Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. apríla 2017, 10:22
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

Vedci zostrojili prístroj, ktorý číta myšlienky s obrovskou úspešnosťou. Prídeme nakoniec o všetko súkromie?

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Veľmi zaujímavý objav ľudí znepokojuje i uchvacuje.

Myšlienky sú jednou z najsúkromnejších vecí, ktoré môže ľudská bytosť vlastniť, niektorí ľudia ich však budú môcť ostatným odtajniť. Japonským výskumníkom z Toyohashi University of Technology sa podarilo skonštruovať prístroj, ktorý môže čoskoro započať revolúciu. Dokáže totiž čítať myšlienky. Vážne. O skonštruovanie niečoho podobného už prebehlo množstvo pokusov, všetky však boli viac-menej neúspešné. Ani tento prístroj nie je stopercentne spoľahlivý, záleží však na tom, čomu sa snaží porozumieť. Poďme sa však najprv pozrieť na to, ako takýto zázrak funguje.

Vedci zostrojili prístroj, ktorý číta myšlienky s obrovskou úspešnosťou. Prídeme nakoniec o všetko súkromie?
Zdroj: Medixa.org

Poznáš elektroencefalogram? Nejde práve o najbežnejšie vyšetrenie, stretnúť sa s ním však nie je najzvláštnejšia vec na svete. Celý proces ani nie je veľmi príjemný, no v skratke ide o to, že sa ti na hlavu pripevnia desiatky elektród. Cez lebku sa elektródy snažia zachytiť elektrické impulzy, ktoré mozog vydáva do nervového systému a horko-ťažko sa dá určiť, čo ten mozog vlastne robí, aj keď sa pri takýchto typoch vyšetrenia radšej volí elektromyografia. Výskumný tím z Japonska však dokázal svoj systém natoľko vyladiť, že sa zameriava len na určitý typ elektrických impulzov, tie zvyšné filtruje preč.

Poďme sa však pozrieť na výsledky. Keď si človek s týmto prístrojom začne myslieť čísla od nula po deväť, prístroj dokáže uhádnuť číslo, aké si daný človek myslí, s presnosťou viac než 90 %. Keď sa však prešlo na slabiky, efektivita klesla na 61 %, pričom vždy boli problémy s tými istými slabikami a s tým istým číslom. Kde je problém? Presne tam, kde sa s ním stretáva aj elektroencefalogram. Tým je lebka, ktorá je jednoducho príliš hrubá a príliš nevodivá na to, aby cez ňu preniklo dostatočné množstvo informácií. Výsledky sa však majú zlepšiť, keďže tím už pracuje na omnoho výkonnejšej elektróde. Samozrejme, čítanie myšlienok by v praxi veľmi pohodlne nefugovalo, keď by človek musel byť ovešaný miliónmi káblov a ešte poltonovým prístrojom, aj na toto majú však výskumníci odpoveď.

Asi o päť rokov by mali zvládnuť vyvinúť systém a nájsť v ňom taký balans, aby ku všetkému stačila len jedna veľmi malá kovová elektróda, ktorá by bezdrôtovo posielala informácie do navoleného smartfónu. Žiadne káble. Len daný človek a aplikácia v mobile. Znie to desivo? Možno. Rozhodne to však znie fantasticky a nádejne, keďže medzi nami žijú aj ľudia, ktorí hovoriť nemôžu, no myslieť zvládnu bez problémov. Práve takouto technológiou by sa im úžasným spôsobom uľahčil život, keďže len myšlienka by stačila na vyjadrenie ich názoru. Tím samozrejme verí, že sa presunie aj k celým vetám, všetko závisí na tom, ako veľmi dovtedy technológia pokročí.

Vedci zostrojili prístroj, ktorý číta myšlienky s obrovskou úspešnosťou. Prídeme nakoniec o všetko súkromie?
Zdroj: Nature
Domov
Zdieľať
Diskusia