Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. decembra 2018, 13:32
Čas čítania 0:00
Daniel Michalík

Najlepšie horory roka 2018 plné strašidelných duchov, hrozivých kultov a psychologických mindfuckov

FILMY A SERIÁLY HOROR
Uložiť Uložené

Výber toho najlepšieho zo sveta hororov.

Rok 2018 je takmer za nami a my si rekapitulujeme to najlepšie, čo nám priniesol svet kinematografie. Pre pravých hororových nadšencov sme si prichystali desiatku tých najlepších ducharín, krvákov a zvrátených psychologických hier s divákom. Ak patríš medzi nich, tituly nižšie by si rozhodne nemal vynechať.

Hoci tento rok nepriniesol tak kvalitné kúsky, ako sme si predstavovali, bolo z čoho vyberať. Do finálneho výberu sa však nedostali počiny ako The Nun, Cargo, Apostle a na mobil natočený psychologický film Unsane.  No ešte než začneme, pripomíname, že všetky články, ktoré budú rekapitulovať a hodnotiť rok 2018, nájdeš v tomto vlákne.

10. Ghostland (réžia: Pascal Laugier)

Kanadsko-francúzsky film Ghostland nám predstavil mladú Beth, ktorá sa túži stať spisovateľkou strašidelných príbehov po vzore H. P. Lovecrafta. Spolu s jej sestrou a mamou sa sťahuje mimo svojho mesta, avšak keď si na benzínovej pumpe prečíta správu o vrahovi v okolí, ani len netuší, do akých problémov sa dostane.

Snímka vie v niektorých momentoch naozaj prekvapiť svojou intenzitou. Je to očividné najmä v pasážach netradičného domu plného bábik a príliš farebných cirkusových dekorácií. Nadmieru dobre prepája minulosť s prítomnosťou a mieša svet snov a reality. Chýbalo tomu už len viac emócií. 

 

9. Insidious: The Last Key (réžia: Adam Robitel) 

Sérii Insidious dochádzal dych už v tretej kapitole. No tvorcovia sa aj napriek tomu rozhodli príbeh rozšíriť a preskúmať minulosť hlavnej protagonistky Elise. Leigh Whannell predal režisérske žezlo menej skúsenému Adamovi Robitelovi a vo výsledku sme mali veľmi zmiešané pocity

Mladá Elise žila v malom mestečku kdesi v Novom Mexiku. Jej dom v sebe skrýval veľa tajomstiev a dievča čoskoro zistilo, že má akýsi talent rozpoznávať a vidieť zlé entity. Časom sa do domu vracia a musí čeliť netvorovi z druhého sveta.

Dej odsýpa pomerne svižne, zbytočne nezachádza mimo vyhradenej dejovej kostry a ponúka veľkú porciu moderných ľakačiek doplnených hlasitým ohlušujúcim tónom. Jednotlivé strašidelné pasáže majú hustú atmosféru, ale film ako celok nepredvádza nič výnimočné.

8. The Endless (réžia: Justin Benson, Aaron Moorhead)

The Endless by sme priradili nálepku indie festivalovky, ktorá rozhodne nesadne každému. Justin a Aaron sa ako režiséri vydávajú vlastnou a originálnou cestou, pričom stvárňujú aj hlavné postavy – dvoch bratov, ktorí sa rozhodnú vrátiť do kempu, odkiaľ kedysi utiekli.

V ňom sídli skutočne bizarná komunita ľudí, tvoriaca akýsi kult. Bratia sa stávajú dielom mozaiky zvláštnej akcie zvanej nanebovstúpenie, no a keď sa začnú diať čudné rituály či odkrývať tajomstvá, dvojica pochopí, že niečo nie je v poriadku. Stáva sa súčasťou niečoho väčšieho.

7. Mandy (réžia: Panos Cosmatos)

Mandy pracuje taktiež s tematikou kultu a vďaka svojej zvrátenosti opäť nemusí byť pre každého. Film samotný je totiž psychedelickou jazdou kombinujúcou nočné mory so surreálnou hypnotickou atmosférou. A hoci na svojom začiatku postráda intenzívnejšie tempo, ku koncu sa ho už nepustí.

Cosmatos je režisér s vlastnou víziou a nekompromisným prístupom, pričom Nicolas Cage tu podáva jeden zo svojich lepších výkonov. Ide však o film, ktorý je náročné popísať. Príbeh sa odohráva v 80. rokoch na americkom vidieku, kde si vo svojom dome uprostred lesov pokojne nažívajú drevorubač Red (Cage) a jeho priateľka Mandy (Andrea Riseborough).

 

Idylka sa však zmení na peklo, keďže si Mandy vyhliadne čudesná sekta šialencov vedená fanatickým psychopatom Jeremiahom (Linus Roache). A to Red nemôže nechať len tak. Jeho pomsta bude poriadne krvavá.

6. The Ritual (réžia: David Bruckner)

Štyria kamaráti sa po smrti svojho priateľa vydávajú do švédskej prírody, aby zosnulému vzdali hold a posilnili puto medzi sebou. Keď sa rozhodnú vziať to skratkou a prejsť cez temný les, čoskoro zisťujú, že v ňom pravdepodobne nie sú sami.

Na stromoch sa črtajú podivné znaky a visia na nich rozpárané zvieratá. Aby toho nebolo málo, tajomný les má účinok aj na ich psychiku a akonáhle nadíde noc, pre skupinku začína hotové peklo, a to pridáva na poriadnej zimomriavkovej atmosfére. Na celkovom dojme môže ubrať už len odlišná záverečná tretina, ktorá akoby vypadla z iného filmu.

5. Ghost Stories (Jeremy Dyson, Andy Nyman)

Britská ducharina lákala na netradičný príbeh, ktorý spočiatku vyzeral ako hororová antológia. Profesor Phillip Goodman sa snaží vysvetľovať nadprirodzené javy a zistiť ich pravú podstatu. Časom je však vyzvaný vyriešiť tri nevysvetlené prípady, pričom čím viac sa do nich začína ponárať, tým viac sa mu pred očami rozpadá racionálny svet.

Ide o jednohubku a snáď každého diváka poteší obsadenie Martina Freemana. Film skrýva veľa tajomstiev a hrá sa s vašou mysľou rovnako ako s hlavou hlavného protagonistu Phillipa. Treba mu rozhodne dať šancu.

4. Halloween (réžia: David Gordon Green)

Tohtoročný Halloween veľmi pekne uctieva originál a mixuje ho s modernejším filmárskym prístupom. Od vrážd Michaela Myersa prešlo už štyridsať rokov, no a zatiaľ čo si maskovaný maniak odpykáva svoj trest vo väznici, Laurie je neustále terorizovaná myšlienkami a spomienkami z minulosti.

Prichádza Halloween a jej nočné mory sa napĺňajú. Väzenský autobus s nebezpečným Myersom havaruje a zdá sa, že zabijak na Laurie vôbec nezabudol. Ak si dobre pamätáš pôvodný a dnes už kultový film, potešia ťa rovnaké kamerové nájazdy či soundtrack. Režisér sa postaral o kvalitný horor a my sme zvedaví, či sa do tohto filmového sveta ešte vrátime.

3. Annihilation (réžia: Alex Garland)

Ako v prípade vyššie spománaného The Ritual, aj o toto sci-fi s prvkami hororu sa postaral streamovací gigant Netflix. Annihilation nemôžeme zaradiť do skupiny čistokrvných hororov, avšak svojou podstatou, originálnymi nápadmi a myšlienkami desí viac než iné duchariny. Tie sme si vysvetlili tu.

Do neznámeho ekosystému The Shimmer sa vydáva skupina vedkýň na čele s Lenou (Natalie Portman). Veľmi rýchlo si však uvedomia, že v tejto oblasti neplatia prírodné zákony tak, ako ich poznáme. Do úvahy treba brať aj fakt, že žiadna z predošlých expedícií sa nevrátila a ekosystém sa rozrastá.

Alexovi Garlandovi sa podarilo snímke vtlačiť hypnotickú, až mierne snovú atmosféru a spolu s podmanivou hlbokou hudbou vytvoril unikátny svet, ktorý ako diváci chceme spoznať celý.  

2. A Quiet Place (réžia: John Krasinski)

Krasinskeho počin prehral v redakčnom hlasovaní boj o prvé miesto len o jediný hlas. Tiché miesto bolo krásnym prekvapením s charizmatickými hercami a netradičným príbehom, na ktorý sa jednoducho dobre pozeralo. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa po Zemi pohybujú záhadné obludy, ktoré sú mimoriadne citlivé na zvuk.

Aj preto rodina Abbotovcov musí celý čas žiť v absolútnej tichosti. Práve vďaka tomuto motívu mohol Krasinski na poste režiséra predviesť svoje kvality a naservírovať zopár poriadne napínavých scén. Veľmi radi uvidíme v budúcnosti viac podobných snímok.

1. Hereditary (réžia: Ari Aster)

Na čele rebríčka sa usadil jeden z kategórie odlišnejších hororov. Znepokojivý a poriadne temný príbeh sleduje istú problematickú rodinu, skrývajúcu nejedno tajomstvo. Pripočítaj si však k tomu ešte aj miernu dávku depresie, pár nechutných výjavov či vynikajúce herecké výkony.

Hereditary stavia práve na vyššie spomenuté prvky a lacné ľakačky či klasické hororové triky obchádza oblúkom. Ak si si obľúbil Čarodejnicu, snímku The Babadook alebo festivalové It Comes at Night,  rozhodne nebudeš sklamaní. Ari Aster už usilovne pracuje na ďalšom filme, tak sme zvedaví.

BONUS: The Haunting of Hill House (réžia: Mike Flanagan)

Mike Flanagan sa postaral o horory, ako Oculus či Before I Wake, ktoré dokázali zaujať aj širšie hororové publikum. Jeho seriálový projekt pre Netflix už v ukážkach sľuboval mrazivú a depresívnu atmosféru, no a málokto tušil, že séria ako celok vysoko prevýši všetky ostatné hororové seriály.

Jej najväčším plusom je fakt, že okrem strašidelných prvkov výborne pracuje s tvorbou atmosféry a brilantne sa hrá s pocitmi a samotným utrápeným vnútrom postáv. Ak teda patríš k milovníkom ducharín a rád by si si vychutnal o čosi dlhší príbeh, Hill House je pre teba jasná voľba.

Ktorý horor ti v rebríčku chýbal? Nezabudni nám dať vedieť do sekcie komentárov a zahlasuj v ankete nižšie.

Anketa:
Ktorý z hororov považuješ za svojho favorita?
Ghostland
Insidious: The Last Key
The Endless
Mandy
The Ritual
Ghost Stories
Halloween
Annihilation
A Quiet Place
Hereditary
Ghostland
4 %
23 Hlasov
Insidious: The Last Key
15 %
88 Hlasov
The Endless
0 %
3 Hlasy
Mandy
2 %
10 Hlasov
The Ritual
6 %
36 Hlasov
Ghost Stories
2 %
14 Hlasov
Halloween
14 %
86 Hlasov
Annihilation
7 %
41 Hlasov
A Quiet Place
28 %
172 Hlasov
Hereditary
22 %
132 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia