Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
2. novembra 2018 o 11:32
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Hackeri predávajú súkromné správy z 80-tisíc facebookových profilov. Vraj majú údaje až o 120 miliónoch užívateľov

TECH FACEBOOK HACKERI
Uložiť Uložené

Sociálnu sieť zasiahol nový škandál.

Ako keby sa sociálna sieť Facebook nezmietala v dostatočne veľkých problémoch, tak zrejme z Ruska prišiel nový škandál. Ruská verzia BBC si všimla, že užívateľ FBSaler zverejnil na jednom anglickom fóre inzerát, v ktorom ponúkal súkromné správy z Facebooku.

Prvotný inzerát hovoril o tom, že databáza hackerov zhromaždila údaje zo 120 miliónov účtov, avšak odborníci na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti Digital Shadows číslo spochybňujú. Únik informácii o 120 miliónoch užívateľov by si podľa nich Facebook všimol a začal by vyšetrovanie.

Hackeri v inzeráte zverejnili aj malú vzorku, aby potenciálnych kupcov presvedčili o tom, že nepredávajú vymyslené správy. Na internete sa preto objavili správy z približne 81-tisíc profilov, ktoré sa ruské BBC rozhodlo nezávisle overiť.


Odporúčané
Fenomén Skibidi Toilet: Záchody s ľudskými hlavami vo vojne proti kamerám. Bizarný príbeh sledujú stovky miliónov ľudí Fenomén Skibidi Toilet: Záchody s ľudskými hlavami vo vojne proti kamerám. Bizarný príbeh sledujú stovky miliónov ľudí 22. júna 2024 o 12:30

Vyhliadlo si piatich konkrétnych užívateľov, kontaktovalo ich a oni potvrdili, že správy skutočne pochádzajú z ich súkromných konverzácií. Obsah sa líšil od koncertu Depeche Mode až po fotografie z nedávnej dovolenky.

Ruská verzia BBC zároveň napísala priamo hackerom na zverejnenú mailovú adresu a snažila sa údaje o účtoch odkúpiť. Spýtala sa, či údaje o užívateľoch Facebooku pochádzajú zo škandálu s Cambridge Analyticou alebo posledného bezpečnostného problému, o ktorom sociálna sieť informovala koncom septembra, ale hackeri obe možnosti vyvrátili.

Údaje vraj boli získané nezávisle od obidvoch škandálov. Stránka, kde bola zverejnená ukážka správ, mala byť zaregistrovaná v ruskom Petrohrade a celý únik údajov podľa vyjadrení hackerov zahŕňa informácie o 2,7 milióna ruských užívateľov. Napriek tomu v odpovedi potenciálnemu kupcovi odmietli, že by údaje pochádzali z aktivity ruskej vlády.

Odborníci na kybernetickú bezpečnosť označili za zdroj úniku informácií zo sociálnej siete všemožné doplnky v prehliadačoch, ktoré v sebe môžu mať zabudované nástroje na zachytávanie toho, čo človek na Facebooku robí a píše. Pri inštalácii podobného doplnku si treba vždy overiť, či ide o spoľahlivého vydavateľa.

Domov
Zdieľať
Diskusia