaj prekvapiť svojou intenzitou. Je to očividné najmä v pasážach netradičného domu plného bábik a príliš farebných cirkusových dekorácií. Nadmieru dobre prepája minulosť s prítomnosťou a mieša svet snov a reality. Chýbalo tomu už len viac emócií. 

 

 

9. Insidious: The Last Key (réžia: Adam Robitel) 

 

Sérii Insidious dochádzal dych už v tretej kapitole. No tvorcovia sa aj napriek tomu rozhodli príbeh rozšíriť a preskúmať minulosť hlavnej protagonistky Elise. Leigh Whannell predal režisérske žezlo menej skúsenému Adamovi Robitelovi a vo výsledku sme mali veľmi zmiešané pocity

 

Mladá Elise žila v malom mestečku kdesi v Novom Mexiku. Jej dom v sebe skrýval veľa tajomstiev a dievča čoskoro zistilo, že má akýsi talent rozpoznávať a vidieť zlé entity. Časom sa do domu vracia a musí čeliť netvorovi z druhého sveta.

 

 

Dej odsýpa pomerne svižne, zbytočne nezachádza mimo vyhradenej dejovej kostry a ponúka veľkú porciu moderných ľakačiek doplnených hlasitým ohlušujúcim tónom. Jednotlivé strašidelné pasáže majú hustú atmosféru, ale film ako celok nepredvádza nič výnimočné.

 

8. The Endless (réžia: Justin Benson, Aaron Moorhead)

 

The Endless by sme priradili nálepku indie festivalovky, ktorá rozhodne nesadne každému. Justin a Aaron sa ako režiséri vydávajú vlastnou a originálnou cestou, pričom stvárňujú aj hlavné postavy – dvoch bratov, ktorí sa rozhodnú vrátiť do kempu, odkiaľ kedysi utiekli.

 

V ňom sídli skutočne bizarná komunita ľudí, tvoriaca akýsi kult. Bratia sa stávajú dielom mozaiky zvláštnej akcie zvanej nanebovstúpenie, no a keď sa začnú diať čudné rituály či odkrývať tajomstvá, dvojica pochopí, že niečo nie je v poriadku. Stáva sa súčasťou niečoho väčšieho.

 

 

7. Mandy (réžia: Panos Cosmatos)

 

Mandy pracuje taktiež s tematikou kultu a vďaka svojej zvrátenosti opäť nemusí byť pre každého. Film samotný je totiž psychedelickou jazdou kombinujúcou nočné mory so surreálnou hypnotickou atmosférou. A hoci na svojom začiatku postráda intenzívnejšie tempo, ku koncu sa ho už nepustí.

 

Cosmatos je režisér s vlastnou víziou a nekompromisným prístupom, pričom Nicolas Cage tu podáva jeden zo svojich lepších výkonov. Ide však o film, ktorý je náročné popísať. Príbeh sa odohráva v 80. rokoch na americkom vidieku, kde si vo svojom dome uprostred lesov pokojne nažívajú drevorubač Red (Cage) a jeho priateľka Mandy (Andrea Riseborough).

 

 

Idylka sa však zmení na peklo, keďže si Mandy vyhliadne čudesná sekta šialencov vedená fanatickým psychopatom Jeremiahom (Linus Roache). A to Red nemôže nechať len tak. Jeho pomsta bude poriadne krvavá.

 

6. The Ritual (réžia: David Bruckner)

 

Štyria kamaráti sa po smrti svojho priateľa vydávajú do švédskej prírody, aby zosnulému vzdali hold a posilnili puto medzi sebou. Keď sa rozhodnú vziať to skratkou a prejsť cez temný les, čoskoro zisťujú, že v ňom pravdepodobne nie sú sami.

 

Na stromoch sa črtajú podivné znaky a visia na nich rozpárané zvieratá. Aby toho nebolo málo, tajomný les má účinok aj na ich psychiku a akonáhle nadíde noc, pre skupinku začína hotové peklo, a to pridáva na poriadnej zimomriavkovej atmosfére. Na celkovom dojme môže ubrať už len odlišná záverečná tretina, ktorá akoby vypadla z iného filmu.

 

 

5. Ghost Stories (Jeremy Dyson, Andy Nyman)

 

Britská ducharina lákala na netradičný príbeh, ktorý spočiatku vyzeral ako hororová antológia. Profesor Phillip Goodman sa snaží vysvetľovať nadprirodzené javy a zistiť ich pravú podstatu. Časom je však vyzvaný vyriešiť tri nevysvetlené prípady, pričom čím viac sa do nich začína ponárať, tým viac sa mu pred očami rozpadá racionálny svet.

 

Ide o jednohubku a snáď každého diváka poteší obsadenie Martina Freemana. Film skrýva veľa tajomstiev a hrá sa s vašou mysľou rovnako ako s hlavou hlavného protagonistu Phillipa. Treba mu rozhodne dať šancu.

 

 

4. Halloween (réžia: David Gordon Green)

 

Tohtoročný Halloween veľmi pekne uctieva originál a mixuje ho s modernejším filmárskym prístupom. Od vrážd Michaela Myersa prešlo už štyridsať rokov, no a zatiaľ čo si maskovaný maniak odpykáva svoj trest vo väznici, Laurie je neustále terorizovaná myšlienkami a spomienkami z minulosti.

 

Prichádza Halloween a jej nočné mory sa napĺňajú. Väzenský autobus s nebezpečným Myersom havaruje a zdá sa, že zabijak na Laurie vôbec nezabudol. Ak si dobre pamätáš pôvodný a dnes už kultový film, potešia ťa rovnaké kamerové nájazdy či soundtrack. Režisér sa postaral o kvalitný horor a my sme zvedaví, či sa do tohto filmového sveta ešte vrátime.

 

 

3. Annihilation (réžia: Alex Garland)

 

Ako v prípade vyššie spománaného The Ritual, aj o toto sci-fi s prvkami hororu sa postaral streamovací gigant Netflix. Annihilation nemôžeme zaradiť do skupiny čistokrvných hororov, avšak svojou podstatou, originálnymi nápadmi a myšlienkami desí viac než iné duchariny. Tie sme si vysvetlili tu.

 

Do neznámeho ekosystému The Shimmer sa vydáva skupina vedkýň na čele s Lenou (Natalie Portman). Veľmi rýchlo si však uvedomia, že v tejto oblasti neplatia prírodné zákony tak, ako ich poznáme. Do úvahy treba brať aj fakt, že žiadna z predošlých expedícií sa nevrátila a ekosystém sa rozrastá.

 

Alexovi Garlandovi sa podarilo snímke vtlačiť hypnotickú, až mierne snovú atmosféru a spolu s podmanivou hlbokou hudbou vytvoril unikátny svet, ktorý ako diváci chceme spoznať celý.  

 

 

2. A Quiet Place (réžia: John Krasinski)

 

Krasinskeho počin prehral v redakčnom hlasovaní boj o prvé miesto len o jediný hlas. Tiché miesto bolo krásnym prekvapením s charizmatickými hercami a netradičným príbehom, na ktorý sa jednoducho dobre pozeralo. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa po Zemi pohybujú záhadné obludy, ktoré sú mimoriadne citlivé na zvuk.

 

Aj preto rodina Abbotovcov musí celý čas žiť v absolútnej tichosti. Práve vďaka tomuto motívu mohol Krasinski na poste režiséra predviesť svoje kvality a naservírovať zopár poriadne napínavých scén. Veľmi radi uvidíme v budúcnosti viac podobných snímok.

 

 

1. Hereditary (réžia: Ari Aster)

 

Na čele rebríčka sa usadil jeden z kategórie odlišnejších hororov. Znepokojivý a poriadne temný príbeh sleduje istú problematickú rodinu, skrývajúcu nejedno tajomstvo. Pripočítaj si však k tomu ešte aj miernu dávku depresie, pár nechutných výjavov či vynikajúce herecké výkony.

 

Hereditary stavia práve na vyššie spomenuté prvky a lacné ľakačky či klasické hororové triky obchádza oblúkom. Ak si si obľúbil Čarodejnicu, snímku The Babadook alebo festivalové It Comes at Night,  rozhodne nebudeš sklamaní. Ari Aster už usilovne pracuje na ďalšom filme, tak sme zvedaví.

 

 

BONUS: The Haunting of Hill House (réžia: Mike Flanagan)

 

Mike Flanagan sa postaral o horory, ako Oculus či Before I Wake, ktoré dokázali zaujať aj širšie hororové publikum. Jeho seriálový projekt pre Netflix už v ukážkach sľuboval mrazivú a depresívnu atmosféru, no a málokto tušil, že séria ako celok vysoko prevýši všetky ostatné hororové seriály.

 

Jej najväčším plusom je fakt, že okrem strašidelných prvkov výborne pracuje s tvorbou atmosféry a brilantne sa hrá s pocitmi a samotným utrápeným vnútrom postáv. Ak teda patríš k milovníkom ducharín a rád by si si vychutnal o čosi dlhší príbeh, Hill House je pre teba jasná voľba.

 

 

Ktorý horor ti v rebríčku chýbal? Nezabudni nám dať vedieť do sekcie komentárov a zahlasuj v ankete nižšie.

Ktorý z hororov považuješ za svojho favorita?
Ghostland
17 hlasov
Insidious: The Last Key
70 hlasov
The Endless
2 hlasy
Mandy
10 hlasov
The Ritual
29 hlasov
Ghost Stories
11 hlasov
Halloween
75 hlasov
Annihilation
41 hlasov
A Quiet Place
166 hlasov
Hereditary
126 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: csfd.cz, imdb.com Tagy: horor, review 2018
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.