Jedálniček vegánov by sa musel prispôsobiť.
Vegánstvo sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejšou životnou zmenou. Najmä mladí ľudia upravujú svoj jedálniček tak, aby sa zbavili všetkých potravín, ktoré priamo či nepriamo vyprodukovali zvieratá, a preto konzumujú prevažne zeleninu a ovocie.
Najnovšiu lavínu správ spustenú britskou televíznou šou QI by však mnohí vegáni mohli prijať s ťažkým srdcom. Moderátorka Sandi Toksvig zadala súťažiacim úlohu v znení, aby spomedzi mandlí, avokáda, kiwi, melónu a tekvice muškátovej vybrali potravinu, ktorá nie je vegánska.
Súťažiaci zarazene pozerali na to, keď im moderátorka vysvetlila, že technicky nie je ani jedna z vymenovaných potravín čisto vegánska. Samozrejme, nepochádzajú priamo zo živočíšnej produkcie, ale pri ich pestovaní sa živočíchy využívajú a často na to aj doplácajú.
Jednotlivé plodiny sa ťažko pestujú, a preto sa do praxe už dlhé roky zavádza technika s názvom migračné včelárstvo. Veľké množstvo včiel jednoducho naložia na nákladné autá, prevezú kamkoľvek na farmu a včely potom opeľujú priamo vybrané rastliny.
Možno by na tom nebolo nič zlé, keby štúdie v minulosti nezistili, že podobná migrácia škodí zdraviu včiel a dokáže im znížiť predpokladanú dĺžku života oslabením organizmu voči ochoreniam a parazitom.
Ak by preto vegáni chceli žiť striktne podľa jedálnička, ktorý neobsahuje žiadne potraviny ovplyvnené zvieratami, museli by veľmi dôkladne analyzovať jednotlivé pestovateľské techniky.
Migračné včelárstvo sa využíva aj pri čerešniach, šaláte či uhorkách, a tak by sa vegánsky jedálniček veľmi rýchlo scvrkol, keby pre nich boli aj včely považované za živočíchy, ktoré trpia.