Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 10. 2020 meniny má Uršuľa

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Recenzie
13
Viktor Kniš
8. júl 2017, 15:29
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dokázal Separov Pancier presvedčiť o svojej kvalite široké publikum alebo je to album plný egotripov bez hlbšej myšlienky? (Recenzia)

Pred pár dňami uzrel svetlo sveta očakávaný album Pancier, ktorého autorom je jeden z najvybookovanejších domácich interpretov súčasnosti.

Viktor Kniš
8. júl 2017, 15:29
Dokázal Separov Pancier presvedčiť o svojej kvalite široké publikum alebo je to album plný egotripov bez hlbšej myšlienky? (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
13
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Od formátu recenzií československých rapových albumov sme už upustili, a to hneď z viacerých dôvodov. Tým pravdepodobne najzásadnejším je až neuveriteľná kadencia, s ktorou domáci interpreti svoje sólove aj spoločné projekty vydávajú a ak by sme chceli hodnotiť každý počin, museli by sme zamestnať rencenzenta na plný úväzok. Dnes sme sa však rozhodli urobiť výnimku a v krátkosti si povieme niečo o albume Pancier z dielne Separa, na ktorý sa už pri oznámení tešilo množstvo fanúšikov. Predsa len, Separ je dlhodobo považovaný za áčkového rapera, čo teda v preklade znamená, že dostáva najlepšie hracie časy na všetkých festivaloch, na počkanie dokáže vypredať aj najviac zašitý klub kdekoľvek v našej krajine 2-krát za mesiac, jeho tracky na youtube sa vo views predbiehaju medzi sebou a rovnako sa darí aj predajom albumov či merchu. 

 

Podľa jeho vlastných slov zaznamenal v predpredaji dvojnásobnú platinu, čo je síce úctyhodný úspech a určite to dobre znie, no pravdou ostáva, že federácia hudobného priemyslu opäť zmierňovala tieto podmienky, čomu určite ešte v dohľadnej dobe venujeme sólo článok. V každom prípade k tomuto úspechu Separovi gratulujeme a samozrejme platí, že je stále na Slovensku jedným z dvoch či troch interpretov, ktorému sa niečo podobné podarí. Opakovane. Očakávania sme však už len na základe autorovych vyjadrení mali obrovské, keďže sa viackrát nechal počuť, že ide o to najlepšie, čo kedy vydal. 

 

Nuž, poďme teda na to. Len pripomeniem, že ide o výhradne subjektívny názor autora a pre istotu si zadefinujeme aj publicistický žáner recenzia: ide o kritický rozbor (v našom prípade) umeleckého diela, ktorý obsahuje jeho odôvodnené hodnotenie. V žiadnom prípade sa nikomu nesnažíme natlačiť naše názory a pripúšťame, že niektoré skutočnosti môžete vnímať diametrálne odlišne. Autor (ja) pochopiteľne Separovu tvorbu mapuje dlhodobo, konkrétne od projektu Manifest. Už tradične si postupne povieme niečo ku každej skladbe a na záver si skúsime všetko zhŕnúť do pár viet. Pohodlne sa usaď, pusti si Pancier a pokojne po prečítaní vyjadri názor. Určite sa rád zapojím aj do diskusie. 

 

Dokázal Separov Pancier presvedčiť o svojej kvalite široké publikum alebo je to album plný egotripov bez hlbšej myšlienky? (Recenzia)

 

Album otvára titulná skladba Pancier, ktorú sme mali možnosť počuť ako prvú plnohodnotnú ukážku hneď aj s vizuálom. Už vtedy bolo tým uvedomelejším jasné, že ľudia z klipu sú zároveň aj hosťami albumu a čo sa týka samotného tracku, Separ v tomto prípade neostal svojej povesti z posledného približne roka nič dlžný. Veľa fanúšikov mu vyčítalo veľký nepomer egotripov k tým hlbším záležitostiam, no pravdou ostáva, že na hosťovačkách si tému jednoducho nevyberieš. A asi by sme sa aj s ním zhodli na tom, že táto téma je nevyčerpateľnou studňou. V každom prípade, záver skladby už naznačuje, že počúvame celistvý projekt a dostávame aj hlbší a "duchovnejší" odkaz.

 

Techniku rapu, hudobný cit a zároveň odvahu ohýbať slovenský jazyk, tempá aj produkciu už v Separovom prípade snáď rozoberať nemusíme. Práve tieto vlastnosti ho od zvyšku kolegov bez pochýb oddeľujú už od Buldozéra, na ktorý sa tu mimochodom viackrát odvoláva. Druhá vec s názvom Pirat Army je asi hlavne pre tých, ktorí si skutočne Separovu značku idú a už po pár sekundách som si bol istý, že nie som cieľovka. Odhliadnuc od opäť asi zbytočne prehajpovaného textu si viem predstaviť ten úvodný drop aj naživo.

 

Skladba číslo tri, Hejtklub 5. Táto miniséria je určite u skalných fanúšikov veľmi obľúbená, no asi by stačil tento jeden, ktorý má všetko potrebné a pre Hejtklub charakteristické. Osobne ten šiesty a siedmy považujem za úplne zbytočný, aspoň v rámci tohto albumu. Aj keď je treba uznať, že práve tu sa Separ odviazal snáď najviac. Poďme ďalej. Prosseco. O Matejovi Strakovi a skupine Nerieš sme písali ešte v dobe, kedy sa im o podobnej spolupráci ani nesnívalo. Dnes snáď všetci cítia z Panciera výrazný Matejov hudobný dotyk a o tom, aký je King Ivan blázon hovoriť určite nemusíme. Zatiaľ najväčší highlight albumu. Funk jak k*rva!

 

 

Spoluprácu s Ektorom sme očakávali, Víťaz je však po tej tematickej stránke až veľmi otrepaná téma, obzvlášť v podaní pražského kolegu. Refrén však šlape výborne a vlastne aj samotná skladba ako celok sa s dostatočným nadhľadom dá zaradiť do tej lepšej polovice. Ďalším trackom je Cirkus, kde konečne nájdeme zas aj MiniMo. Obaja dostali priestor vyjadriť sa k pretvárke charakterizujúcej dnešnú dobu a snáď nik nebude pochybovať o tom, že ide o veľkú vec. Tina síce zavesila spevácku kariéru na klinec, no pár sekúnd po tom sa z nej stala najlepšia slovenská raperka. Škoda, že svoje abnormálne schopnosti zatiaľ skrýva. 

 

Pokračujeme. Track 7 - Nesmrteľný. Väčšina asi už vie, že ide o Adissovu skladbu, do ktorej Separ nahral svoje slohy a upravil ju k svoju obrazu. Úprimne by som si radšej vypočul sólo verziu bez Adissa s pokojne menej afektovaným refrénom, keďže po technickej aj lyrickej stránke skladba na slohách výrazne vytŕča. Naopak, až pri veci Fénix som si uvedomil Kaliho dôležitú pozíciu na scéne a v posledných mesiacoch mi je vlastne ľúto, že sa rozhodol pomaly ukončiť kariéru. Aj keď ceníme odvahu odísť v tom prakticky najlepšom. Sám však priznáva, že má čoraz väčší problem s písaním textov, čo je v jeho prípade pochopiteľné. 

 

Reflektujem a Vyj*ebala rešpekt sú tým najlepším, čo na Pancieri nájdeš. Prvá menovaná ti pravdepodobne pripomenie staršieho Separa a je dôkazom, že úprimnosť a autenticita v rape je to najdôležitejšie. Druhá ťa zabije storytellingom, muzikálnosťou a refrénom Mateja Straku, ktorý už druhý deň neviem dostať z hlavy. Najlepší československý refrén roku 2017. 

 

Dokázal Separov Pancier presvedčiť o svojej kvalite široké publikum alebo je to album plný egotripov bez hlbšej myšlienky? (Recenzia)

 

Ešte pred oficiálnym vydaním Separ predstavil aj videoklip Vždycky bol so Speezym, kde sa objavuje aj spevák Maxo. Ak mimochodom dokážeš rozoznať, čo spieva v refréne, prosím, napíš nám to do komentárov. Viacmenej štandardná Spiritovka, ktorú si však zaručene užije každý, kto dve aktuálne najzásadnejšie bratislavské crews miluje. Ďalším odkazom na album Buldozér je Stroskotaný, čo je opäť reálny príbeh o človeku zo Separovho okolia. A takto to máme radi, započúvať sa do textu s kvalitným technickým aj hudobným spracovaním. 

 

Dame je výborný raper a už na spoločnom albume DMS z roku 2015 veľa krát zatienil Monsignora aj v polohách, kde by to asi mnohí nečakali. Keď ideme von je opäť témou aj prevedením iná od ostatných a nám skalnejším pripomína skladby, v ktorých práve formácie ako LUZA rapovali o tom, ako vymetajú bary. Nasleduje Gojira a extrémne kombo P.A.T., Rytmus a Separ, ktoré ocení asi každý a komentovať ho vlastne ani nie je potrebné. Celý projekt uzatvára skladba Kedy?, čo je príjemnou pohodovou bodkou po intenzívnej náloži. Pokora, úprimnosť a úctivá rozlúčka s poslucháčom zanechá ten najsprávnejší dojem. 

 

 

 

Ak by som to mal zhrnúť, Pancier nie je album na jedno vypočutie. Aj keď by sme možno po tematickej stránke čakali rozmanitejší projekt, dostali sme hudobné dielo, na ktorom je autorovou devízou technika a schopnosť robiť si s textom aj podkladom doslova čo chce. Čo sa týka hostí, pokojne by sme sa uskromnili a stačila by nám len polovica z nich a niečo podobné platí aj pri počte skladieb. Nikdy by som si nedovolil nazvať Separa zlým príkladom pre svojich poslucháčov, no občas mám pocit, že fanúšikovia sa naučili považovať svojich obľúbených interpretov za svoje životné vzory a pri rozmeroch jeho publika to môže byť nebezpečné. Tí mladší preberajú všetky jeho názory a aj keď rozumiem všetkému, o čom Separ rapuje a z jeho pozície je to pochopiteľné, nemôžem sa zbaviť zlého pocitu, že si tie texty o úspechu vysvetľujú nesprávne.

 

Často hovorí o tvrdej práci a náročnej ceste, ktorou si prešiel a ja stopercentne súhlasím s tým, že si bol strojcom vlastného šťastia. Stále však platí, že človek s jeho dosahom by možno nemusel prezentovať až tak radikálne názory o tom, čo jednoznačne áno a čo naopak určite nie. Chápem však, že nechce robiť kompromisy. Nemusí ich robiť a nikto ich ani neočakáva. Zároveň nájdeme na Pancieri aj dostatočné zastúpenie skladieb s príbehom, úprimné a autentické výpovede a práve tie sú zásadným ťahúňom. V konečnom dôsledku sme sa dočkali kvalitného a s prižmúreným okom aj vyváženého albumu, ktorý poteší fanúšika slovenského rapu a dá sa k nemu vrátiť aj po čase. 

 

Dokázal Separov Pancier presvedčiť o svojej kvalite široké publikum alebo je to album plný egotripov bez hlbšej myšlienky? (Recenzia)

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
132
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.