Sociálnu sieť zasiahol nový škandál.
Ako keby sa sociálna sieť Facebook nezmietala v dostatočne veľkých problémoch, tak zrejme z Ruska prišiel nový škandál. Ruská verzia BBC si všimla, že užívateľ FBSaler zverejnil na jednom anglickom fóre inzerát, v ktorom ponúkal súkromné správy z Facebooku.
Prvotný inzerát hovoril o tom, že databáza hackerov zhromaždila údaje zo 120 miliónov účtov, avšak odborníci na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti Digital Shadows číslo spochybňujú. Únik informácii o 120 miliónoch užívateľov by si podľa nich Facebook všimol a začal by vyšetrovanie.
Hackeri v inzeráte zverejnili aj malú vzorku, aby potenciálnych kupcov presvedčili o tom, že nepredávajú vymyslené správy. Na internete sa preto objavili správy z približne 81-tisíc profilov, ktoré sa ruské BBC rozhodlo nezávisle overiť.
The breach first came to light in September, when a post from a user nicknamed FBSaler appeared on an English-language internet forum.
— square circle (@justspaceonline) 2. listopadu 2018
"We sell personal information of Facebook users. Our database includes 120 million accounts," the user wrote.https://t.co/qRUI3s90gA
Vyhliadlo si piatich konkrétnych užívateľov, kontaktovalo ich a oni potvrdili, že správy skutočne pochádzajú z ich súkromných konverzácií. Obsah sa líšil od koncertu Depeche Mode až po fotografie z nedávnej dovolenky.
Ruská verzia BBC zároveň napísala priamo hackerom na zverejnenú mailovú adresu a snažila sa údaje o účtoch odkúpiť. Spýtala sa, či údaje o užívateľoch Facebooku pochádzajú zo škandálu s Cambridge Analyticou alebo posledného bezpečnostného problému, o ktorom sociálna sieť informovala koncom septembra, ale hackeri obe možnosti vyvrátili.
Údaje vraj boli získané nezávisle od obidvoch škandálov. Stránka, kde bola zverejnená ukážka správ, mala byť zaregistrovaná v ruskom Petrohrade a celý únik údajov podľa vyjadrení hackerov zahŕňa informácie o 2,7 milióna ruských užívateľov. Napriek tomu v odpovedi potenciálnemu kupcovi odmietli, že by údaje pochádzali z aktivity ruskej vlády.
Odborníci na kybernetickú bezpečnosť označili za zdroj úniku informácií zo sociálnej siete všemožné doplnky v prehliadačoch, ktoré v sebe môžu mať zabudované nástroje na zachytávanie toho, čo človek na Facebooku robí a píše. Pri inštalácii podobného doplnku si treba vždy overiť, či ide o spoľahlivého vydavateľa.