Facebook nemusí mať najblahodarnejší vplyv na tvoje zdravie.
Niet vôbec žiadnych pochýb o tom, že sociálne siete výrazným spôsobom ovplyvňujú náš každodenný život. Samozrejme, na svedomí to má predovšetkým Facebook, ktorý má dnes približne dve miliardy aktívnych používateľov. Facebook však v našich životoch hrá aj inú rolu než len to, že nás spája s inými ľuďmi. Len nedávny škandál Facebooku nás presvedčil o tom, že jeho benefity pre nás si vyberajú aj svoju daň, a to poriadne súkromné informácie.
Ako však naznačuje štúdia od vedcov z University of Queensland, odovzdávanie informácií nie je jedinou nevýhodou modrej sociálnej siete. Facebook totiž do nášho života prilieva tiež hromadu stresu, ako objavili spomínaní experti. Tí si totiž našli množstvo ľudí a polovici z nich prikázali, aby sa na týždeň vzdali používania Facebooku. Ľudia v tejto skupine mali po niekoľkých dňoch zníženú hladinu kortizolu, hormónu, ktorý je poväčšine za stres zodpovedný. Väčšina z nich navyše prehlásila, že v živote zažívajú viac uspokojenia.
Nie je však presne jasné, čo také je na Facebooku najväčšmi stresujúce, no na svedomí to môžu mať otravní priatelia, sledovanie ľudí s úspešnejšími životmi alebo napríklad nemotorné spravovanie facebookových stránok alebo skupín. Šéf vedeckej skupiny Eric Vanman tak odporúča, aby sme si raz za čas dali od Facebooku prestávku.