Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
26. októbra 2017, 14:59
Čas čítania 0:00
Vladimír Baško

Magazíny ako Vogue alebo GQ ukončili spoluprácu s kontroverzným fotografom Terrym Richardsonom. Showbiznis začína bojovať proti sexizmu

ZAUJÍMAVOSTI SEXUÁLNE OBŤAŽOVANIE VOGUE
Uložiť Uložené

Dlhé roky sa na prílišnú erotiku a obťažovanie showbiznis iba mlčky prizeral. Nastáva koniec?

Na začiatku týždňa priniesol denník The Telegraph správu o tom, že masmediálny konglomerát Condé Nast s okamžitou platnosťou ukončuje akúkoľvek ďalšiu spoluprácu s uznávaným fotografom Terrym Richardsonom. Spoločnosť zahrňuje také prestížne magazíny, akými sú Vogue, GQ, Glamour alebo Vanity Fair, skrátka tie najväčšie svetové časopisy pojednávajúce o móde. Fotografie Terryho Richardsona nezriedka pokrývali titulné strany týchto magazínov a niet sa preto čudovať svetovému záujmu, ktorým ukončenie spolupráce na seba upútalo.

Magazíny ako Vogue alebo GQ ukončili spoluprácu s kontroverzným fotografom Terrym Richardsonom. Showbiznis začína bojovať proti sexizmu
Zdroj: Fernando Leon / Getty Images

52-ročný profesionálny fotograf je známy svojím sexistickým portfóliom, ktoré sa nesie celou jeho tvorbou, a kvôli ktorému bol už nespočetne veľakrát kritizovaný ako zo strany módneho priemyslu, tak i čo sa širokej verejnosti týka. Jeho kampane a photoshooty s celebritami a modelkami odhaľujú prakticky úplne všetko a ani on sám sa neostýcha do nich zapojiť. Nahota a sex je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácií jeho práce a vyjadruje ich naozaj osobite.

V pondelok ráno odoslal James Woolhouse, viceprezident spoločnosti Condé Nast, hlavám jednotlivých magazínov celkom krátky e-mail s jasným znením:

"Píšem vám ohľadom dôležitej veci. Condé Nast by rád ukončil spoluprácu s fotografom Terrym Richardsonom. Akékoľvek snímky, ktoré boli objednané alebo tie, ktoré už sú pripravené do tlače, ale ešte neboli uverejnené, by mali byť zničené a nahradené iným materiálom. Prosím vás, aby ste potvrdili, že tieto pravidlá budú okamžite zavedené na vašom trhu. Ďakujem vám za vašu podporu v tejto veci."

 

Magazíny ako Vogue alebo GQ ukončili spoluprácu s kontroverzným fotografom Terrym Richardsonom. Showbiznis začína bojovať proti sexizmu
Zdroj: Vogue

Citlivá záležitosť môže mať súvis s nedávnymi obvineniami filmového producenta Harveyho Weinsteina, ktorého obvinilo hneď niekoľko desiatok slávnych žien. Harvey sa mal dopustiť nespočetného množstva sexuálneho obťažovania celebrít, medzi ktorými nechýbajú Angelina JolieGwyneth Paltrow, Cara Delevigne alebo Heidi Klum. Oficiálne stanovisko vyhlásili niekdajší priatelia producenta, Anna Wintour a Tom Ford

Odporúčané
Čo robiť, keď ťa niekto začne obchytkávať na verejnosti: pomôže ti, keď budeš kričať a bojovať? Čo robiť, keď ťa niekto začne obchytkávať na verejnosti: pomôže ti, keď budeš kričať a bojovať? 16. júna 2023, 9:00

"Takéto správanie je otrasné a neprijateľné. Cítim sa strašne ohľadom toho, čo tieto ženy zažili a obdivujem ich statočnosť pri ich prekonávaní. Všetci máme úlohu pri vytváraní bezpečného prostredia, v ktorom môže každý slobodne pracovať bez strachu."

 

When I first started to work as an actress, i was working on a film and I received a call from‎ Harvey Weinstein asking if I had slept with any of the women I was seen out with in the media. It was a very odd and uncomfortable call....i answered none of his questions and hurried off the phone but before I hung up, he said to me that If I was gay or decided to be with a woman especially in public that I'd never get the role of a straight woman or make it as an actress in Hollywood. A year or two later, I went to a meeting with him in the lobby of a hotel with a director about an upcoming film. The director left the meeting and Harvey asked me to stay and chat with him. As soon as we were alone he began to brag about all the actresses he had slept with and how he had made their careers and spoke about other inappropriate things of a sexual nature. He then invited me to his room. I quickly declined and asked his assistant if my car was outside. She said it wasn't and wouldn't be for a bit and I should go to his room. At that moment I felt very powerless and scared but didn't want to act that way hoping that I was wrong about the situation. When I arrived I was relieved to find another woman in his room and thought immediately I was safe. He asked us to kiss and she began some sort of advances upon his direction. I swiftly got up and asked him if he knew that I could sing. And I began to sing....i thought it would make the situation better....more professional....like an audition....i was so nervous. After singing I said again that I had to leave. He walked me to the door and stood in front of it and tried to kiss me on the lips. I stopped him and managed to get out of the room. I still got the part for the film and always thought that he gave it to me because of what happened. Since then I felt awful that I did the movie. I felt like I didn't deserve the part. I was so hesitant about speaking out....I didn't want to hurt his family. I felt guilty as if I did something wrong. I was also terrified that this sort of thing had happened to so many women I know but no one had said anything because of fear.

Príspevok, ktorý zdieľa Cara Delevingne (@caradelevingne),

Vyzerá to tak, že priemysel a showbiznis sa po dlhých rokoch prizerania sa na sexizmus v akejkoľvek podobe konečne pokúša o jeho vytesnenie zo svojich radov. Uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej a či padnú i ďalšie hlavy. Pre zahanbené obete sexuálneho obťažovania zo strán popredných osobností totiž nastáva ideálna príležitosť otvoriť ústa.

Domov
Zdieľať
Diskusia