Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
31. mája 2018 o 16:28
Čas čítania 0:00
Sona O.

Chodíš spávať v neskorých nočných hodinách? Možno práve preto si oveľa kreatívnejší

ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Ranné vtáča ďalej doskáče, hovorí jedno zo známych porekadiel. Je to však iba prázdny slogan, ktorý ťa má prinútiť vstávať skôr alebo to je skutočne tak?

Spánkový režim každého z nás je nastavený trochu inak. Niekto je aktívnejší ráno a počas prvej časti dňa, iným vyhovujú skôr večerné hodiny a nerobí im problém pracovať ani v nociRanné vtáčatá rady vstávajú o niečo skôr a kým nočné sovy ešte odfukujú v perinách, ony už naplno fičia a organizujú svoj deň. Na druhej strane v noci nevydržia pridlho hore a kým nespáči ešte normálnu fungujú aj po pol noci, im už pri večernom filme klipkajú oči

Chodíš spávať v neskorých nočných hodinách? Možno práve preto si oveľa kreatívnejší
Zdroj: pexels.com

Nočné sovy zase dlho vyspávajú, zobudiť ich pred obedom by bol nekresťanský hriech a budík majú nastavený tak najskôr na pravé poludnie. Chvíľu im síce trvá, kým sa vyšuchcú z postele, no potom vedia fičať do neskorých nočných hodín a pracovať rovnako naplno ako ich protiklady.

Existujú však aj určité vlastnosti, v ktorých nočné sovy vynikajú. Jednou z nich je napríklad kreativita. Londýnska škola ekonomiky urobila na svojich študentoch malý výskum a zistila, že tí, čo chodili spávať neskôr, boli kreatívnejší. Tento fakt je pravdepodobne spôsobený tým, že nočné sovy majú menej konvenčné a konzervatívne myslenie. Sú skôr otvorenejší a hľadajú nové spôsoby, akými robiť staré a zabehnuté úkony.

Odporúčané
Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť 11. decembra 2024 o 16:34

Aj vstávanie skoro ráno patrí skôr do myšlienkových pochodov ľudí zo starej školy, ktorí vedeli, že sa musia prispôsobiť systému, čo ich núti vstávať skôr. Nočné sovy sú však tak trochu spánkovými rebelmi a toto rebelanstvo sa často prejavuje aj v iných stránkach života.

Chodíš spávať v neskorých nočných hodinách? Možno práve preto si oveľa kreatívnejší
Zdroj: pexels.com

Nočné sovy majú viac času na premýšľanie. Počas svojej nočnej aktivity sú svojimi najlepšími spoločníkmi. Väčšinou preto, lebo ich priatelia aj rodina, už dávno spia. A tak im neostáva iné, ako tráviť viac času vo svojej vlastnej spoločnosti. Títo ľudia ti častejšie než iní povedia, že tie najlepšie nápady sa im rodia v hlave po pol noci, aj to, že potrebujú viac času na premyslenie. Vďaka tomuto dokážu svoje idey lepšie analyzovať, pretvárať a doviesť do dokonalosti

Bývajú aj oddýchnutejšiePodľa vedcov to so spánkom pre ranné vtáčatá nevyzerá až tak ružovo ako pre tých, čo chodia do postele neskôr. Ak si totiž ľahneš až vtedy, keď už to od únavy nemôžeš vydržať, tvoje telo sa dostane do hlbokého spánku oveľa rýchlejšie. Vďaka tomu nepotrebuješ až toľko hodín v ríši snov ako tí, čo vstávajú skoro.

zrelaxované a pozornejšie. Nočné sovy sú skrátka väčšinou flegmoši. Iba málo čo ich dokáže rozhádzať alebo nahnevať. Podľa štúdie z 90. rokov vykazujú ranné vtáčatá oveľa vyššie hladiny hormónu stresu kortizolu. 

Domov
Zdieľať
Diskusia