Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 27. 5. 2020 meniny má Iveta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
27
Tomáš Blahuta
18. november 2018, 11:30
Čas čítania: 4:26
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie

V očiach verejnosti je táto kapitola dejín zobrazovaná negatívne.

Tomáš Blahuta
18. november 2018, 11:30
Čas čítania: 4:26
Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie
Zdroj: goodfreephotos.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
27
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ako národ sme boli jeho integrálnou súčasťou takmer 1000 rokov. Prežili v ňom celé generácie našich prarodičov, no dnes sa k nemu takmer nepriznávame. Uhorsko pôsobí na bežnú slovenskú verejnosť negatívnym dojmom. Laici si pod ním automaticky predstavujú len maďarizáciu či tragédiu v Černovej. A to je veľká chyba.

 

Keď sa prechádzate v Bratislave po centre, tesne pod strechou budovy bývalého uhorského snemu sa doteraz nachádza znak Uhorska. Alebo keď križujete Trojičné námestie v Trnave. Na pamätníku v strede historického srdca mesta spomínaný znak nájdete tiež. No čuduj sa svete, rovnaký nájdete aj na jednom z najslávnejších budapeštianskych mostov. V metropole Maďarska ich neprehliadnete, u nás ich nájdete ťažšie.

Maďari za Uhorskom smútia, Slováci nie. Oba národy však žili bok po boku dlhé stáročia.

Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie

Historické okolnosti vzniku Uhorska

Článok na podobnú tému sme už mali. Avšak, skrátene si môžeme pripomenúť najzásadnejšie fakty. U nás na verejnosti prevláda akási predstava, že Uhorsko, to už od samotného vzniku boli len Maďari. Slováci nehrali pri vzniku a fungovaní krajiny žiadnu významnú úlohu. Nie.

 

Boli to aj naši predkovia, ktorí pomáhali Maďarom prejsť z kočovného na usadlý spôsob života. Z tejto skutočnosti vyplýva aj fakt, že veľa slov u našich južných susedoch je odvodených od tuzemských, resp. slovenských/slovanských. Napríklad, skúste si zistiť, ako sa povedia čerešne po maďarsky.

 

Všetko formálnejšie začalo už len tým, že prvý uhorský kráľ, Štefan I. (najvýznamnejšia postava maďarských dejín) sa na svoje vládnutie pripravoval v Nitre. Veď on sám bol vládcom Nitrianskeho kniežactva. Následne sa Slovensko ako severná časť jednotného Uhorska, prezývaná aj ako Horná zem, dostalo aj do heraldických symbolov a podobne.

 

Jednoducho, územie, ktoré dnes okupuje náš štát, bolo odjakživa pre Uhorsko ako celok veľmi významné a dôležité. Poďme sa preto pozrieť na pár zaujímavých vecí a ukážeme si, čo všetko sa u nás nachádzalo.

Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie

Kráľovské mestá Uhorska

Pozrime sa podrobnejšie aj na základné jednotky pulzujúceho života v každej krajine - sídla. V 13. storočí sa na čelo štátu dostal Belo IV., na čo sa spätne môžeme pozerať pozitívne. Najmä z dôvodu, že išlo o panovníka s chuťou starať sa o hospodársky rozvoj svojej domoviny. Nanešťastie sa práve počas jeho vládnutia dovalili do strednej Európy Tatári. V Bitke na rieke Slaná (1241) porazili uhorskú armádu a počas nasledujúcich rokov začali terorizovať domáce obyvateľstvo.

 

Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie

 

Znenazdajky však odišli a Belo IV. sa mohol opäť venovať prospešným veciam. Za jeho vlády sa začali vybrané sídla v Uhorsku označovať za slobodné kráľovské mestá. Išlo o samosprávne a pomerne slobodné jednotky, kde si ľudia smeli voliť svojho (vtedy) richtára a disponovali vlastnou symbolikou (erby a podobne). Riadili si vlastné hospodárske záležitosti, neplatili mýto, volili mestskú radu či kňaza.

 

Laicky vysvetlené, išlo o dôležité a významné mestá. Aké bolo ich rozloženie v rámci Uhorska? Prvým slobodným kráľovským mestom na území dnešného Slovenska bola Trnava, ktorá svoje privilégiá získala ešte v roku 1238, čím sa naštartoval jej neskorší rozvoj.

 

A samozrejme, nebola ani posledná. Podobným titulom sa neskôr mohli pýšiť aj ďalšie (dnes) slovenské sídla. Dokopy ich bolo 27, čo je najviac v spoločnosti zvyšných štátov. Na území dnešného Maďarska by ste ich narátali 8, zvyšok buď v Rumunsku, Srbsku či Rakúsku. Pozrime sa na ne bližšie.

 

 
Krajina  Mesto
Slovensko Banská Bystrica, Banská Belá, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava, Brezno, Kežmarok, Komárno, Košice, Kremnica, Krupina, Levoča, Ľubietová, Modra, Nová Baňa, Pezinok, Prešov, Pukanec, Sabinov, Skalica, Svätý Jur, Trenčín, Trnava, Veľký Šariš, Zvolen
Maďarsko Budapešť, Debrecín, Erzsébetváros (dnes obvod Budapešti), Ostrihom, Ráb, Komárom, Kőszeg, Päťkostolie, Budapešť, Šoproň, Segedín, Stoličný Belehrad
Rumunsko Alba Iulia, Arad, Baia Mare, Baia Sprie, Bistrița, Brašov, Kluž, Gherla, Mediaș, Orăștie, Satmár, Sebeș, Sfântu Gheorghe, Sibiu, Sighișoara, Târgu-Mures, Temešvár
Chorvátsko Krapina, Rijeka, Vukovar
Srbsko Nový Sad, Sombor, Subotica
Rakúsko Eisenstadt, Rust

Hrady a pevnosti v rámci Uhorska

Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie
Na priloženej mape vyššie vidno rozloženie stredovekých hradov a pevností v rámci celého Uhorska. Zaujímavosťou je, že lokality označené dvojkrížom sú považované za „maďarské“, avšak presne vidíte ich rozloženie a množstvo na našom dnešnom území.

 

Hornaté oblasti na severe Uhorska boli zdrojom rôzneho bohatstva, no najmä baníckeho. Vďaka baniam a množstvu kovov sa územie dnešného Slovenska stalo veľmi dôležitou časťou krajiny. Vedeli o ňom aj elity cudzích štátov. Naše územie raz navštívil člen Kráľovskej učenej spoločnosti v Londýne, pán Eduard Brown.  Neskôr dokonca u nás vznikla aj prvá vysoká škola zameraná na baníctvo a hutníctvo, a to Banská akadémia v Banskej Štiavnici.

Slovensko je v rebríčku počtu hradov a zrúcanín na počet obyvateľov na najvyšších priečkach na svete

Krajina pod Tatrami sa zapáčila aj Osmanskej ríši. Keď dobyla veľké územia na juhu Uhorska a získala nad nimi úplnú moc, bolo potrebné riešiť aj štátnu správu. Hrozba tureckého polmesiaca donútila vládnuce elity, aby za hlavné mesto krajiny vyhlásili Bratislavu, vtedajší Prešporok. Oficiálne sa tak stalo v roku 1536. Následne v nej dochádzalo ku korunováciám (napríklad Mária Terézia 1741) a v centre zasa zasadal uhorský snem.

 

Bratislava tak bola srdcom Uhorska vyše 200 rokov, čo rozhodne nie je krátka doba. Turci zároveň nikdy neobsadili celé územie severného Uhorska a zmohli sa najmä na lúpežné výpady. Moc sa presunula späť do oslobodenej Budapešti až v roku 1783.

 Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie

Maďarizácia ako veľký krok vedľa

Mnohonárodnostné či multietnické. Také bolo Uhorsko po niekoľkých storočiach svojej existencie. Za času najväčšieho územného rozmachu krajiny v nej žilo hneď niekoľko národov. Slováci, Maďari, Rusíni, Rumuni, Srbi, Chorváti a ďalší. Maďari sa ocitli vo „vlastnom štáte“ v menšine. Po rakúsko-uhorskom vyrovnaní sa v hlavách maďarskej politickej elity zrodila myšlienka pre potrebu jedného politického národa. Začala sa tak čierna kapitol dejín.

 

Maďarizácia sa naštartovala v 19. storočí. Od roku 1868 došlo k zavedeniu povinnej výuky v maďarskom jazyku na školách. Zatvorili sa slovenské gymnáziá a došlo k ďalším nepríjemnostiam. Úrady hojne vítali ľudí, ktorí sa rozhodli zmeniť si nielen meno, ale aj priezvisko. Čím viac znelo maďarskejšie, tým lepšie. A nezostalo len pri menách, menili sa aj názvy miest a obcí. Došlo tak k veľmi smutným desaťročiam, kedy bolo evidovať snahu zlikvidovať (nielen) slovenské povedomie.

 

Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie

 

Avšak, nie všade sa Maďarom darilo. Ich snaha narážala na najväčšie prekážky najmä v regiónoch s najväčším podielom Slovákov. A to boli najsevernejšie kúty Uhorska.  Na odpor sa postavila slovenská inteligencia. Slováci to nemali ľahké, a preto postupom rokov začali rozmýšľať nad zmenami a úpravami fungovania krajiny. Násilná snaha pomaďarčiť nemaďarské obyvateľstvo Uhorska bola od politickej elity veľkým krokom vedľa.

 

Boli Slováci len bezcennou súčasťou Uhorska? Pozreli sme sa na tisíc rokov našej histórie

 

Podľa sčítania v roku 1910, štyri roky pred vypuknutím prvej svetovej vojny, malo Uhorsko okolo 18 200 000 obyvateľov (pozor, Uhorsko, nie celé Rakúsko-Uhorsko). Percentuálny podiel Maďarov sa v tomto údaji zastavil na 48 % (Slováci niečo vyše 10%). Čo je teda tak, že každý druhý obyvateľ Uhorska bol Maďar. No napriek veľkej snahe sa vládnucim elitám nepodarilo vytvoriť štát pre jeden národ. Jednoducho zhrnuté, všetko viedlo až k rozpadu štátu a vzniku Československa.

 

Nezabúdaj teda, že Uhorsko, to sme boli aj my, Slováci.

Ako vnímaš celú históriu Uhorska?
Pozitívne
267 hlasov
Negatívne
376 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
38
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.