Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 4. 2021 meniny má Ervín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
V spolupráci

Tento obsah vnizkol v spolupráci s Poštová Banka

Čo je v spolupráci?

Jedná sa o obsah, ktorý chcel REFRESHER vytvoriť, ale vznikol aj vďaka spolupráci s inzerentom. Inzerent do obsahu nezasahoval vôbec, maximálne poskytol informácie, fakty a návrhy na úpravu.

Pri včasnom a správnom rozhodnutí nemusíš na dôchodku živoriť. Druhý pilier ponúka riešenie, ako v budúcnosti žiť na úrovni

Druhý pilier nie je povinný a mladí ľudia o ňom vedia len málo. Poďme to teda napraviť.

7. jún 2018, 10:56 Čas čítania: 0:00
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Pri včasnom a správnom rozhodnutí nemusíš na dôchodku živoriť. Druhý pilier ponúka riešenie, ako v budúcnosti žiť na úrovni
Zdroj: pxhere
Zaujímavosti
2
Marek R.
7. jún 2018, 10:56

Pri včasnom a správnom rozhodnutí nemusíš na dôchodku živoriť. Druhý pilier ponúka riešenie, ako v budúcnosti žiť na úrovni

Druhý pilier nie je povinný a mladí ľudia o ňom vedia len málo. Poďme to teda napraviť.

Marek R.
7. jún 2018, 10:56
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Pri včasnom a správnom rozhodnutí nemusíš na dôchodku živoriť. Druhý pilier ponúka riešenie, ako v budúcnosti žiť na úrovni
Zdroj: pxhere

Keď sa povie dôchodkové sporenie, mnoho mladých si povie, že času je ešte dosť a jednoducho sa rozhodnú, že to riešiť ešte nemusia. Neuvedomujú si však, že už teraz dokážu ovplyvniť výšku svojho budúceho dôchodku. Ako to teda u nás na Slovensku funguje?

 

Dôchodkový systém na Slovensku

Slovenská republika pristúpila po roku 2003 k rozsiahlej reforme dôchodkového systému, v dôsledku čoho sa jednopilierový systém zmenil na systém postavený na troch samostatných pilieroch.

 

V krátkosti vysvetlené, I. pilier funguje naďalej aj po reforme a ak ste sa rozhodli nevstúpiť do systému dôchodkového sporenia, teda II. piliera, bude sa vám práve z I. piliera vyplácať celý dôchodok. Pod pojmom I. pilier rozumieme priebežný dôchodkový systém, ktorý reprezentuje Sociálna poisťovňa. V rámci neho sú osoby vykonávajúce zárobkovú činnosť, ako aj ich zamestnávatelia, povinné platiť odvody vo výške 18 %..

 

Ak sa rozhodnete pre vstup do II. piliera, časť vašich odvodov bude smerovať na váš osobný dôchodkový účet vo vami vybranej Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (13,5 % putuje do I. piliera a 4,5 % do II. piliera). Práve druhý pilier je príležitosť nasporiť si na hodnotný dôchodok a pritom vás nestojí nič navyše – povinné odvody zostávajú rovnaké. Vstup do II. piliera je dobrovoľný, vstúpiť do neho môžu  osoby mladšie ako 35 rokov.

 

No a máme tu aj III. pilier, v ktorom si môžete dodatočne šetriť na dôchodok v súkromných doplnkových dôchodkových spoločnostiach.

 

 

  

Prečo II. pilier?

Demografický vývoj výrazne vplýva na dôchodky a prognózy vo vyspelých krajinách čoraz viac vedú k záveru, že priebežný systém, známy aj ako I. pilier, bude v budúcnosti neudržateľný. Mnohé štáty sveta v dnešnej dobe trpia demografickými problémami a pravdepodobne sa aj ty v danom opise nájdeš - kariéra na prvom mieste, na rodinu je ešte čas, dôchodok sa bude riešiť neskôr. Aj to má za následok, že pomer medzi pracujúcimi a dôchodcami sa tak neustále znižuje.

 

Stredný variant očakávaného vývoja počtu obyvateľov podľa hlavných vekových skupín na Slovensku do roku 2060 (INFOSTAT)

Pri včasnom a správnom rozhodnutí nemusíš na dôchodku živoriť. Druhý pilier ponúka riešenie, ako v budúcnosti žiť na úrovni
Zdroj: INFOSTAT

 

Práve zavedenie druhého dôchodkového piliera má riešiť problém nepriaznivého demografického vývoja. Vďaka sporeniu v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ďalej len DSS) sa nemusíš spoliehať len na aktívne obyvateľstvo, ktorého bude čoraz menej. Miesto toho si môžeš sporiť na osobnom dôchodkovom účte, čo je veľkým plusom, ak chceš myslieť už teraz na svoju budúcnosť.

 

Pre lepšie rozhodnutie ti prinášame takýto jednoduchý údaj týkajúci sa fungovania I. piliera. V roku 2014  pripadalo na 174 000 dôchodcov až 460  000 zamestnaných osôb, čo je 2,6 pracujúcich na jedného dôchodcu. V roku 2049 však bude tento pomer už veľmi kritický, keďže na 278 000 dôchodcov sa predpokladá len asi 251 000 pracujúcich osôb. To znamená, že na jedného dôchodcu bude pripadať už menej ako jeden pracujúci.

 

Študenti a druhý pilier

Starobné dôchodkové sporenie je dlhodobé a viac ako pri iných finančných produktoch platí, že čas sú peniaze. Preto je dobré nezačať sa o sporenie na dôchodok zaujímať až po svadbe či narodení dieťaťa, prípadne si povedať, že do dôchodku mám predsa desiatky rokov, riešiť to môžem neskôr. 

 

Ak si študentom strednej či vysokej školy, máš uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študentov a zarábaš viac ako 200 € mesačne, vzniká ti povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne (odvody sú platené zamestnávateľom, ktorý ťa prihlási ako svojho zamestnanca do Sociálnej poisťovne). Stávaš sa tak súčasťou starobného dôchodkového systému na Slovensku a máš možnosť stať sa sporiteľom v II. pilieri.

 

Vďaka tomu máš šancu zmeniť povinné odvody na svoje budúce úspory a postaviť sa zodpovedne ku svojej budúcnosti.

 

Pri včasnom a správnom rozhodnutí nemusíš na dôchodku živoriť. Druhý pilier ponúka riešenie, ako v budúcnosti žiť na úrovni

 

Povinné odvody môžeš odvádzať len do Sociálnej poisťovne (I. pilier) alebo ich rozdeliť medzi Sociálnu poisťovňu vo výške 13,5 % a svoj osobný dôchodkový účet v DSS vo výške 4,5 % (výška odvodov do II. piliera sa bude každý ďalší rok zvyšovať o 0,25 %, až pokým nedosiahne 6 %). 

 

Ak máš záujem sporiť si v II. pilieri už teraz, stačí si vybrať tú správnu DSS, zvoliť si dôchodkový fond, prípadne kombináciu dvoch fondov, v ktorých chceš sporiť. Predpokladanú výšku svojho budúceho dôchodku, vďaka sporeniu v II. pilieri, si môžeš jednoducho vypočítať pomocou online kalkulačky.  

 

Prečo myslieť na budúcnosť už teraz?

Je pravdou, že keď mladí ľudia začnú pracovať, prirodzene riešia iné problémy ako je penzia. Neuvedomujú si však, že sa náš dôchodkový systém zmenil a už dávno neplatí, že o dôchodok sa netreba zaujímať. Pripravenosť však poskytuje napríklad tieto výhody:

 

  • Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje, keďže sa zvyšuje aj priemerná dĺžka života. V roku 2018 sa hranica zvýšila na 62 rokov a 139 dní, v roku 2050 sa predpokladá dôchodkový vek až 67 rokov, pokiaľ sa neuzákoní nižší vek odchodu do dôchodku. Mladí ľudia, ktorí sa včas rozhodnú sporiť, tak môžu našetriť dostatočne veľkú rezervu na dôchodok. 
  • Ďalšou výhodou je zložený úrok, ktorý sa vďaka dlhému časovému horizontu môže postarať o zaujímavý dôchodok. 
  • Tiež nie je rozumné sa spoliehať len na jednu možnosť sporenia a treba využiť všetko, čo finančný trh ponúka - teda aj II. pilier, ktorý má niekoľko výhod.

 

Uzatvorenie zmluvy s DSS

Ak sa rozhodneš pre vstup do druhého piliera, môžeš si vybrať aj Dôchodkovú správcovskú spoločnosť Poštovej banky, d.s.s., a.s., kde vyplníš zmluvu jednoducho a rýchlo aj z pohodlia domova.

 

Priamo na hlavnej stránke webu je k dispozícii online formulár, ktorý ťa niekoľkými jednoduchými krokmi prevedie vyplnením celej zmluvy. Vďaka tejto možnosti vstúpiš do II. piliera v Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky rýchlo, jednoducho a prehľadne.

 

Všetkým spravovaným fondom sa v uplynulom roku podarilo dosiahnuť nové maximá hodnoty dôchodkovej jednotky a popredné priečky vo svojich kategóriách dôchodkových fondov. Aktuálne výkonnosti dôchodkových fondov na Slovensku nájdeš tu

 

Začni myslieť na svoju budúcnosť už teraz a zdokonaľ sa vo finančnej gramotnosti. V budúcnosti totiž bude na tvoj dôchodok pracovať menej ako jeden človek a práve II. pilier a sporenie na osobných dôchodkových účtoch v budúcnosti môže priniesť lepší dôchodok. Preto neváhaj a zober budúcnosť do svojich rúk!

 

S uzatvorením zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
2 Expolicajt je vinný z vraždy Afroameričana Georgea Floyda. Za mreže môže ísť až na 40 rokov
3 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
4 7 minút z filmu Mortal Kombat: odrezané končatiny, prebodnuté hlavy a zlomené väzy
5 VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
1 VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
2 Kotleba vraj nevrátil syna exmanželke, chce s ním ujsť z Egypta. Som zúfalá, nikto ich nevie zastaviť, tvrdí matka
3 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
4 Známa „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudí
5 Mafián Deák, ku ktorému mal blízko aj Boris Kollár, je oficiálne mŕtvy. Zahynul na lodi s kokaínom za 92 miliónov
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
3 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
4 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Tá to označila za hoax, on však tvrdí, že ide o šikanu
5 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
3 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
4 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
5 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
Viac z témy zaujímavosti
Na PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiťNa PornHube prerážajú porno youtuberi. Mladý pár nám prezradil, koľko si amatérskymi videami dokáže zarobiť
Modelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenieModelky z balkóna v Dubaji prezradili, prečo sa nechali nahovoriť na nahé fotenie
Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trestSúd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
Viac článkov
Sponzorované články
Niké má novú menu nik. Teraz ich rozdá prvým 50-tisíc klientomNiké má novú menu nik. Teraz ich rozdá prvým 50-tisíc klientom
Bejby Blue a Dalyb ťa v novom songu vyzývajú, aby si investoval do sebaBejby Blue a Dalyb ťa v novom songu vyzývajú, aby si investoval do seba
Mladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovražduMladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovraždu
Viac článkov
Ďalšie news
pred hodinou
Donald Trump zvažuje kandidatúru do Bieleho domu. Chýba mu pomáhanie ľuďom, tvrdí.
včera o 22:34
„Natáčať domáce porno ako koníček znie šialene,“ hovorí mladá dvojica z PornHubu. Nám prezradili, koľko zarábajú a ako začínali.„Obaja dychtíme po tom, aby sme dokázali dobyť minimálne celú platformu PornHub a dostať sa do zoznamu 100 najlepších účinkujúcich roka. To by bol dobrý začiatok,“ predstavuje svoju víziu budúceho úspechu Rus.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Na dôchodok odišli po tridsiatke. Dvojica sa zaprisahala, že ušetrí dostatok peňazí a dnes majú na konte miliónyNa dôchodok odišli po tridsiatke. Dvojica sa zaprisahala, že ušetrí dostatok peňazí a dnes majú na konte milióny
Čo všetko si kúpiš za slovenský dôchodok? 441 € vymeníš za pár Yeezys, 367 cheeseburgerov či desiatky fliaš alkoholuČo všetko si kúpiš za slovenský dôchodok? 441 € vymeníš za pár Yeezys, 367 cheeseburgerov či desiatky fliaš alkoholu
Milionár, ktorý ako 27-ročný odišiel do dôchodku, aby sa po pár dňoch nudy vrátil späť do práceMilionár, ktorý ako 27-ročný odišiel do dôchodku, aby sa po pár dňoch nudy vrátil späť do práce
Našetrili 1 milión dolárov, aby mohli začať dôchodok oveľa skôr. Potrebovali veľa trpezlivosti a snahy, ale nakoniec im to vyšloNašetrili 1 milión dolárov, aby mohli začať dôchodok oveľa skôr. Potrebovali veľa trpezlivosti a snahy, ale nakoniec im to vyšlo
Krvavé Šenky sa považujú za jedno z najdesivejších miest Slovenska. Zisťovali sme, či sú strašidelné príbehy naozaj pravdivéKrvavé Šenky sa považujú za jedno z najdesivejších miest Slovenska. Zisťovali sme, či sú strašidelné príbehy naozaj pravdivé
Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)Boli sme sa pozrieť, ako funguje práca v pouličnom sexbiznise počas pandémie (Reportáž)
V centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšokV centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšok
Mladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarátMladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarát
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.