Predstavujeme tie najzaujímavejšie a v mnohých prípadov veľmi zriedkavé choroby oka.
O našich očiach a zraku sme toho v posledných týždňoch napísali skutočne veľa a v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej. Dnes spoločne odhalíme tie najzaujímavejšie choroby, resp. situácie, ktoré sa vo svete v súvislosti s ľudskými očami a zrakom vyskytujú, hoci nejde vždy o celkom typické javy. Vedeli ste, napríklad, o tom, že existujú ľudia, ktorí majú každé oko inej farby? Prípadne, že môžete plakať krv? Pokiaľ ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali nie, tento článok je tu pre vás. Príjemné čítanie.
Syndróm mačacieho oka
Pokiaľ ste sa aspoň raz v živote pozreli do zrkadla, iste ste si všimli, ako vyzerajú vaše oči. Typicky by mali byť všetky štruktúry ohraničené - bielko, dúhovka aj zrenica. U drvivej väčšiny ľudí je tomu naozaj tak, no nájdu sa aj výnimky. Ľudia s tzv. syndrómom mačacieho oka sú nositeľmi extrémne vzácnej chromozomálnej vady, vedúcej k absencii tkaniva oka, oddeľujúceho dúhovku od zrenice. To vedie k problémom so zrakom, ktoré sa síce vyliečiť nedajú, no dajú sa pomerne účinne korigovať používaním okuliarov. Žiaľ, syndróm má ďalekosiahle dôsledky, nakoľko postihuje aj srdce, obličky či skelet.
Očná paralýza
Oko vykoná v priebehu dňa obrovské množstvo vôľou ovplyvniteľných aj mimovoľných pohybov, nakoľko okrem spracovania svetla svojou činnosťou fixuje náš pohľad na konkrétny bod v priestore. Ale pokiaľ ho z nejakého dôvodu postihne paralýza, tieto činnosti nie je možné vykonávať. A čudovali by ste sa, ako často sa tento problém môže vyskytnúť. Je totiž sprievodným znakom mnohých bežných ochorení, akými sú napríklad, cukrovka, nádor hypofýzy či rôzne kardiovaskulárne stavy. Liečba očnej paralýzy je pomerne prozaická - pokiaľ sa podarí vyriešiť pôvodný problém, ktorý ju vyvolal, vo väčšine prípadov sa zároveň s ním podarí odstrániť aj ju.
Hippus
Zrenica oka vykonáva dva základné pohyby - miózu (zúženie) a mydriázu (rozšírenie), a to podľa toho, či na sietnicu oka dopadá silné svetlo alebo nie. Niekedy sa však môže vyskytnúť stav, kedy reakcia na osvit vymizne. Pokiaľ odmyslíme poruchy vedomia, najmä tú najťažšiu - kómu, špecifické chýbanie tejto odpovede sa nazýva hippus a býva sprievodným prejavom neurosyfilisu či sklerózy multiplex. Okrem toho sa môže vyskytnúť aj v prípade zlyhania obličiek, cirhózy pečene a mozgových nádorov.
Voľným okom viditeľné nádory
Vo väčšine prípadov postihujú nádorové ochorenia oči zvnútra. Predovšetkým býva postihnutá niektorá časť zrakovej dráhy, prevažne optického nervu, čo má za následok výpadky zorného poľa, prípadne úplnú stratu zraku. Občas sa však môže vyskytnúť situácia, kedy nádorové ochorenie zasiahne oko zvonku a tumor je možné vidieť, takpovediac, voľným okom. Tento typ nádorov sa nazýva limbálny dermoid a väčšinou nespôsobuje pacientovi vážnejšie problémy. Pokiaľ ide o jeho výskyt, v priemere sa s ním oftalmológ stretne raz, maximálne dvakrát počas obdobia svojej praxe.
Červené oči albínov
Ako iste viete, albinizmus je stav, kedy sa v ľudskom tele netvorí v dostatočnom množstve melanín, pigment, ktorý sa podieľa na sfarbení našej kože a vlasov. Na druhej strane, albinizmus postihuje aj oči, ktoré môžu nadobúdať pomerne bizarný kolorit - červenú, prípadne až ružovú farbu. V skutočnosti je na pohľad červené oko výsledkom zvýšenej priepustnosti dúhovky, ktorá tak prepúšťa sfarbenie krvných ciev umiestnených za ňou. Albíni s takto postihnutými očami trpia fotofóbiou - výraznou bolestivosťou pri vystavení sa silnému svetlu, spomaleným rastom oka a ďalších zrakových porúch.
Hviezda uprostred oka
Po deviatich mesiacoch od úderu do tváre prišiel Rakúšan k svojmu lekárovi a sťažoval sa na poruchu videnia. Po vyšetrení oka bol prekvapený z toho, čo objavil - nález šedého zákalu vyformovaný do tvaru dokonalej hviezdy. Oveľa vážnejší prípad sa stal v roku 2004 v Kalifornii. Elektrikárovo telo zasiahlo vyše 14 000 voltov, pričom prúd neobišiel ani optický nerv, ktorý na oku vytvoril rovnako zaujímavé hviezdicovité útvary.
Heterochrómia
Heterochrómia je stav, kedy každé oko má inú farbu. Zaujímavosťou je, že heterochrómia sa môže prejaviť v troch rôznych variantách. Prvá, najbežnejšia, predstavuje diametrálne odlišne sfarbené jednolitvé oči. Druhá, tzv. sektorálna heterochrómia, postihuje jednu štvrtinu oka a tretia postihuje jedno oko dvomi rôznymi farbami dúhovky. Zakaždým môžeme hovoriť o stave, ktorý sa môže rovnako často vyskytnúť hneď po narodení ako aj vyvinúť v priebehu života ako súčasť viacerých syndrómov.
Hemolakria
V roku 2009 začal tínedžer meno Calvino Inman plakať krv. Keďže si lekári v prvom momente mysleli, že pomaly, ale isto zomiera, okamžite podstúpil prakticky všetky najznámejšie zobrazovacie vyšetrenia - CT, magnetickú rezonanciu a ultrazvuk. Avšak, bez akéhokoľvek nálezu. Dodnes sa odborníci v názoroch rozchádzajú a objasňovanie tohto prípadu naďalej pokračuje. Odvtedy sa vyskytlo niekoľko podobných prípadov, a to nielen u dospelých mužov, ale dokonca aj u detí. Hemolakria, ako sa tento stav odborne nazýva, dodnes nepozná svoju pravú príčinu ani účinnú liečbu. Predstavuje tak jednu z najzvláštnejších medicínskych diagnóz súčasnosti.
Starostlivosť o svoje oči by ste rozhodne nemali podceňovať a v prípade ťažkostí čo najskôr vyhľadať pomoc odborníka. Tých najlepších nájdete v pobočkách nemeckej očnej kliniky iClinic v Banskej Bystrici a Bratislave.