Internet skrýva plno nebezpečných hrozieb. Si na ne pripravený?
V dnešnej dobe plnej internetových hrozieb nie je nič ľahšie, ako prísť o svoje osobné údaje či sa chytiť do zákernej pasce v online svete. Nedávne udalosti, kedy Facebooku ukradli prístupové údaje k 50 miliónom účtom, nám každú chvíľu pripomínajú, že nástrahy v online svete nikdy nespia a mali by sme byť čo najlepšie pripravení.
Vieš, čo znamená phishing, aké údaje na tvojej platobnej karte sú tie najcitlivejšie a ako rozoznať podozrivý internetový obchod od toho reálneho? ČSOB totiž už druhý rok vzdeláva ľudí o digitálnej bezpečnosti a tentokrát ťa Expl0ited s Yablkom vďaka sérii vtipných videí pripravia na najbežnejšie nástrahy internetu, ktoré by mal poznať každý majiteľ smartfónu alebo počítača.
Či si odolný voči bežným útokom a dokážeš rozoznať lacné triky od skutočných mailov či webstránok, si určite over v našom kvíze, no tiež si bež zmerať digitálnu inteligenciu, ktorá ti prezradí tvoje medzery a ukáže, kde máš priestor na zlepšenie.
IBAN (International Bank Account Number) je medzinárodne číslo účtu, vďaka ktorému sa dokáže naraz identifikovať krajina, banka a aj samotný účet príjemcu.
Pri každej internetovej platbe budeš musieť zadať číslo karty, dátum platnosti a takzvaný CVV alebo CVC kód. Práve ten funguje podobne ako PIN, no vo svete internetu a slúži na identifikáciu držiteľa a karty.
Samotný text v maile ti nemá ako priamo uškodiť, no môže klamať a naviesť ťa napríklad k tomu, aby si odosielateľovi odovzdal svoje osobné údaje.
Text v maili pre teba nebezpečným byť nemôže, no prílohy už áno. Ich stiahnutie a otvorenie do tvojho počítača ľahko dostane nebezpečné súbory. Samozrejme, šarapatu môžu narobiť aj stránky, cez ktoré sa snažíš odoberanie mailov zrušiť, no tak či tak musíš najprv nechtiac prebrať nejaké súbory a priame otváranie príloh je omnoho väčšou hrozbou.
Priemerná download speed na Slovensku je podľa Fastmetrics 12,5 Mbps.
Samozrejme, aj reklamy na podozrivých stránkach či prílohy v e-mailoch sú poriadne nebezpečné, no malware si s najväčšou pravdepodobnosťou stiahneš z internetu. Seriály online, 18+ stránky či weby s pirátskym obsahom sú najväčšími ložiskami škodlivých programov.