Má však táto zázračná zlúčenina aj terapeutické využitie?
Redaktor ani redakcia Refresher.sk/cz nepodporujú užívanie legálnych či nelegálnych drog. Článok má iba informačný charakter.
Všeobecne je považovaný za jeden z najsilnejších halucinogénov, resp. psychedelík, ktoré nám sú zatiaľ známe. DMT alebo tiež N, N-dimetyltryptamín je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina. Okrem toho, že sa nachádza vo väčšine rastlín a živočíchov, v malých množstvách ju produkuje aj naše telo, kde sa jeho funkcia dáva do súvislosti so snívaním, no stále ide iba o dohady.
Taktiež je známa ako aktívna halucinogénna zlúčenina v nápoji ayahuasca, ktorý sa používa na rituálne účely domorodými kmeňmi v Amazonke. Z dažďových pralesov Južnej Ameriky sa ale DMT pomaly dostáva aj do západných kultúr, kde sa užíva ako halucinogén pre svoje spirituálne a myseľ rozširujúce účinky, no v posledných rokoch sa aj ľudom „zo západu“ viac pozdáva ayahuasca prijímaná pod kontrolou šamanov priamo v amazonskej džungli. Vznikol tak akýsi „drogový turizmus“.
História
Užívanie DMT sa datuje až do 8. storočia, kedy sa používalo ako zložka šňupacích zmesí. Najstarším dôkazom užívania dimetyltryptamínu bol nález „yopo“, šňupacej zmesi obsahujúcej DMT, 5-MeO-DMT a bufotenin, ktorý bol nájdený v severnom Čile. Prvé zmienky o užívaní ayahuascy zasa pochádzajú zo 17. storočia, avšak odborníci sa domnievajú, že užívaná bola už stovky alebo tisíce rokov predtým.
V novodobej histórii bolo DMT syntetizované až v roku 1931 kanadských chemikom Richardom Helmuthom Fredrickom Manskeom. O jeho popularizáciu sa ale zaslúžil iný muž. Bol to Dr. Stephen Szara, ktorý sa zúčastnil tradičného juhoamerického náboženského obradu. Následne prvýkrát pred širokou verejnosťou v roku 1956 demonštroval, že DMT vyvoláva halucinácie, deformáciu priestorového aj časového vnímania, poruchy myšlienok a eufóriu.