V roku 2006 bolo Pluto vyradené zo zoznamu planét, miesto toho ho pomenovali trpaslíkom. Toto rozhodnutie však podľa viacerých astronómov bolo príliš kruté.
Pluto bolo kedysi považované za najmenšiu planétu Solárneho systému, jeho postavenie sa však dramaticky zmenilo v roku 2006. Práve vtedy ho Medzinárodná astronomická únia (IAU) odsúdila na život trpasličej planéty, pretože nespĺňala novo schválené kritériá.
Alan Stern a David Grinspoon však zastávajú názor, že boli stanované zbytočne príliš konktérne a mali by sa liberalizovať. Svoju štúdiu publikovali v americkom denníku The Washington Post.
Súčasná poučka hovorí, že planéta musí obiehať okolo slnka, túto podmienku Pluto spĺňa. Musí mať dostatočnú gravitačnú silu, ktorá ju tvaruje do guľového alebo takmer guľového objektu, áno, aj túto požiadavku Pluto spĺňa a musí mať vôkol seba čisté gravitačné pole, teda nemôžu sa v jej blízkosti vyskytovať žiadne cudzie telesá ako asteroidy. Do tejto podmienky sa samozrejme nerátajú prstence ako v prípade Saturnu či mesiace. Problémom je teda posledná požiadavka, pretože gravitačné pole Pluta čisté nie je. Nachádza sa tam niekoľko asteroidov a je obklopené objektmi z Kuiperového pása.
Podľa Alana Sterna a Davida Grinspoona je teória očividne chybná, pretože podľa nej by nebola planétou ani Zem, keďže sa v jej blízkosti nachádza niekoľko asteroidov. Definícia tiež neberie do úvahy exoplanéty, ktoré sa nachádzajú mimo Slnečnej sústavy.
Dvojica navrhuje, aby sa planéta posudzovala čisto podľa geofyzických vlastností a nie podľa orbituálnej charakteristiky.
"Slovo planéta používame na opísanie objektov s určitými vlastnosťami," hovoria, "Ak použijeme ako príklad Pluto, ktoré má mnoho známych charakteristík, hory z ľadu, ľadovce z dusíku, modrú oblohu a smog, celkom prirodzene ho pomenujeme planétou."
Niektorí astronómovia však takéto vyjadrenie považujú za urážku a štúdiu Sterna a Grinspoona úplne odmietajú. Stern ich však považuje za amatérov. "IAU pozostáva s ľudí, ktorí nie sú expertmi na planéty. Väčšinou sa zaoberajú čiernymi dierami a galaxiami. Iná organizácia zložená z expertov na planéty by mala možno iný názor," tvrdí odvážne.
Obaja astronómovia navrhli novú definíciou planét, podľa ktorej by ním mal byť každý kruhovitý útvar vo vesmíre, ktorý nie je hviezdou. Aj ich poučka však zjavne pokrivkáva, pretože podľa nej by sme za planétu museli považovať aj Mesiac.
Renomovaný astronóm Neil deGrasse Tyson je jedným z najväčších odporcov tejto teórie. "Ak už nezvážime nič iné, berme do povedomia aspoň to, že Pluto občasne obieha okolo Neptúna. Takto sa planéta rozhodne nespráva," informoval časopis Cosmos.
Ak sa Pluto naozaj planétou nestane, Stern a Grinspoon minimálne rátajú s tým, že rozvíria diskusiu a táto problematika sa tak začne znova riešiť.