Globálne otepľovanie do roku 2030 dosiahne zlomový bod.
Triediš odpadky, nepoužívaš plasty, chodíš bicyklom a záleží ti na osude našej planéty? Možno prišiel čas upozorňovať na problémy radikálnejšou cestou. Odborníci totiž bijú na poplach a tvrdia, že ľudstvo čaká kritický moment už o 12 rokov. V roku 2030 sa naša planéta môže otepliť natoľko, že sa tomu už nebude dať nijako zabrániť. Čakala by nás tak jedna katastrofa za druhou.
Od pred-industriálnej éry sa Zem zatiaľ oteplila o 1 stupeň. Už to prináša závažné problémy plné extrémneho počasia, dažďov, záplav ale aj sucha a požiarov. Ak by sa teplota zvýšila čo i len o pol stupňa, mohlo by to spustiť lavínu enviromentálnych nešťastí, ktoré už nebudeme vedieť nijako zastaviť.
Na základe dnešných meraní emisií oxidu uhličitého, ktorý patrí medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia, ľudstvo narazí na kritický bod už v roku 2030. Samozrejme, to platí, pokiaľ sa nič nezmení. Ešte stále existuje cesta späť, no môže ísť o poslednú možnosť.
„Priestor na to, aby sme udržali oteplenie pod 1,5 stupňa, sa rýchlo uzatvára, a súčasný sľub o emisiách, ktorému sa zaviazali krajiny podpísané pod Parížskou dohodou, nám nepomáha k dosiahnutí tohto cieľa," hovorí Andrew King, lektor klimatickej vedy na univerzite v Melbourne pre CNN.
Pokiaľ dôjde k najhoršiemu, našu spoločnosť čakajú ešte závažnejšie obdobia sucha, ktoré zapríčinia požiare, znehodnotia úrodu a odrežú mnohých ľudí od prísunu pitnej vody. Na iných miestach prídu zase extrémne dažde a záplavy. Trpieť budú stovky miliónov ľudí po celom svete.
V Európe stúpnu horúčavy v lete v prieme o 3 stupne Celzia. Najhoršie však budú zasiahnuté krajiny na južnej hemisfére.
Približne 70 % až 90 % koralových útesov vyhynie, vrátane Veľkej koralovej bariéry v Austrálii.
„Je to znepokojujúce, pretože vieme, že oteplenie prinesie veľké množstvo problémov ako viac extrémne teplých dní a horúce letá, zvýšia sa hladiny oceánov a pre mnohé oblasti to bude znamenať viac zrážok a takisto aj dlhšie obdobia sucha," vyjadril sa Andrew King.
Ak by sme si chceli byť istí, že takejto pohorme zabránime, museli by sme znížiť hodnoty emisií CO2 o 45 % v porovnaní s rokom 2010 a do roku 2050 ich musíme absolútne limitovať. Až na nulu.
"Každý malý nárast v teplote je dôležitý, hlavne v prípade, že nárast o 1,5 stupňa znamená dlhotrvajúce a nezvratné zmeny, ako napríklad stratu niektorých ekosystémov," upozorňuje.
Zatiaľ je všetko v našich rukách, no ak sa ľudstvo nespamätá okamžite, môžeme čeliť problémom, ktoré už nebudeme schopní zvrátiť.