Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 23. 2. 2020 meniny má Roman, Romana

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
13
Peter Č.
16. júl 2017, 10:42
Čas čítania: 6:54

11 najlepších paródií kinematografie, niekoľko bonusov a jedna veľmi dôležitá otázka

Prečo sa dnešné paródie nedokážu kvalitou ani len priblížiť tým, ktoré si o pár riadkov nižšie predstavíme?

Peter Č.
16. júl 2017, 10:42
Čas čítania: 6:54
11 najlepších paródií kinematografie, niekoľko bonusov a jedna veľmi dôležitá otázka
Zdroj: © 2003 Dimension Films
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
13
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď som začal písať tento článok, nemal som najmenšieho tušenia, ako naširoko sú mantinely paródie v skutočnosti osadené. Ono to totiž môže byť do očí bijúca prvoplánová vecička, môže však ísť aj o film, pri ktorom si divák často ani neuvedomí, že to, na čo sa pozerá, je vlastne paródia. Dokonca aj v redakcii sa k tejto téme viedla menšia diskusia, zakončená kompromisom, takže vo výsledku sme sa pochopiteľne dopracovali k článku s troma bonusmi. A keďže nejde práve o krátke čítanie, bude lepšie, ak sa do toho rovno pustíme.

 

Horúce strely 1 & 2 (1991 – 1993, réžia: Jim Abrahams)

A začneme hneď jednou legendou. Tá hovorí, že Top Gun a Rambo sa nedajú kvalitne sparodovať. Tak prišiel Jim Abrahams a Pat Proft a spoločne vytvorili niečo, na čom sa smeje už pomaly tretia generácia divákov. Najkrajším pokladom filmu je bez debaty admirál Benson (Lloyd Bridges), strhávajúci pozornosť na svoju osobu v každom zábere, v ktorom sa objaví. Ale aj Ramada v podaní Valerie Golino celkom ujde. Úlohu amerických stíhačiek si zahrali britské lietadlá a o tom, že Charlie Sheen sa pre komediálne roly narodil, nepochybuje dnes asi už nikto. Obidva diely disponujú takým množstvom gagov a prepracovaných narážok, že je jednoducho nemožné všetky ich zachytiť pri prvom zhliadnutí. Veď ešte aj v záverečných titulkoch si z vás strieľajú.

 

 

Jednotka príliš rýchleho nasadenia (2007, réžia: Edgar Wright)

Špičkový policajt Nicholas Angel (Simon Pegg) je kvôli svojim vynikajúcim výsledkom prevelený do mestečka s nulovou kriminalitou. Nie, toto nie je slovenská realita, ale vynikajúca britská snímka pojednávajúca o donedávna pokojnej dedinke, v ktorej sa však odrazu začínajú diať prapodivné nehody. Vyšetrovanie sa teda môže začať. Druhý diel z Cornettovej trilógie si berie na mušku viaceré akčné filmy, ktoré zosmiešňuje pomerne inteligentným spôsobom. V hviezdne obsadenej snímke máme tú česť stretnúť okrem Simona Pegga napríklad starého rockera z Love Actually, jedného z Jamesov Bondov, prípadne hobita z... no z Hobita. Hot Fuzz zožali obrovský úspech, navyše s tržbami cez 80 miliónov dolárov.

 

 

séria Bláznivá strela (1988 – 1994, réžia: David Zucker, Peter Segal)

Príbehy policajta Franka Drebina, nakopávajúceho zadky všetkým v dosahu jeho chodidiel, patria medzi to najlepšie, čo nám tento žáner dokáže ponúknuť. Séria troch filmov, v ktorých sa na vás valí jedna hláška za druhou, kde herci s kamennými tvárami prednášajú tie najväčšie nezmysly a napriek tomu to nepôsobí trápne. Leslie Nielsen vo svojej vrcholnej forme predvádza dokonalé divadlo, Priscilla Presley a zvyšok crew vynikajúco sekunduje a dopĺňa prázdne medzery. Nasledujúce slová sú teda pravdepodobne zbytočné, ale pre istotu: ak patríte medzi tých desať ľudí, čo Bláznivú strelu ešte nevideli, pokojne sa do toho môžete pustiť.

 

 

Team America: World Police (2004, réžia: Trey Parker)

Už len slovné spojenie – bábkový film za 30 miliónov dolárov – znie samo o sebe ako žart. A čo potom bábkový film, ktorý zarobil takmer 60 miliónov? Bábkový film ako úspešná paródia? Dobre, už dosť. Fakt, že za týmto počinom stoja tvorcovia South Parku, nám dáva odpovede na mnohé otázky. Resp. sa ani nemusíme pýtať. Film zožal v dobe uvedenia nesmierny úspech, pričom záverečný „príhovor“ istú dobu patril medzi najviac citované prejavy násťročných... ale zapamätať si Pytagorovu vetu, to nie.

 

 

Airplane! (1980, réžia: trio ZAZ)

A ďalší Zuckerovský počin! A taktiež dôkaz o tom, že dobré paródie sa skutočne dajú točiť. Len, keby ich bolo viac, však? Ako sa v nižšie uvedenom traileri uvádza, v tejto snímke nájdeme všetko. Jasné, zo skúseností viacerí vieme, že trailer zvykne bývať jedinou skutočne vtipnou časťou celého filmu. Airplane! je však krásnou výnimkou, kde trailer nestojí za veľa, ale film vás nadchne. Pred scenáristami skladáme naše imaginárne klobúky, pretože to množstvo originálnych gagov, ktoré sa im podarilo napasovať do 80 minútovej stopáže, to už hraničí s plytvaním nápadov. Viaceré scény vás dokážu rozosmiať aj na desiate zhliadnutie. Dobre, teraz možno trochu preháňam, ale scéna s autopilotom bude bezpochyby už navždy zapísaná v najvyšších komediálnych análoch. V dobrom slova zmysle.

 

 

Spaceballs (1987, réžia: Mel Brooks)

A s požehnaním samotného Yogurta mierime z letových výšok rovno do vesmíru. Tvorcovia Vesmírnych gulí si tu na paškál zobrali v podstate všetky známe sci-fi filmy a série. Výhodou Spaceballs je, že na to, aby ste sa zabavili, nepotrebujete vidieť v podstate žiadne z nich. Pre pokoj v duši vám však aj tak odporúčame – keď už nič iné – aspoň tie Star Wars si pozrite. Umocní to váš zážitok z tohto vydareného dielka.

 

 

 

The Great Dictator (1940, réžia: Charlie Chaplin)

No a z vesmíru tentoraz do časov spiatočníckych. Charlie Chaplin je skutočná ikona strieborného plátna. Jeho šaškovanie z čias nemého filmu majú mnohí z nás už neodmysliteľne spojené s detstvom. Jedno jeho dielo sa však predsa len vymyká konvenciám a ide ďalej a do hĺbky. Diktátor vznikol za čias druhej svetovej vojny a asi ani nie je potrebné hovoriť, proti komu bol tento film namierený. Prečo si však táto na naše pomery prastará snímka udržuje takú popularitu ešte aj v dnešnej dobe? Ponúka sa jedna odpoveď: Väčšina (skutočných) diktátorov totiž nepatrí medzi priateľov humoru. Presnejšie, humoru namierenému proti ním samým. Nedokážu sa proti nemu účinne brániť. Pred svojim obyvateľstvom sa snažia ukázať s pompou, s cieľom ohromiť a presvedčiť o svojej zdanlivej dokonalosti. A práve tohto využíva film, ktorý sa vďaka tomu stal v podstate nesmrteľným.

 

 

séria Austin Powers (1997 – 2002, réžia: Jay Roach)

Hranica medzi trápnosťou a humorom býva často veľmi tenká. No a tvorcovia filmov o trhnutom britskom špiónovi ju ešte k tomu naťahujú a napínajú, ako nejaké elastické spodky zo šesťdesiatych rokov. Úspešne, spodky držia tvar, časom však začínajú strácať farbu (obohrávanie vtipov). Postupne sa navyše začína prejavovať klasická diagnóza paródií (a filmov všeobecne): každou ďalšou časťou totiž išla kvalita o stupienok dole. Aj napriek tomu predstavujú filmy o Austinovi Powersovi výrazný nadpriemer oproti konkurencii.

 

 

Young Frankenstein (1974, réžia: Mel Brooks)

Toto dielko ocenia predovšetkým znalci hororov z 30. rokov. Ak ste totiž videli jednotlivých Frankensteinov s Borisom Karloffom v hlavnej úlohe, nemali by ste mať problém pochopiť drvivú väčšinu gagov, ktoré nám Mel Brooks namiešal do vynikajúceho koktejlu podivnej čiernobielej farby. Gene Wilder je v role Frankensteinovho vnuka brilantný, vaše srdce si však získa sluha Igor v podaní Martyho Feldmana.

 

 

Tropic Thunder (2008, réžia: Ben Stiller)

Ben Stiller, Robert Downey Jr. a Jack Black ako herecké primadony omylom zoslané na zem do skutočného boja. Na takmer každom jednom filmovom fóre sa v prípade Tropickej búrky dočítate o jej nezvyčajnom charaktere a nevyužitom potenciáli, kde sa navyše polovica fanúšikov mierne podivuje nad tým, že niečo takto „netypické“ dokázal Hollywood pustiť do sveta. My vám to povieme trochu priamejšie: to, či si pozrieť Tropickú búrku, v podstate záleží iba od toho, ako ste na tom so svojím žalúdkom a morálnymi zásadami. Nie, v skutočnosti to nie je až také hrozné. Snímka napchaná hviezdami strieborného plátna otvára trinástu komnatu nechutností nakombinovaných so skvelo pôsobiacimi hláškami. Ben Stiller ako režisér, scenárista aj herec v jednej osobe vylaďoval scenár celých päť rokov. My už môžeme iba konštatovať, že sa mu to podarilo. Posledných dvadsať-tridsať minút patrí podľa viacerých kritikov medzi absolútnu špičku. A ako bonus navyše uvidíte asi jediný film, v ktorom je Tom Cruise považovaný za toho vtipného. To vám tých niekoľko lietajúcich čriev a odstrelených hláv hádam za to aj celkom stojí, no nie?

 

 

Loaded Weapon 1 (1993, réžia: Gene Quintano)

Dvaja špičkoví kriminalisti, Colt a Luger (trošku ironicky pomenovaní podľa poloautomatických pištolí) majú na stole mimoriadne zložitú úlohu: dolapiť skupinu priekupníkov drog. Ako to dopadne? Nuž, pozrite si to. Povieme iba toľko, že americká verejnosť môže byť úplne (ale že úplne) pokojná, keď má v radoch takýchto policajtov. Tvorcom sa do Nabitej zbrane podarilo „ukecať“ slušné množstvo hereckých stálic, či už Whoopi Goldberg, Brucea Willisa alebo Tima Curryho. Hlavné úlohy si strihli Samuel L. Jackson, vtedy čerstvo vychádzajúca hviezda a Emilio Estevez, starší brat Charlieho Sheena, ktorý iba potvrdzuje, že komediálny talent majú v rodine. Film bol kritikou prijatý pomerne dobre, diváci však napriek hviezdnej účasti až také pochopenie nemali. Určite si ho však pozrite. Oplatí sa to.

  

 

 

Bonus 1: séria Scary Movie (viacero rokov, viacero režisérov)

Prečo ako bonus? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Séria parodujúca najznámejšie horory (s výnimkou Zuckerovej tretej časti) jednoducho nepatrí medzi špičku tohto žánra. Kvalita jednotlivých filmov kolíše na stupnici od vážne dobrá (Scary Movie 3) po totálne primitívna Wayansovská hlúposť (Scary Movie 2). Pre viacerých z nás však práve tieto filmy predstavujú naše vôbec prvé stretnutie s týmto žánrom. Pozeranie s kamarátmi navyše dramaticky zvyšuje zážitok z filmov a povyšuje ich na pomyselný vrchol, úspech, ktorý sa mnohí ďalší tvorcovia rozhodli dosiahnuť kopírovaním... nanešťastie pre divákov si však z toho zobrali väčšinou iba to zlé. Po tom, ako na režisérsku stoličku tretej časti zasadol David Zucker, nastal výrazný posun v kvalite a zbierku začali dopĺňať komediálne esá typu Charlie Sheen, Queen Latifah či dnes už legendárny Leslie Nielsen. Na rodinku Wayansovcov teda môžeme nadávať, faktom však zostáva, že túto sériu začali, a podobne ako svojho času Airplane!, aj oni ovplyvnili štýl paródie na minimálne celé desaťročie. A to im už nikto nezoberie.

 

 

Bonus 2: Cabin in the Woods (2012, réžia: Drew Goddard)

Druhý „hororový“ bonus nemôže byť od toho prvého viac odlišný. Chata v horách sa totiž niekomu na prvý pohľad nemusí javiť vôbec ako paródia. Na druhý pohľad sa však divákovi odkrýva celé spektrum narážok na slávne horory, psychofilmy či dokonca počítačové hry. Svojím spôsobom by každý poriadny horor mal byť tak trochu aj komédiou a paródiou v jednom. Tie prvky tam sú, konečné zhodnotenie však necháme už na vás.

 

 

Tuzemský bonus: Pár Pařmenů

Tu by niekto mohol namietať, že nejde o paródiu v pravom slova zmysle. A niekto by mohol aj súhlasiť. Predsa len ide o svojpomocne predabovanú prvú časť Pána Prsteňov. Ale čo tam po tom. Môžete si hovoriť čo chcete, faktom ostáva, že chalani, ktorí stvorili TOTO, si určite zaslúžia aspoň zmienku v našom rebríčku. Pustite si to a sami sa presvedčíte, že pindy starých babek sa vážne nemýlili. A nasejte to koření!

 

Tak a máme to za sebou. Gratulujem, úspešne ste sa dopracovali až na záver tohto článku. Ostáva povedať už iba niekoľko slov. Predovšetkým, ak ste si pri čítaní dobre všímali dátumy vydania jednotlivých filmov, iste ste si uvedomili, že až na niekoľko výnimiek ide o prevažne staršie kúsky. Tým vôbec nechceme zdôrazniť, že to, čo sa posledné roky púšťa do sveta, sú iba samé hlúposti. Aj keď väčšinou sú. Kde nastala chyba? Možno je iba latka nastavená priveľmi nízko a niektorí filmári akoby medzi sebou súťažili, kto ju viac podlezie. To sa už teraz ale bavíme skôr o hĺbení tunelov a za to ani Matrix nemôže.

Ktorá paródia je podľa vás najlepšia?
Horúce strely
1106 hlasov
Jednotka príliš rýchleho nasadenia
74 hlasov
Bláznivá strela
540 hlasov
Team America: World Police
36 hlasov
Airplane!
44 hlasov
Spaceballs
33 hlasov
The Great Dictator
20 hlasov
Austin Powers
20 hlasov
Young Frankenstein
2 hlasy
Tropic Thunder
161 hlasov
Loaded Weapon 1
15 hlasov
Scary Movie
633 hlasov
Cabin in the woods
43 hlasov
Pár Pařmenů
246 hlasov
Iné
62 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: IMDB Tagy: parodia
Ohodnoť článok
76
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.