Bitky od otca, zlé vzťahy s bratom i neskoršie problémy so psychikou. Arnold si zažil krušné obdobia, no napriek tomu nepoľavil.
Čím viac na neho otec s tyranskými sklonmi tlačil, o to väčšmi chcel odísť z Rakúska a presláviť sa vo svete. Nemali práve dobrý vzťah a keď zomrel, Arnold mu ani neprišiel na pohreb. Schwarzenegger je vzorom úspechu, ale ani on to nemal v počiatkoch jednoduché.
Bojoval so svojím prízvukom, pre Hollywood nevhodným priezviskom, ale aj úzkosťami. Poznáme ho z filmových hitov, kulturistických pódií a politických vystúpení, no málokto vie, že v minulosti sa ukázal v „Adamovom rúchu“ aj v magazíne určenom pre gejov.
Vo filmovej a seriálovej sekcii si na Refresheri prečítaš o horúcich novinkách zo sveta kinematografie, ale aj o slávnych osobnostiach a ich životoch. Pravidelne ti zároveň prinášame aj recenzie k najnovším titulom. Prácu redaktorov môžeš podporiť ako člen klubu Refresher+.
Pri kritike ruskej propagandy si zaspomínal na otca nacistu
Len máloktorá zo svetových osobností si môže povedať, že dosiahla toľkých významných úspechov ako práve Arnold Schwarzenegger. Nadšenci kulturistiky doposiaľ spomínajú na slávnu éru vypracovaného Franka Zanea, obludného Lou Ferrigna, „malého veľkého“ Franca Columba, no v prvom rade na jediného a jedinečného Schwarzeneggera.
Arnold, v daných časoch prezývaný aj ako „Austrian Oak“ (rakúsky dub), sa však so sedemnásobnou výhrou v najprestížnejšej kulturistickej súťaži Mr. Olympia jednoducho neuspokojil. Jeho kroky viedli priamo do Hollywoodu, kde sa mu vďaka stálemu úsiliu podarilo dosiahnuť status legendy akčného žánru.
Po seknutí s herectvom (našťastie, ako dnes už vieme, len dočasnom) si to však Terminátor nenamieril do dôchodku, ale smerom k vysokej politickej kariére guvernéra Kalifornie.
Množstvo fanúšikov preto chcelo odjakživa poznať Arnoldov recept na úspech. „Vždy im hovorím: No, dám vám skrátenú verziu. Príďte do Ameriky, tvrdo pracujte a ožeňte sa s členom rodiny Kennedyovcov,“ (Arnoldova bývalá žena Maria Shriver je neterou exprezidenta Johna F. Kennedyho) citujú jeho slová noviny The Buffalo News.
Táto dnes už 75-ročná hollywoodska hviezda sa narodila v malej obci Thal (dnes na mieste stojí múzeum Arnolda Schwarzeneggera) blízko druhého najväčšieho mesta Rakúska - Graz. Jeho otec Gustav pracoval ako náčelník polície a dlhé roky bojoval s alkoholizmom. Pred narodením Arnolda bol istý čas dokonca členom nacistickej NSDAP. Spočiatku sa stal členom jednotiek SA a neskôr vo Wehrmachte bojoval za nacistické Nemecko aj pri Leningrade, píše Newsweek.
Na otca si Arnold Schwarzenegger zaspomínal aj v roku 2022, kedy o ňom hovoril vo videu venovanom ruským občanom ovplyvneným štátnou propagandou režimu Vladimira Putina. „Keď môj otec dorazil do Leningradu, bol úplne napumpovaný klamstvami svojej vlády, a keď opustil Leningrad, bol fyzicky aj psychicky zlomený,“ vyjadril sa Schwarzenegger na jednom z videí na Instagrame. Poukazoval tak značné podobnosti medzi nacistickou a ruskou propagandou, ktorá je zneužívaná pri vojne na Ukrajine.
Neprišiel na pohreb otca ani brata
O svojom detstve herec nehovoril nikdy s veľkou láskou. Vzťahy v rodine boli vyhrotené najmä kvôli otcovi, ktorý nielenže uprednostňoval Arnoldovho brata Meinharda, ale chlapcov mnohokrát bil a štval proti sebe navzájom.
Keď Arnold ešte ako mladík písal rodine listy zo zahraničia, vracalo sa mu namiesto láskavých odpovedí len viacero otcových kritických poznámok k synovej gramatike, zvýraznených hrubou červenou fixkou, píše magazín Men's Health.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa vyvíjali jeho vzťahy s rodinou.
- Prečo si jeho matka myslela, že je homosexuál.
- Kvôli čomu sa takmer nestal Terminátorom.
- Prečo sa mu spočiatku Sylvester Stallone vysmieval.
- Akým spôsobom riešil svoje úzkostné problémy.