Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
11. novembra 2018, 16:02
Čas čítania 0:00
Tomáš Blahuta

Megalodona našli aj na Slovensku. Pradávna beštia bola jedným z najväčších predátorov oceánov

ZAUJÍMAVOSTI HISTÓRIA ŽRALOK ZVIERACIA RÍŠA
Uložiť Uložené

Máloktorý živočích by sa chcel ocitnúť v jeho zuboch.

Keď niekto spomenie obdobie, kedy po zemeguli ešte vo veľkom chodili malé i veľké dinosaury, zabúda sa často na jednu vec. Tvory od výmyslu prírody nebrázdili len súš, ale vo veľkom okupovali aj oceány. Pod hladinou žili stovky jednotlivých druhov živočíchov, ktoré by ľuďom (ak by sme vtedy vôbec boli) taktiež spôsobovali veľké starosti.

Ísť si zaplávať či vybrať sa na lov do mora s vedomím, čo všetko v ňom vtedy žilo, nebolo bez aspoň čo i len malého náznaku akejkoľvek obavy. Už aj v období minimálne 2,5 milióna rokov dozadu žraloky. Jeden z nich však vynikal. Svojou veľkosťou, apetítom a ozrutnosťou.

Megalodona našli aj na Slovensku. Pradávna beštia bola jedným z najväčších predátorov oceánov
Zdroj: commons.wikimedia.org

Po objavení fosílií dostal od vedeckej obce pomenovanie Megalodon. Už z názvu teda vyplýva, že rozhodne nešlo o nejakú šťuku z Malého Dunaja. Určovať čokoľvek v spojitosti s dávno vyhynutým zvieraťom je nesmierne náročné. Avšak za pomoci najrôznejších techník a technológií si dnes môžeme predstaviť niekoľko základných vecí.

Ako vyzeral Megalodon

Každého zaujíma najmä vzhľad a veľkosť. Dodnes nie je kdesi v tabuľkách definitívne zapísané aký bol veľký, no odhady nám ponúkajú jeden najpravdepodobnejší údaj. Uviedlo sa veľa čísel, avšak vedci sa zatiaľ držia pri dĺžke 16 až 18 metrov. Samice mohli vážiť až do 59 ton, samci len 34. Pri podobnej váhovej kategórii nepatril zrovna k rýchlikom oceánskych vôd. Pohybovať sa mohol rýchlosťou okolo 18 kilometrov za hodinu.

Približná rekonštrukcia jeho tela

Megalodona našli aj na Slovensku. Pradávna beštia bola jedným z najväčších predátorov oceánov
Zdroj: Luis Alvaz

Ide všetko len o odhady. V minulosti sa výskumníci dopracovali k oveľa väčším číslam. Výsledky skúmania z modernej doby však ich odhady výrazne krotia. Každopádne, stále ide o veľkú beštiu, ktorá sa živila taktiež statnými rybami.

Odporúčané
Bizarný príbeh Napoleonovej mužskej pýchy: cisárov 4-centimetrový penis je považovaný za vzácny artefakt. Videlo ho iba 10 ľudí Bizarný príbeh Napoleonovej mužskej pýchy: cisárov 4-centimetrový penis je považovaný za vzácny artefakt. Videlo ho iba 10 ľudí 21. mája 2024, 9:30

V dobe, kedy žil, obýval všetky oceány. Najviac však obľuboval teplé vody a vyhýbal sa arktickým oblastiam. Tam jedol veľkých konkurentov. Či už veľryby, delfíny, statné korytnačky a ďalšie. Zuby mal dostatočne silné a ostré na to, aby si s ich telami poľahky poradil. Páral, kúsal, trhal a prehĺtal ako divý. Napríklad poriadne zahryznutie človeka sa pohybuje okolo 1,3 newtona, Megalodonova sila bola možno až 180 000 newtonov.

Jeden zo zubov Megalodona

Megalodona našli aj na Slovensku. Pradávna beštia bola jedným z najväčších predátorov oceánov
Zdroj: cs.wikipedia.org

Zanechal odkaz aj na Slovensku

Jeho pozostatky sa našli na každom jednom kontinente okrem Antarktídy. A čuduj sa svete, aj u nás na Slovensku! Konkrétne v okolí mesta Fiľakovo. Jeho zub sa datoval na obdobie miocénu. Našiel ho Róbert Slobodník a nečakane tak obohatil svoju zbierku nerastov o tento historický exemplár. Bohužiaľ, viac konkrétnych informácií sme sa o jeho náleze nedozvedeli.

Megalodona našli aj na Slovensku. Pradávna beštia bola jedným z najväčších predátorov oceánov
Zdroj: Tomáš N.

Úpadok a následný zánik

Všetko má svoj koniec a inak to nebolo ani v prípade tohto oceánskeho predátora. Ako a prečo sa vyparil? Jeho zánik nebol zapríčinený na štýl klasických dinosaurov, ktorých vyhubil asteroid a udalosti ním zapríčinené. Všetko sa udialo priamo vo vode. Podľa odhadov tento pradávny tvor vyhynul z dvoch možných dôvod. Prvým je ochladenie podnebia a morí i následné rozšírenie ľadovca.

Tu by sa chcel ocitnúť málokto

Megalodona našli aj na Slovensku. Pradávna beštia bola jedným z najväčších predátorov oceánov
Zdroj: James St. John

Vody ubudlo, moria ustúpili, niekde aj zamrzli a zostali pokryté ľadom a snehom. Následkom nepriazne podnebia klesli aj dôležité objemy potravy. Jednoducho napísané, zamrzol alebo zomrel od hladu.

Odporúčané
Slovenskú dedinu v Amerike založil muž, ktorý takmer položil Tatra banku. Toto je príbeh Slovaku a Rovnianeka Slovenskú dedinu v Amerike založil muž, ktorý takmer položil Tatra banku. Toto je príbeh Slovaku a Rovnianeka 20. mája 2024, 9:30

Druhou veľmi pravdepodobnou možnosťou je, že počas pliocénu došlo k vyhynutiu veľkého množstva morských živočíchov. Nie je nič horšie, ako keď ste veľký a hladný jedák a postupom času už nemáte poriadne ani čo loviť a korisť sa ešte aj evolučne vyvíja tak, že vám utečie spod taniera. Do toho všetkého sa postupne objavili konkurenti ako kosatky či iné druhy žralokov.

A tak svoj príbeh dejinami dopísal. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, pretože jeho pozostatky  určite ešte ležia kdesi pod zemou a čakajú na objavenie.

Domov
Zdieľať
Diskusia