Nevieš, čo s voľnými chvíľami v horúcich letných mesiacoch? Možno prišiel čas na to, aby si navštívil kus histórie.
Za ideálnym oddychom nemusíš cestovať do exotických krajín, na Slovensku nájdeš dostatok krásnych miest, kde sa oplatí zablúdiť. Presne také sú aj naše hrady a zámky, ktoré ťa očaria architektúrou aj históriou. Vybrala sme tie najkrajšie po celej krajine, aby si sa cez leto nemusel nudiť.
Spišský hrad
Majestátna zrúcanina stredovekého hradu sa vypína na Spišskom hradnom vrchu. Hoci sa z pôvodnej pamiatky veľa nezachovalo, je to pre Slovensko jeden z najcharakteristickejších hradov. Ide o najväčšou zrúcaninu v celej strednej Európe a v roku 1993 bola zapísaná do zoznamu UNESCO.
Hrad pravdepodobne pochádza zo začiatku 12. storočia a prvotne slúžil ako pohraničná pevnosť. Neskôr sa stal sídlom spišského župana a tým aj centrom Spiša. O 300 rokov neskôr prešiel do vlastníctva rodu Zápoľských, Thurzovcov aj Csákyovcov.
Na dnešnú podobu zrúcaniny ho premenil požiar v roku 1780.
Nájdeš tu unikátne veľké nádvorie s pódiom aj hľadiskom, ktoré slúžia na kultúrne podujatia. Medzi zachovalé časti patrí hradná kaplnka svätej Alžbety Uhorskej, tá bola postavená v 30. rokoch 15. storočia.
Zaujímavosťami sú aj expozície stredovekých mučiarní, kuchyne, spální a zbrojnice.
Bojnický zámok
Táto stavba patrí bezpochyby medzi to najkrajšie, čo doma máme. Postavená bola už v 11. storočí, no v tej dobe vyzerala úplne inak. Súčasný vzhľad získala až o osemsto rokov neskôr, kedy ho dal budapeštianskemu architektovi prestavať Gróf Ján Pálfi. Za jeho zaujímavý vzhľad vďačíme J. Hubertovi, ktorý pamiatku zrekonštruoval podľa vzoru francúzskych zámkov na rieke Loire.
V interiéri nájdeš výstavu predmetov z 19. a 20. storočia. Obrovským lákadlom je kvapaľová jaskyňa nachádzajúca sa pod zámkom.
Bojnice sú medzi Slovákmi známe hlavne festivalom strašidiel, ten v areáli hradu prebieha každý rok koncom apríla a začiatkom mája. Počas neho sa medzi kamennými múrmi stretnú duchovia, čarodejnice aj upíri z celého sveta.
Trenčiansky hrad
V zozname najstarších hradov na Slovensku je aj Trenčiansky. Vznikol na území bývalého hradiska, ktoré v období Veľkej Moravy chránilo dôležitú obchodnú cestu medzi Pobaltím a zvyškom Európy.
Postavený bol v 11. storočí a jeho najznámejším obyvateľom bol Matúš Čák Trenčiansky. Po požiari v roku 1790 začal chátrať, no rozsiahla rekonštrukcia ho nakoniec zachránila.
V súčasnosti sú v jeho priestoroch umiestnené expozície Trenčianskeho múzea. Navštíviť môžeš Delovú baštu, hladomorňu aj Matúšovu vežu.
Ak ťa nudí obyčajná prehliadka, hrad by si si mal pozrieť aj v noci. Určite sa oplatí zavítať aj na jeden z mnohých koncertov a kultúrnych podujatí.
Oravský hrad
Čarovná atmosféra Oravského hradu láka do lokality nespočetné množstvo turistov. Fotogenická stavba bola mnohokrát použitá vo filmoch aj rozprávkach a medzi najznámejšie patrí Upír Nosferatu, Dračie Srdce II. či slovenské diela Skoliar Tomáš alebo Kráľ Drozdia brada.
Krásu hradu si všimli nielen filmári, o jeho veľkú rekonštrukciu v 16. storočí sa postarali Thurzovci a zmenili tak jeho pôvodný výzor z roku 1241. Po vymretí šľachtického rodu sa o hrad nikto veľmi nestaral a zachránila ho až prestavba po II. svetovej vojne.
V areáli si príde na svoje snáď každý, je tu historická, prírodná aj etnografická expozícia a na každom poschodí čaká na návštevníkov niečo iné. Počas turistickej sezóny ti zážitok doplnia aj divadelné predstavenia a strašidelné výjavy.
Nitriansky hrad
Nitrianske kniežatá ani veľkomoravský panovníci na svojom prepychu veľmi nešetrili. Za sídlo si vybrali Nitriansky hrad, ktorý ešte aj dnes svojou podobou pripomína bývalú slávu.
Postavený bol na mieste mohutného hradiska v polovici 11. storočia. Dnes je sídlom Nitrianskeho biskupstva a jeho centrom je katedrála.
Tvorí ho komplex niekoľkých budov. Horný kostol bol pôvodne gotický (14. storočie) a neskôr v 16. storočí k nemu pripojili aj Dolný. Biskupský palác získal svoju terajšiu podobu v polovici 18. storočia.
Hrad Strečno
Kedysi najbezpečnejšia pevnosť Považia sa dnes hrdo týči na vápencovom brale, v pohorí Malá Fatra. Postavený bol v prvej polovici 14. storočia, no presný dátum nepoznáme.
Až do 17. storočia hrad neustále rozširovali a najstarší mal rozlohu iba 18x22 m. Momentálne je majetkom Žilinského samosprávneho kraja, v správe Považského múzea.
Počas svojich potuliek popri hradných múroch natrafíš na kováčsku dielňu, tá sa bezprostredne viaže k dejinám miesta. Vychutnať si môžeš aj neopakovateľný výhľad na Strečniansky priesmyk, Domašínsky meander či Žilinskú kotlinu.
Červený kameň
Ide o jeden z najnovších hradov na našom území a pravdepodobne je aj preto vo veľmi dobrom stave. Zo stavby zo 16. storočia sa zachovala väčšina. Jeho pôvodnou funkciou bolo chrániť západné Uhorské hranice. Používali tu vtedy najmodernejší obranný fortifikačný vojenský systém.
Nachádza sa iba okolo 40 kilometrov od Bratislavy a patrí medzi to najkrajšie v Malých Karpatoch. Podobne ako u Oravského hradu, aj do Červeného kameňa sa zamilovali svetoví a slovenskí filmári. Natáčala sa tu napríklad Fanthagiró, Dračie Srdce alebo Cinka Panna.
Oblasť Malých Karpát je známa vinárskymi lokalitami. Preto na teba aj na Červenom kameni čaká vináreň a reštaurácia.
Hrad Devín
Hlavné mesto to nie sú iba kaviarne a bary. V priľahlej mestskej časti nájdeš stredovekú zrúcaninu hradu, ktorého výstavba sa začala niekedy okolo 12. storočia.
Výhodná poloha hradu nad sútokom riek Dunaj a Morava z neho spravili ideálnu obrannú pevnosť. Zároveň ide o jedno z najstarších historických miest na našom území.
Hoci stredoveký hrad Devín je dnes už iba ruinou, v jeho blízkosti sa nachádza nálezisko z rímskeho obdobia. Navštíviť môžeš aj lokalitu, kde stál veľkomoravský kostol a goticko-renesančný palác.
Nudiť sa nebudeš ani v historickej časti mestskej štvrti Devín, tá ťa prekvapí prívetivou atmosférou a množstvom atrakcií.
Smolenický zámok
Trnavský kraj je známy krásnymi miestami a bohatou históriou. Medzi ne sa nepochybne radí aj obec Smolenice a jej Smolenický zámok.
V 14. storočí bol majetkom kráľovstva a neskôr prešiel do vlastníctva miestnych šľachticov. Po vymretí rodu Erdődyovcov chátral, no v 20. storočí ho zachránili Pálfiovci. Zámok tak ako ho dnes poznáme pochádza z roku 1945.
Momentálne lokalitu vlastní Slovenská akadémia vied a verejnosti sú sprístupnené iba záhrady, nádvorie a pár vyhradených miestností. Zámok však určite stojí za návštevu vďaka krásnej architektúre a okoliu obce Smolenice.
Bratislavský hrad
Na ľavom brehu Dunaja sa rozpína jedna z najcharakteristickejších stavieb hlavného mesta. Dominantou hradného komplexu je kráľovský palác.
Slovanské osídlenie hradného kopca sa datuje od 5. až 6 storočia. Už v 9. storočí tu jestvovalo opevnené obydlie. Hradisko dal vybudovať kráľ Štefan I. a v 11. storočí na území stál už aj trojloďový kostol.
Hrad vyhorel v roku 1811 a nad Bratislavou sa 140 rokov týčila iba ruina. Ku kompletnej rekonštrukcii došlo až v roku 1953 a finálnu podobu hrad nadobudol pre 10 rokmi.
Ak na hradný kopec vyjdeš v ideálnom počasí, okrem Petržalky a Dunaja dovidíš až na rakúske Alpy.
Sprístupnené sú tiež mestské hradby, tie tvoria skvelé miesto na úkryt pred letnými horúčavami. Často sa tu konajú aj rôzne historické trhy a kultúrne podujatia.