Áno, sága pokračuje.
S čoraz rýchlejším technologickým pokrokom rastie aj záujem o kolonizáciu iných planét. O podobných dobrodružstvách sa však už nediskutuje len v odborných kruhoch. Nedávno odhalený plán vizionára Elona Muska chce z teórie spraviť realitu, a to tak, že nás jeho vesmírna spoločnosť SpaceX už onedlho zoberie rovno na Mars, kde v nadchádzajúcich 100 rokov vybudujeme novú kolónu s vlastnými zákonmi a technológiou zo Zeme. Ak by sa nám niečo také nepodarilo, naša civilizácia vraj skončí veľmi zle. Podľa slov Stephena Hawkinga, ktorý ich vďaka svojmu špeciálnemu zariadeniu nedávno vyslovil na Oxfordskej univerzite, sa niečo také stane, ak najbližšie tisícročie neosídlime novú planétu vo vesmíre.
Professor Stephen Hawking: Humanity won't survive 1,000 years on Earth https://t.co/yScJU4ne49
— The Independent (@Independent) 15. novembra 2016
"S cestou do vesmíru musíme v záujme budúcnosti ľudstva pokračovať. Myslím si, že neprežijeme ďalších 1000 rokov, pokiaľ neujdeme z našej krehkej planéty."
Kontroverzný fyzik, ktorý sa už stihol presláviť viacerými známymi varovaniami, tvrdí, že na modrej planéte ohrozuje životy ľudí nemalé riziko vypuknutia nukleárnej vojny vrátane nebezpečných vírusov. A obavy má, podobne ako Leonardo DiCaprio, aj pred klimatickými zmenami. Jediným vykúpením je preto podľa neho kolonizácia inej planéty, a nielen jednej. Ak pôjde všetko podľa plánu Elona Muska, tak realitou môže byť i to. Ten chce po Marse vyraziť na ďalšie miesta v slnečnej sústave.
SpaceX chce vybudovať takzvaný medziplanetárny transportný systém medzi Zemou a červenou planétou, vďaka ktorému budeme raz môcť chodiť z jedného miesta na druhé ako dnes lietame na dovolenku k moru. Spočiatku má cesta trvať okolo troch mesiacov, čiže tých 90 dní, no postupnými inováciami doba cestovania klesne asi tak o 60 dní, pričom to isté platí o cene letenky. Za jednu jazdu postupom času zaplatíme približne 200-tisíc dolárov, neskôr ešte menej. Avšak, ešte pred samotným spustením medziplanetárnej prepravy je nevyhnutné na nehostinnom Marse vybudovať infraštruktúru na získavanie paliva (konkrétne metánu), aby ho nemuseli so sebou nosiť tak dlhú cestu, vďaka čomu zároveň zostane viac miesta pre oveľa dôležitejší náklad.