Nvidia posúva technologickú latku automobilového priemyslu. Jej novinka prinesie možnosti, aké tu ešte neboli.
O dosiahnutie plnohodnotného autonómneho riadenia sa nesnaží iba priebojná Tesla alebo internetový gigant Google. Nový superpočítač o veľkosti poznávacej značky z dielne výrobcu špičkových grafických kariet predstavuje hardvér, bez ktorého by takzvané samojazdiace autá nemohli byť nikdy realitou. A najlepšie na tom celom je, že už má za sebou aj oficiálne predstavenie, čiže mieri na spotrebiteľský trh.
Nvidia's new supercomputer is designed to drive fully autonomous vehicles https://t.co/UYvheQRUZ2 pic.twitter.com/AyV0aWe1ZH
— Mashable Tech (@mashabletech) October 10, 2017
Nvidia ukázala svoju pýchu počas tohtoročnej konferencie GPU Technology v Mníchove, kde zároveň nezabudla podotknúť, že ide o prvenstvo vo výrobe počítača pre 5., čiže maximálnu úroveň autonómneho riadenia. Podľa slov vrcholových predstaviteľov americkej spoločnosti v súčasnosti neexistuje nič tak pokročilé. Teda aspoň nie na verejnosti.
V zákulisí pracuje na podobných technologických kapacitách množstvo veľkých mien z automobilového priemyslu, no o tých zatiaľ nevieme žiadne bližšie informácie.
Superpočítač Pegasus tvoria štyri AI procesory (2x CPU Volta a 2x GPU Xavier), čiže je logicky poháňaný strojovým učením a bude súčasťou platformy Drive DX, čo je sofistikovaný systém pre výrobcov osobných áut, ktorí oň prejavia záujem. Nvidia im poskytnutím vlastného hardvéru uľahčí prácu a oni tak môžu zamerať viac pozornosti na iné oblasti výbavy svojich štvorkolesových produktov.
V súčasnosti patrí na vrchol autonómneho riadenia sériovo vyrábaný sedan Audi A8, ktorého autopilot by mal byť schopný fungovať na tretej úrovni, kde sa ešte stále vyžaduje pozornosť dotyčného za volantom. Elektromobily Tesla momentálne ponúkajú niečo medzi druhou a treťou úrovňou, pričom vizionár Elon Musk ešte v prvej polovici roka prezradil, že sme približne dva roky od vysnívanej piatej, čo je riadenie inteligentným počítačom bez jediného zásahu človeka. Úroveň hardvéru musí ale najskôr dobehnúť úroveň softvéru, bez ktorého je úplne zbytočný.
Elon Musk: Tesla's Autonomous Car Will Drive Coast-To-Coast by 2018https://t.co/Fa1etqMSkI
— Futurism (@futurism) July 25, 2017