Bratislavčania prišli o UBER, no pri prepravovaní sa dá byť aj kreatívny.
UBER Bratislavu bohužiaľ pred niekoľkými dňami opustil a viacerí ľudia okamžite vyliali svoj hnev na sociálne siete. Väčšina z neho pritom putovala priamo na hlavy taxikárov, pretože práve oni podali žiadosť na okresný súd v Starom Meste a donútili tak kompetentných zaoberať sa celou vecou. Bohužiaľ pre tých, čo s Uberom jazdili, aplikáciu súd zakázal a firma u nás už nemôže pôsobiť. Našťastie však existujú aj iné spôsoby dopravy po hlavnom meste. A niektoré z nich rovnako fungujú skrz šikovnú aplikáciu.
HOPIN
Hopin na Slovensku pôsobí už od roku 2014, kedy v Bratislave spustil takpovediac revolúciu. Ľudia dovtedy nepoznali možnosť objednať si taxík priamo cez mobilnú aplikáciu a táto možnosť priniesla nevídaný pokrok v doprave po hlavnom meste. Jeho nasledovník Uber skončil, no Hopin stále spoľahlivo funguje. A k tomu má všetko, čo podobná aplikácia potrebuje. Tematický dizajn je doplnený všemožnými funkciami od možnosti chatovať s vodičom až po možnosť platiť aj v hotovosti. Hopin navyše nedávno predstavil možnosť používať aplikáciu aj pri živom sledovaní spojov MHD, čo je viac než užitočným doplnkom.
Taxify
Dizajn je síce mierne odlišný, samotná funkcionalita sa však nápadne podobná Uberu. Za pár sekúnd stiahneš, overíš telefónne číslo, uvedieš kreditnú kartu a po úspešnej registrácii sa môžeš začať voziť. Aplikácia ti nájde najbližšieho vodiča, vopred vidíš cenu, ktorá sa taktiež nachádza v rovine podobnej Uberu. A rovnako, ako to je v prípade zrušenej aplikácie, aj Taxify pri veľkej premávke využíva násobenie sumy. Taxify má len málo nevýhod a rovnako ako Hopin predstavuje solídnu voľbu dopravy autom po Bratislave.
Liftago
Momentálne treťou súčasne fungujúcou online taxislužbou v hlavnom meste je Liftago, zaujímavý startup priamo z Českej republiky, ktorého cieľom je zapojiť taxíky do internetu vecí. Princíp je podobný predchádzajúcim appkám, zavoláš si vodiča, ktorý čoskoro dorazí. Z ponuky dostupných taxikárov si vieš ľahko vybrať a na základe ich hodnotenia vieš docieliť aj to, aby ťa s nimi aplikácia už nikdy nespojila. Naozaj zlí vodiči sa tak čoskoro ocitnú bez zákazníkov alebo ich Liftago priamo vyhodí zo služby.
Hromadná doprava
Znie to priam neuveriteľne, no hromadná doprava v Bratislave sa za posledných pár rokov posunula intergalaktickým spôsobom dopredu, no keďže marketing dopravného podniku nie je práve ohurujúci, možno o tom ani len nevieš. Tak či onak, čoraz viac autobusov a električiek disponuje svižným wi-fi pripojením, jazdia nám tu nové vozidlá a starých sa hlavné mesto postupne zbavuje. Čo sa týka BUS pruhov a podobných záležitostí, mesto sa mnohými prvkami stále nachádza ešte v minulom storočí, no pokiaľ chceš ušetriť a ani veľmi netrpieť pri záležitosti komfortu, MHD je tvojou jasnou voľbou.
Bicykel
Ale len pokiaľ si odvážny. Cyklistická situácia v Bratislave takpovediac stojí len na pleciach nátlakových združení, bez ktorých by sa z cyklistov stal zrejme ohrozený druh. Drvivá väčšina frekventovaných ulíc stále nie je vybavená cyklistickými pruhmi a dostať sa z okrajovej štvrte do centra môže byť považované za adrenalínový šport. No na druhú stranu sa v hlavnom meste nachádza aj zopár solídnych úsekov, ak tak jazdíš z Devína, Vrakune či Petržalky, dostať sa do mesta nemusí byť až také zlé a mnoho ľudí to už stihlo zistiť, najmä v lete. A navyše urobíš aj niečo pre svoje zdravie.
Pešo
A podobne to platí aj pri pešom spôsobe dopravy. Jasné, pokiaľ si voláš auto, zrejme je to na trošku väčšiu vzdialenosť, no raz za čas sa pokojne môžeš prejsť po hlavnom meste a nasať atmosféru prebúdzajúceho sa veľkomesta a jeho rušnej dopravy. Prejsť sa po uliciach zaliatych vychádzajúcim slnkom môže byť naozaj príjemné, najmä, ak si v miestnej pekárni kúpiš na cestu niečo sladké pod zub. A ak máš v práci sprchu a čas sa premeniť na použiteľného človeka, pokojne si aj zabehaj, ver, že nebudeš jediný.