Nie za všetko treba platiť.
Nie za všetky veci na svete treba platiť. Slovo "zadarmo" často pôsobí na niektorých ľudí ako hypnotizujúce, pričom sa aj bez peňazí dá na Slovensku niečo podniknúť. Spomeňme napríklad bohaté kultúrne podujatia, verejné festivaly či vlaky zadarmo, ktoré už vďaka médiám pozná snáď celá Európa. Kde teda môžeš v najbližších mesiacoch ušetriť?
Vlaky
No dobre. Vlaky si technicky platíš aj tak z vlastných daní, ale to vo finále platí pre väčšinu sociálnych služieb a navyše, ide o jeden z unikátov, ktorými sa môže Slovensko pochváliť. Deti do 15 rokov, študenti a dôchodcovia môžu bezplatne cestovať vlakmi ZSSK alebo RegioJetom na trati medzi Bratislavou a Komárnom. Treba mať však vybavený preukaz, no ak to zvládaš, všetky vlaky okrem kategórie InterCity a súkromných dopravcov s výnimkou spomínanej trate do Komára sú ti k dispozícii úplne grátis.
Kvalifikácia na zamestnanie
Ak si napríklad čerstvý vysokoškolák a máš príležitosť robiť super prácu, no nemáš na ňu kvalifikáciu, môže ti veľmi dobre poslúžiť RE-PAS, štátny program rekvalifikácie. Ak ti to pomôže nájsť zamestnanie, môžeš si vybrať odbor podľa seba a potrebné vzdelanie získať napríklad z internetových seminárov. Účtovnícke, počítačové či jazykové kurzy sú k dispozícii a nakoniec môžeš zakotviť na weboch ako napríklad learntocode. Samozrejme, rekvalifikácia je zadarmo, čiže ak chceš získať nové vedomosti a vymeniť pritom pracovné miesto, je to len na tebe, na peniazoch v tomto prípade nezáleží.
Online vzdelanie
Chceš si osviežiť znalosti ohľadne programovania či online marketingu? Projekt Digitálna garáž je presne pre ľudí, ktorých už nebavia tutoriály a návody len v angličtine. Stojí za ňou Google a snaží sa pozvihnúť slovenské znalosti digitálneho sveta. Inšpiratívni ľudia sa s tebou podelia o svoje skúsenosti a vďaka príjemnému užívateľskému rozhraniu môžeš sledovať aj svoj pokrok či doteraz naučené znalosti. Slovensky a zadarmo.
Nákup zadarmo
Určite si už niekde pri kontajneroch videl pohodené mikrovlnky či nábytok, ktoré niekto jednoducho vymenil za nový. No vyhadzovať ich nemusel. Na Slovensku sa v rôznych mestách priebežne vyskytuje iniciatíva vystupujúca pod názvom Zóna bez peňazí, kde, ako ti už z názvu iste došlo, nemajú peniaze vôbec žiadnu moc. Môžeš tam čokoľvek darovať, hocičo vymeniť a čokoľvek si len tak zobrať, hlavne, že ti to poslúži a nevyjde ti to nazmar. Ak napríklad prinesieš už nečítané knihy, na oplátku môžeš odísť s kompletným nábytkom.
Knihy
V mnohých mestách, menovite napríklad Mestská knižnica v Bratislave, máš možnosť vypožičať si knihu zadarmo, pokiaľ si študent. Jednoducho sa zadarmo zaregistruješ, neplatíš žiaden poplatok, vezmeš si knihu akú chceš a do mesiaca ju musíš vrátiť. Samozrejme, upomienky sú už druhá vec, no najlepšie je ich jednoducho nedostať. Ak ťa však knižnice nelákajú, občianska iniciatíva Ďakujem, sused, prišla pred niekoľkými mesiacmi s perfektným nápadom. Tým boli knižné búdky inštalované do rôznych miest i obcí. Vodotesný priestor pripomína malú knižnicu, kam by mal každý občan priniesť už nepoužívané knihy, aby si ich mohol zasa na pár dní požičať niekto iný.
Galérie a múzeá
Že nevieš, o čom je reč? Z nejakého dôvodu nejde o veľmi medializovanú či propagovanú vec, každopádne, ak sa ti nechce platiť za vstup do múzeí či galérií, nemusíš. Stačí, ak ich navštíviš hneď prvú nedeľu v mesiaci a budeš to mať zadarmo. Každý. Do tohto programu je zapojených 37 rôznych expozičných inštitúcií, poväčšine patriacich pod Slovenské národné múzeum alebo Slovenskú národnú galériu. K dispozícii sú však napríklad aj planetária či kaštelie, pričom to všetko funguje už od roku 2013.