Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
7. augusta 2018, 14:03
Čas čítania 0:00
Sona O.

Ľudia chcú vyzerať ako na svojich retušovaných fotkách. Dávajú si robiť plastické operácie podľa Snapchat filtrov

ZAUJÍMAVOSTI INSTAGRAM
Uložiť Uložené

Pery ako Angelina Jolie či nos ako Natalie Portman. Celebritné vzory pre plastické operácie už nefičia, ľudia chcú vyzerať ako svoje selfie.

Aj ty patríš medzi tých, ktorí denne sledujú sociálne siete? Pozoruješ fotografie, čo ľudia pridávajú, rozdávaš páčiky a komentáre? Pritom si možno nie vždy uvedomuješ, že sa pozeráš na skreslenú verziu reality a to ako tvoja obľúbená blogerka vyzerá na fotke, môže mať od jej skutočnej podoby naozaj ďaleko. 

Nesúdime ťa, ak si sa aj ty uchýlil k retušovaniu svojich fotiek a využívaniu filtrov na Snapchate či Instagrame. Dnes ti naozaj stačí málo k dokonalej vizáži. Jedna fotka, ten správny filter a zrazu sa pozeráš na dokonalú verziu semého seba. Srdiečka a pozitívne komentáre sa potom iba hrnú.

Problém však nastáva, keď užívatelia sociálnych sietí stratia pojem o tom, čo je realita a čo klam. Vidia krásnu štíhlu blogerku a tiež chcú vyzerať ako ona. Vôbec však nevidia, koľko práce nad svojou fotkou strávila, aby vyzerala naozaj perfektne. Už nejde iba o štylizovaný postoj či našpúlené pery. Mobilné aplikácie dokážu vyčariť menší nos, väčšie oči, výraznejšie lícne kosti, letné opálenie, vlastne čokoľvek, čo si len môžeš priať.

Zdá sa, že niektorí úplne nezvládajú čeliť svojim novým dokonalým ja a to, čo vidia online, chcú pretaviť aj do bežného života. Psychológovia aj plastickí chirurgovia tvrdia, že musia čeliť úplne novému trendu, ktorý nazvali Snapchat dysformia

Odporúčané
Daniel má 26 rokov a pracuje ako traktorista. Na poli som stretol medveďa, v hlavnej sezóne sa dá zarobiť až 3 500 eur (ROZHOVOR) Daniel má 26 rokov a pracuje ako traktorista. Na poli som stretol medveďa, v hlavnej sezóne sa dá zarobiť až 3 500 eur (ROZHOVOR) 10. apríla 2024, 9:30

Zákazníci už na kliniky krásy neprichádzajú s fotkou obľúbenej celebrity, na ktorú sa chcú podobať. Ako vzor používajú svoje vyretušované selfie a od chirurgov chcú, aby ich upravili podľa filtrov na sociálnych sieťach

Tento šialený trend sa týka najmä tínedžerov a mladých ľudí po 20, ktorí zjavne trávia až priveľa času na Instagrame. "Filtre na selfie obrázkoch ľudí úplne pobláznia a stratia kontakt s realitou. Vytvárajú pocit, že musíme vyzerať dokonale upravení stále," vyjadril sa plastický chirurg Dr Vashi pre britský Indepdent, "môže to byť veľmi zradné hlavne pre tínedžerov a ľudí s telesnou dysformickou poruchou."

Telesná dysformická porucha, inak nazývaná aj BDD (Body Dysmorphic Disorder), existovala už dlho pred príchodom sociálnych sietí. Ľudia trpiaci touto poruchou až fanaticky riešia svoj vzhľad. Stále sa zaoberajú svojimi nedostatkami a častokrát ich vidia v oveľa horšom svetle, než naozaj sú. Môže sa to týkať tváre, napríklad priveľkého nosa alebo aj postavy ako takej. Takíto jedinci potom vyhľadávajú radikálne riešenia, ako svoje nedokonalosti redukovať.

Pacienti s BDD sú schopní minúť státisíce na plastické operácie, kozmetické prípravky či doplnky, ktoré majú maskovať ich nedostatky. BDD sa taktiež vyskytuje u ľudí s poruchami príjmu potravy ako anorexia či bulímia.

Odporúčané
Anonymne ukrývajú po celom Slovensku peniaze. Kto stojí za profilom Cash Catch a prečo ich kritizujú? (ROZHOVOR) Anonymne ukrývajú po celom Slovensku peniaze. Kto stojí za profilom Cash Catch a prečo ich kritizujú? (ROZHOVOR) 8. apríla 2024, 14:30

Plastickí chirurgovia dokážu jedincov s touto poruchou rýchlo rozpoznať a miesto operácie im vo väčšine prípadov odporučia psychiatrickú pomoc. Niektorí sú však neoblomní a chirurga ochotného previesť zákrok hľadajú aj roky. 

Sociálne siete určite nijako neprispievajú ku zdravému sebavedomiu a sebaobrazu. Neustále sme atakovaní fotografiami a videami ukazujúcimi to najlepšie zo života influencerov. Nečudo teda, že sa ľudia k tejto ilúzii dokonalosti chcú aspoň trochu priblížiť. Niekedy aj k idey svojej vlastnej vylepšenej krásy.

Odborníci však varujú aj predtým, že až štvrtina ľudí, čo trávia na sociálnych sieťach viac ako 3 hodiny denne, trpí nejakou formou psychického ochorenia

Domov
Zdieľať
Diskusia