Čo by mal užívateľ vedieť o OS X v porovnaní s Windowsom 10?
Hneď na úvod by sme radi uviedli, že v nasledujúcich riadkoch rozhodne neplánujeme znevažovať jeden či druhý operačný systém. Tak ako Windows 10 aj macOS možno dnes považovať za skvelý softvér a záleží len a iba na preferenciách užívateľa, ktorou cestou sa vyberie.
V článku sa pozrieme na niekoľko vlastností Macu, ktoré môžu byť pre dlhoročného užívateľa Windowsu nové. Pokiaľ zvažujete medzi-platformový prechod, pripravte sa na týchto pár zmien.
Perfektný ekosystém
Apple už niekoľko rokov buduje svoj uzavretý ekosystém a jeho využitie v praxi naberá každou aktualizáciou priaznivejšie kontúry. Najideálnejší scenár zahŕňa vlastnenie Macu alebo po novom tiež macOS spolu s akýmkoľvek iOS zariadením. Vykonávanie hovorov, písanie emailov a SMSiek či synchronizácia dát je vyladená na jednotku. Zvoní vám telefón? Zdvihnite ho zo svojho počítača a pokojne si z neho zavolajte bez toho, aby ste sa iPhonu čo i len dotkli. Podobný postup platí aj pri prehliadaní internetu. Vaše aktuálne otvorené webové stránky môžete jediným klikom preniesť do počítača.
Netreba tiež zabúdať na funkciu Airdrop, ktorá uľahčí a zároveň urýchli zdieľanie dát medzi telefónom a Macom. Samozrejme, bezdrôtové zdieľanie obsahu je tu už od čias infračerveného portu, avšak rozhodne nie v tak elegantnom a užívateľsky príjemnom prevedení.
Uhladený vzhľad
Windows 10 priniesol v jesennej aktualizácii "Fall Creators Update" takzvaný Fluent Design. Zmena vizuálu sa zamierava na použité materiály, priehľadnosť prvkov, rozostrovanie a všeobecne sa snaží do systému vniesť trocha pôvabu. Tak či onak vás na Macu ešte stále prekvapí istá dávka precízneho a jednoduchého vzhľadu, na ktorý Windows 10 nestačí.
Či už ide o grafické animácie medzi virtuálnymi obrazovkami, organizáciu otvorených aplikácií či pohyb prvkov po obrazovke, vedzte, že zostanete viac než milo prekvapení. Predsa len, Apple sa zameriava na dizajn minimálne rovnako tak ako na funkcionalitu, čo sa vo výsledku odráža i na celkovej prehľadnosti a intuitívnosti systému.
Dashboard a notifikácie
Dashboard alebo tiež sekundárna obrazovka predstavuje doplnkovú plochu uvedenú už v roku 2005, na ktorej si môžete ľubovoľne editovať a rozmiestňovať aplikácie známe tiež ako widgety. Ponuka mini-appiek je rozsiahla od prekladača cez významový slovník až po "lepenie" krátkych poznámok. Pokiaľ užívateľ nemá záujem o používanie Dashboardu, môže ho vypnúť a tým ušetriť operačnú pamäť.
Widgety sa taktiež stali súčasťou notifikačného centra, ktoré dokáže okrem upozornení zobrazovať predpoveď počasia, udalosti zaznamenané v kalendári alebo prehľad nasledujúceho dňa. V zásade sa však notifikačné centrum až tak veľmi nelíši od akčného centra ponúkaného Windowsom 10, teda v prípade migrovania budete na niektoré aspekty systému už pripravení.
Launchpad
Ak sa chcete dostať ku väčšine nainštalovaných aplikácií vo Windowse, stačí vám rozkliknúť ponuku Štart a nájsť si tú svoju. Na Macu používate takzvaný Launchpad, ktorý zobrazíte buď kliknutím na jeho ikonu, klávesovou skratkou alebo v prípade touchpadu multi-dotykovým gestom (stiahnutie prstov k sebe). Ťažko povedať, ktorý systém integroval túto funkciu lepšie, názor si utvorte sami.
Vstavaný softvér
MacOS ponúka užívateľom slušné množstvo predinštalovaného softvéru, ktorý je kompletne zadarmo, čím má oproti Windowsu poriadne navrch. Kým väčšina užívateľov používa cracknutý Office, na Macu stačí rozbaliť počítač a spustiť predinštalovaný kancelársky balík zahŕňajúci Pages (Word), Numbers (Excel) alebo Keynote (Power Point). Mimo toho je k dispozícii iMovie pre jednoduchú úpravu videa, Garageband pre hranie sa s hudbou a v neposlednom rade Photos. Posledný soft z menovaných sa postará o perfektné menežovanie vašej foto-video-knižnice a zároveň zvláda aj mierne-pokročilú úpravu fotografií.
Aktualizácia operačného systému
23. októbra 2013 Apple oznámilo, že všetky nasledovné aktualizácie operačného systému spolu so softvérom uvedeným vyššie budú kompletne zadarmo a svoj sľub plní. Môžete sa tak spoľahnúť, že na upgrade systému už nedáte ani len jediný cent, čo je v porovnaní s Microsoftom a ich šaškovaním s dočasne bezplatnou aktualizáciou na Windows 10 určité pozitívum.
Spoľahlivosť
Pri Windowse sme už relatívne zvyknutí na občasnú nefunkčnosť a chybovosť systému. Mac prináša vítanú zmenu. Percentuálna šanca, že vám systém nečakane dropne, je v porovnaní s Windowsom nižšia a pri zamrznutí konkrétnej aplikácie sa z nej dokážete bez menších problémov dostať von a daný proces ukončiť. Za spoľahlivosť Macu hovorí i samotná spokojnosť užívateľov s počítačmi od Applu, ktorá sa každoročne umiestňuje na prvej priečke.
Málo hier
Predpokladáme, že sa nenájde človek, ktorý by prechádzal na Mac práve kvôli hrám, no i tak musíme uviesť, že väčšinové percento hier sa pre macOS nevydáva. Dôvodov je mnoho, no azda najzásadnejším je minoritný podiel užívateľov, kvôli ktorým sa herným štúdiám jednoducho neoplatí vydávať pre všetky platformy súčasne. Neznamená to však, že si na Macu nič nezahráte, iba vaše možnosti budú v rámci menej populárnych titulov výrazne obmedzené.
macOS + Windows
Ak si nie ste istí, či váš Mac naplní všetky očakávania a radi by ste mali eso v rukáve, nie je problém. Na Macu môžete jednoducho nainštalovať Windows a využiť tak plný potenciál oboch operačných systémov súčasne. Dokonca existujú hneď 2 spôsoby, ako prevádzkovať Windows na Macu: Duálne bootovanie a virtualizovanie (systém bežiaci v systéme). Pri nenáročných úlohách odporúčame virtualizáciu Windowsu, kedy možno plynulo pracovať s oboma OS súčasne za cenu nižšieho výkonu.
Opäť musíme zdôrazniť, že v roku 2018 sú oba systémy na dostatočne vysokej úrovni a tak by hádka, ktorý OS je lepší/horší skutočne nemala žiadny význam. Ak sa predsa len rozhodnete prejsť na Mac, celý proces navyknutia si na nové prostredie potrvá nanajvýš pár dní. Subjektívne nám však v mnohých aspektov vyhovuje viac než Windows 10. A čo vám?