Zimomriavky sú tak výnimočné a plné pozitív.
Už sme spomínali, že vedcom sa na základe štúdie podarilo dokázať spojitosť medzi zimomriavkami pri počúvaní hudby a intenzívnejším prežívaním emócií. Najnovší experiment ale siahol ešte hlbšie do problematiky fenoménu zimomriavok.
Britskí vedci na čele s Matthewom Sachsom z Harvardskej univerzity a Robinom Murphym z Oxfordskej univerzity urobili experiment na 100 dobrovoľníkoch počas Reading and Leeds Festivalu.
Všetci účastníci výskumu nosili počas živých vystúpení kapiel špeciálne monitorovacie zaradenie, ktoré meralo ich fyziologické reakcie na hudbu ako tep a pohyb do hudby a po koncerte podstúpili psychologický test, kde mali odpovedať, či zimomriavky cítili alebo nie a takisto sa v ňom vedci pýtali na otázky spojené s ich osobnosťou, prácou a prežívaním.
Z výsledkov vyplynulo, že až 55 % zimomriavky cítilo a túto vlastnosť prípísali k ďalšej kope pozitívnych charakteristík. Podľa nich totiž takíto ľudia žijú šťastnejšie a zdravšie životy. Okrem toho sú tiež empatickejší.
Prekvapivo sa ukázalo aj to, že jedinci so zimomriavkami sú v živote úspešnejší, majú lepšie známky a v priemere zarábajú o 12 % viac než tí, čo zimomriavky nemávajú.
Ženy sú podľa výskumníkov náchylnejšie k takejto reakcii na hudbu než muži.
Zimomriavky tiež súvisia s našou mierou kreativity, tí, ktorí ich zažili, sa viac venovali kreatívnym činnostiam ako pečenie (70 %), maľovanie (48 %) či písanie (40 %).
Vysokoškolské vzdelanie bolo tiež skôr ich privilégiom, takže je celkom možné, že emócie a inteligencia idú v niektorých prípadoch ruka v ruke.
Hádam jediným negatívnom bolo zistenie, že takíto jedinci mali až o 82 % nižšie sebavedomie.
Avšak treba zobrať do úvahy, že výskum sa odohral iba na jednom festivale, ktorý navštevuje určitý typ ľudí. Výsledky iného prieskumu pri iných živých vystúpeniach by mohli dopadnúť inak a preto je ešte stále nutná hlbšia štúdia problematiky, ktorej sa snáď raz dočkáme.