Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 19. 9. 2020 meniny má Konštantín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
0
Miroslav K.
5. február 2017, 13:23
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

Za nádhernými fotografiami sú roky úsilia a tvrdej práce. Aká bola Erikova cesta?

Miroslav K.
5. február 2017, 13:23
Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Základom REFRESHER-u bolo už od začiatku predstavovať jeho čitateľom zaujímavých ľudí, ich talent a tvorbu. Inak tomu samozrejme nie je ani v súčasnosti. Takmer presne pred pol rokom sme na našom webe uverejnili rozhovor s talentovaným Erikom Tomašákom, ktorý sa pozrel na Kubu a skrz fotografie priniesol aj nám pulzujúcu atmosféru tejto nadmieru zaujímavej krajiny (prečítať si ho môžeš na tomto odkaze). Pre fotografa je ale pol roka pomerne dlhé obdobie, takže sme sa rozhodli Erika kontaktovať opäť, aby nám predstavil nielen jeho začiatky a postupnú cestu za zdokonaľovaním sa, ale aj jeho súčasné projekty či plány do budúcna. Príjemné čítanie a vizuálny orgazmus pri viacerých fotografiách.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Ahoj Erik, už je to približne pol roka, čo sa naše cesty naposledy stretli. Vtedy sme uverejňovali rozhovor s fotkami z čarovnej Kuby. Zmenilo sa odvtedy niečo zásadné v tvojom živote?

Čauko. Nejaká mimoriadnosť, ktorá by ľudí zaujímala asi nie. Mám za sebou divoký rok a jediná vec, ktorá stojí za zmienku, je, že sa v januári sťahujem do Bratislavy. Ale to bola len otázka času.

 

Dnešný rozhovor by sme venovali takému menšiemu prierezu tvojej kariéry. Na úvod sa teda priam pýta otázka, kde začala tvoja vášeň s fotografovaním? Našla si fotografia teba, alebo ty ju?

U mňa fotografia išla ruka v ruke so snowboardingom, skateboardingom a jedným online magazínom (highfive.sk), v ktorom som popri jazdení robil reportážne fotky. Neskôr som prestal fotiť a po nejakom čase opäť začal. Už aj s prvou zrkadlovkou, niekedy na výške, keď sa ale spätne obzriem, stále som bol stratený.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Kedy prišiel ten moment, v ktorom si si uvedomil, že toto by mohlo byť niečo, čo ti bude platiť v budúcnosti účty?

Mal som to šťastie, že v druhom ročníku na výške som dostal full time v Monster Energy, kde polovica práce bolo fotenie. Takže som sa stal nezávislý od rodičov a nemusel som fotiť stužkové a svadby. No reálne ma začali ľudia brať ako fotografa až po odchode z Monstru a založení Visual Gangu.

 

Mohol by si nám niečo povedať v krátkosti o tvojom biznise Visual Gang? Ako vznikol, koľko ľudí v ňom pracuje, či aká pracovná morálka u vás funguje.

Visual Gang papierovo vznikol zhruba pred rokom a pol. V období, keď som sa mohol sústrediť len na to, čo som chcel, zrazu prišlo veľa zaujímavých fotení a točení vďaka kontaktom a Kreativ Gangu. To je niečo ako sestersko-materská firma, ktorá položila základy VG spolu s Ondrejom Hajníkom. Základ VG teda tvoríme dvaja, kde ja riešim všetko okolo fotenia a Ondrej sa venuje videu. Pomaly sa ale rozrastáme, pretože človek už na všetko nestačí. Máme šťastie, že sme obaja absolútne rozdielni, takže sa jeden od druhého veľa učíme a navzájom dopĺňame. A morálka? Aká morálka? Ale nie, bavíme sa tým, čo robíme. Dávame do toho naozaj všetko a snažíme sa to robiť čo najlepšie, a keď‘ sa obzriem dozadu a porovnám to s tým, čo robíme teraz, zrejme to funguje.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Je náročné stať sa na Slovensku úspešným fotografom? Aká dlhá je táto cesta?

Je to rôzne. Keďže som dovtedy robil aj iné veci, osobne sa považujem za fotografa tak 2 roky, počas ktorých som sa začal venovať výhradne len foteniu a firme. Človek môže fotiť 10 rokov a nedostane sa k foteniam, akým by chcel. Samozrejme, celý tento biznis je o kontaktoch a peniazoch. Ak chce človek robiť väčšie veci, potrebuje na to naozaj veľa peňazí v technike. To mu otvára neobmedzené možnosti v kreativite. Alebo mať potom jedinečný štýl a sústrediť sa len na užší okruh fotení. Každopádne, odkrútil som si roky fotení zadarmo a za „študentské sumy“, aby som mohol robiť to, čo robím teraz. Ale áno, myslím že na Slovensku je to dlhá a náročná cesta.

 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Vždy začína kávou a potom mám cca 4 typy dní. Prvý je ten, že niekde fotím. Druhý spracovávanie fotiek. Tretí je najhorší, to je byrokracia, naceňovanie, faktúry, storyboardy... A posledný je absolútna sloboda.

 

Koľko času zvyčajne stráviš pri jednej fotografii a aký je tvoj obľúbený postprodukčný program?

Snažím sa robiť high-end fotky. To znamená že používam reálne veľa vecí, ktoré potom nemusím doháňať vo photoshope. Takže len príprava svetiel a techniky často trvá hodiny. O to je potom postproces jednoduchší. Nebavíme sa o dňoch postprocesu, ale o hodinách v Adobe Lightroom a samozrejme Photoshop s rôznymi plug-inmi.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Akou technikou disponuješ? Mnohých našich čitateľov to bude pravdepodobne skutočne zaujímať.

Fotím na Canon 5D Mark III a IV. Prevažne fotím na pevné sklá. Používam toho pomerne dosť. Samyang 14 mm f/2,8 (ten ma baví), Tokina Fish eye 10-17 mm f/4, Canon 24-70 mm f/2,8, Sigma Art 35 mm f/1,4 (používam často kvôli ostrosti, perspektíve a svetelnosti), Canon 50 mm f/1,4, Canon 80 mm f/1,8, Canon Macro L 100 mm f/2,8 (je neuveriteľne ostrý a nemá prakticky žiadne obmedzenia) a Canon 70-200 mm f/2,8. Zábleskové svetlá používam od značky Fomei, s ktorou mám skvelý vzťah a môžem sa na nich vždy spoľahnúť.

 

Spolupracoval si s rôznymi známymi osobnosťami, či už sa rozprávame o Separovi, Egovi alebo Rišovi Pánikovi. S kým sa ti pracovalo najlepšie a kto ti sadol ako osobnosť najviac?

Otvorene ma asi najviac prekvapil Separ. Ten vo svojej tvorbe pôsobí inak, no na fotení spravil prvé-posledné, aj keď nevyšlo počasie. Tu platí samozrejme to, že ak je človek veľká osobnosť, pracuje sa s ním lepšie a jednoduchšie ako s nejakým rozdrapeným majiteľom niečoho, čo nestojí ani za zmienku. EGO dá vždy do fotenia kus seba a viem, čo od neho môžem čakať. Ale ak s niekým robím prvýkrát, na začiatku je najdôležitejší icebreak, ktorý uvoľní atmosféru na oboch stranách. Úplne najviac mi však sadla Lucia Sládečková, je to skutočný profík a je neuveriteľne zábavná a zásadová.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Si v pozícii, kedy ty od týchto ľudí dostávaš prosby ohľadom fotenia, alebo sa im ponúkaš so svojou tvorbou?

Veľa ľudí poznám osobne a niektoré projekty prišli samozrejme aj z mojej strany. Avšak pracovať pre veľké značky je istá výhoda, lebo tie spolu komunikujú a najlepšia reklama je dobrý feedback. Pretože marketingový riaditeľ nelustruje Facebook či Instagram. Väčšina zaujímavých brandov nemá svoj marketingový tím a veci sa riešia cez agentúry a manažérov, takže ak je agentúra spokojná a hlavne sa môže spoľahnúť, je to skvelý štart k nadviazaniu spolupráce.  

 

Neuveriteľne nás zaujala novomanželská (?) fotka Richarda a Niky. Mohol by si nám niečo povedať o tejto magicky vyzerajúcej fotografii? Čo predchádzalo jej vzniku? Venuješ sa svadobným fotkám často, či išlo o náhodu?

Toto fotenie bol môj svadobný dar. Poznám sa s nimi roky a viem, že obaja sú vždy otvorení doslova všetkému. Ako napríklad nosiť veci v svadobnom obleku a šatách na kopec ku stromu uprostred ničoho. Tento strom je kúsok od Martina a vždy som vedel, že raz tam musím spraviť fotku. Ale až s možnosťami, ktoré prišli po rokoch, som vedel, ako by to mohlo byť. Čakať na rannú jesennú hmlu sme nemohli, pretože Rišo odlieta vždy začiatkom septembra, takže sme kúpili dostatočne silný dymostroj a šli vydymiť celé údolie. Tá fotka je high-end takže na nej nič nie je dorobené. Svadby ale nerobím, nebavia ma, je to pre mňa wasting.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Fotíš radšej prírodu, alebo sa zameriavaš skôr na ľudí? Závisí to od tvojej nálady, alebo sa prispôsobuješ čisto objednávkam?

Prírodu moc nefotím kvôli tomu, že to môže robiť každý. Takže keď už, tak hľadám nejaký iný pohľad na veci okolo. Áno, som skôr za projekty s ľuďmi, čím náročnejšie a zaujímavejšie fotenie, tým lepšie. Ale účty mi stále do istej miery platia fotky, ktoré by tu nikoho nezaujímali. O náladu nejde, skôr o to množstvo práce. Niekedy, ak ide o nezaujímavú vec po kreatívnej a finančnej stránke, sa radšej venujem nejakému svojmu projektu, do ktorého síce vrazíme peniaze z firmy, ale výsledok nás dostane k niečomu novému. Čo sa už párkrát podarilo.

 

Máš už za sebou mnoho projektov. Ktorý z nich ti príde najviac nezabudnuteľný?

Myslím, že hneď druhé fotenie pre Monster Energy v roku 2012. Šlo o dvojdňové fotenie celého slovenského a českého tímu v Prahe. Nevedel som, do čoho idem a až za pochodu som pochopil, že dva dni improvizujem v otrasnom priemyselnom areáli s ľuďmi ako EGO, Petr Kuchař (prvý jazdec, ktorý skočil backflip na motorke v Európe), Zoči Voči, skate, BMX, wake alebo snowboardovov CZ/SK/EU špičkou s jedným foťákom, jedným požičaným objektívom a dvoma bleskami. Doteraz nechápem ako, ale vyšlo to. Fotky mali úspech a dostal som kontrakt. Vtedy som si uvedomil, že fotení s profíkmi sa netreba báť a že sú o 50 % jednoduchšie, čo mi dosť pomohlo.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Nedá nám to - ako vnímaš ľudí, ktorí si od rodičov „vyplačú“ zrkadlovku, odfotia prvé fotky a hneď zakladajú na Facebooku stránku typu Meno Priezvisko Photography?

Myslím, že toto je v dnešnej dobe začarovaný kruh. Každý má dnes už foťák a setový objektív, a buď‘ si hneď po polroku pýta väčšie peniaze, čo je ešte to „lepšie“, alebo fotí všetko a za 8-hodinové fotenie si berie 30 EUR. Toto je ten horší prípad, pretože na Slovensku si na to ľudia zvykli, a aj keď na danú vec fotograf jednoducho nemá, berú jeho, lebo je o 1000 % lacnejší. Čo sa týka „sesternice na koľajniciach photography“ mám na to svoj názor, ale rešpektujem to. Však aj Ronaldo začínal bosý, haha.

 

Čomu sa venuješ vo svojom voľnom čase, pokiaľ práve nefotíš?

Snažím sa stále aktívne jazdiť na skate a snowboarde a užiť si nové miesta. Nerozumiem turistike, takže sa nebavíme o hrebeňoch. Ide skôr o mestá, kam sa odsťahovali známi. Niekedy však mám cestovania plné zuby a užívam si hometown.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Kde ty osobne načerpávaš novú inšpiráciu pre svoju tvorbu?

Absolútne všade. Mám telefón plný screenshotov z Instagramu, 500px alebo Pinterestu. Zaujímavým projektom a backstage fotkám sa venujú celé magazíny, často študujem nejakú kampaň po technickej stránke. Ale s novými znalosťami a technikou prichádzajú aj nové nápady. Veľakrát sa mi stalo, že som roky chodil okolo nejakého miesta a ani mi nenapadlo spraviť tam fotku, lebo som nevedel, že to je možné a ako nato. Každý mesiac si hovorím „ako to, že mi to nenapadlo predtým“.

 

Len pred pár dňami svetlo sveta uzrel shot, na ktorom si pracoval spolu s Luciou Lucid Sládečkovou. Ide o neuveriteľne silnú fotografiu. Môžeš nám celý tento projekt trošku predstaviť? (Luciu sme si predstavili v seriáli Refresher dievča)

Išlo o podporenie dobrej veci, takže sme do toho šli s Luciou bez nároku na honorár. Išlo hlavne o točenie žien s onkologickým ochorením. Projekt mal pomôcť búrať predsudky a dodať chorým ženám silu bojovať s chorobou. Popri natáčaní sa nafotili fotky, ktoré netreba moc komentovať.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Máš aj ty na poli fotografie nejaký vzor, ktorým sa nechávaš inšpirovať, prípadne obdivuješ jeho tvorbu?

U mňa je to Dan Vojtech. Je to jeden z najkreatívnejších a najvšestrannejších fotografov. On je práve príklad toho, ako ďaleko vie jeho kreativita zájsť, keď nemá obmedzenia. Dokázal však toho veľa samozrejme aj predtým.

 

Čakajú ťa v blízkej budúcnosti nejaké projekty, ktorými sa nám už teraz môžeš pochváliť?

Mám pár svojich športových a experimentálnych projektov, na ktoré verím zostane čas. Onedlho sa začína letný semester, takže uvidím či budem opäť prednášať na Žilinskej Univerzite, kde vzniká priestor na rôzne veci. Niečo zaujímavé sa má fotiť v Švajčiarsku, avšak uvidím, čo prinesie sťahovanie do Bratislavy a veľa nového tam.

 

Na záver ti samozrejme ďakujeme za rozhovor. Ako vždy, aj teraz ti dávame priestor, aby si našim čitateľom zanechal nejaký odkaz. Pokiaľ ťa Erikove fotografie zaujali, ďalšie si môžeš pozrieť na novospustenom webe visualgangu či na jeho osobnom instagrame, kde uvidíš jeho prácu medzi prvými. 

Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli k tomu, že dnes môžem robiť to, čo robím. Dúfam že keď sa za rok pozriem na tento rozhovor, budem ti schopný poslať minimálne o level lepšie veci a budem mať pri sebe tých istých ľudí. Realita bude výsmech.

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Fotograf Erik Tomašák: Musíte dať do toho naozaj všetko a robiť to čo najlepšie, potom to funguje (Rozhovor)

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: visualgang.sk, instagram.comFoto: Erik Tomašák Tagy: VisualGang
Ohodnoť článok
46
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.