Do nejasností sa opäť vnieslo trochu svetla.
Sú majestátne, obrovské a keď sa človek pred nich postaví, pripadá si ako mravček. Pyramídy v Gíze sú právom divom sveta a každý, kto má aspoň základné vzdelanie, už o nich určite počul alebo ich videl čoby len na obrázku. Udivovali ľudí nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti. Stali sa súčasťou príbehov, kníh či filmov a tiež aj hier. Avšak tiež aj konšpirácií.
Veľa ľudí si doteraz nevie vysvetliť, ako mohli Egypťania niečo podobné tak dávno vybudovať. Mali na to technológie? Dostatok pracovníkov či otrokov? Odkiaľ brali materiály a prečo niečo také vôbec stavali? Internet je nekonečnou studnicou najrôznejších názorov a nechýbajú medzi nimi ani spojitosti pyramíd s mimozemskými civilizáciami či inými netradičnými kruhmi.
Veda však pokročila a v Gíze (a Egypte celkovo) sa medzičasom vykonali desiatky vykopávok i archeologických prieskumov. Dnes disponujeme veľkým množstvom informácií o tomto dive sveta a stále pribúdajú nové. Aktuálne sa výskumníkom podarilo nájsť pravdepodobne dôležitý kus skladačky pri vysvetľovaní, ako sa pyramídy stavali.
Severne od mesta Luxor, kde sa nachádza aj známe Údolie kráľov, sa našla rampa. Je stará 4 500 rokov a objavili ju v starom lome. Podľa odhadov ide o stavbu, ktorá umožňovala Egypťanom vyťahovať z ťažobnej jamy kúsky vydolovaných materiálov.
Pre lepšiu predstavu, podobná rampa sa objavila aj vo filem 10 000 pred Kristom
Rampa mala na oboch bočných častiach schodiská s dierami. Tie pravdepodobne slúžili na umiestnenie driev. Bloky materiálu sa následne uchopili lanami a za vypätí veľkej sily ich pracovníci vytiahli von z jamy. Či podobne postupovali aj pri stavbe známych pyramíd nie je úplne potvrdené, avšak ide o dobrý kľúč k odhaleniu, ku ktorému sa raz archeológovia a odborníci určite dopracujú.
Zároveň sa podarilo objaviť pozostatky starého textu pripomínajúceho návštevu faraóna, ktorý sa prišiel do lomu osobne pozrieť. Tiež aj ďalšie hieroglyfické zápisky, avšak kvôli pokročilému veku sú ťažko rozlúštiteľné. Reštaurátori už však pilne pracujú a čoskoro sa verejnosť dozvie, aký text tu starí obyvatelia Egypta zanechali.