Fotky s viacerými ľuďmi vešaj na sociálne siete či zoznamovacie aplikácie, len keď je jasné, ktorý na obrázku si ty.
Predstav si, že ti niekto odporučil potenciálneho partnera, ktorého si ešte ani nestretol, alebo sa jednoducho prehrabávaš fotkami cudzích ľudí na zoznamovacích appkách. A teraz si predstav, že ti ako prvý obrázok vyskočí fotografia s tromi ľuďmi (samozrejme sa tu nebavíme o fotkách so známymi osobnosťami či napríklad s iným pohlavím). Už v tomto momente by 90 % ľudí pokračovalo na iných kandidátov, no povedzme, že si mimoriadne trpezlivý a profil by si si rozklikol. To je práca navyše, no ak by si sa aj na ňom musel minúty trestať rozmýšľaním, ktorá osoba je tá pravá, pre vlastníka profilu je to katastrofa.
To si myslí 26-ročný psychológ, doktor Ambi z Birminghamu. Zdôrazňuje však, že toto nie je problém len zoznamovacích aplikácií. Predstav si, že ťa tvoj kamarát odporučí niekomu superdôležitému. Môže ti ponúknuť fantastickú prácu alebo ťa niekam pozvať, no ak ani po piatich minútach prehliadania si tvojho profilu nedokáže určiť, ako vlastne vyzeráš, niečo je zle. Podľa psychológa by náš profil mal pôsobiť ako otvorené dvere. Ako nejaká pobočka či sklad. Cez jasnú profilovú fotku sa každý záujemca dostane k užitočným informáciám.
Ak väčšina tvojich fotiek vyzerá takto, tvoj profil sa stáva neprehľadným.
Úplne inou kapitolou sú však práve zoznamovacie aplikácie ako Tinder. Zakladateľka aplikácie s podobným zameraním Hey Saturday Saskia Nelson tvrdí, že by človek hľadajúci partnera mal čo najefektívnejšie ponúknuť informácie. Či už ide o jeho výzor alebo vek. A potom je tu úplne iná stránka veci, a síce, čo sa takými fotografiami snažia daní ľudia povedať. Že má kamarátov? Nuž, to ľudia zvyčajne zvyknú mať. A ak má záujem, tak chce ísť potenciálny záujemca na rande s tebou a nie so skupinou šiestich ľudí pri bare zobrazených na rozmazanej fotke.
Skupinové fotky však môžu mať aj nepríjemnejšie následky a tie sa prejavujú najviac práve na zoznamovacích aplikáciách. Ak máš krajšieho kamaráta či kamarátku odfoteného spolu s tebou, pravdepodobne si skončil, keďže sa pozornosť prezerajúceho môže presunúť naňho. Ak zas tvoji kamaráti vyzerajú akoby práve utiekli z väzenia a navyše sú dvaja z nich pod zem sfetovaní, o tebe to vytvára zlý dojem.
Zaujímavým postrehom je, že muži majú vo všeobecnosti omnoho viac skupinových fotiek ako ženy. Nie je presne jasné, prečo je to tak, no existuje teória, že ženy majú jednoducho lepšie umelecké cítenie. Dokážu odhadnúť lepšiu pózu a správny uhol a radšej na internet zavesia fotku samých seba. Muži viac preferujú oslavu spoločných momentov.