Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. novembra 2016, 16:03
Čas čítania 0:00
Matúš Moravčík

Ak neosídlime iné planéty, naša civilizácia neprežije. Fyzik Stephen Hawking si opäť pustil ústa na špacír

TECH VESMÍR
Uložiť Uložené

Áno, sága pokračuje.

S čoraz rýchlejším technologickým pokrokom rastie aj záujem o kolonizáciu iných planét. O podobných dobrodružstvách sa však už nediskutuje len v odborných kruhoch. Nedávno odhalený plán vizionára Elona Muska chce z teórie spraviť realitu, a to tak, že nás jeho vesmírna spoločnosť SpaceX už onedlho zoberie rovno na Mars, kde v nadchádzajúcich 100 rokov vybudujeme novú kolónu s vlastnými zákonmi a technológiou zo Zeme. Ak by sa nám niečo také nepodarilo, naša civilizácia vraj skončí veľmi zle. Podľa slov Stephena Hawkinga, ktorý ich vďaka svojmu špeciálnemu zariadeniu nedávno vyslovil na Oxfordskej univerzite, sa niečo také stane, ak najbližšie tisícročie neosídlime novú planétu vo vesmíre. 

"S cestou do vesmíru musíme v záujme budúcnosti ľudstva pokračovať. Myslím si, že neprežijeme ďalších 1000 rokov, pokiaľ neujdeme z našej krehkej planéty."

Odporúčané
Ak si milovník vesmíru, v Brne je miesto pre teba. Pozri si, ako vyzerá štúdium kozmických technológií a kde sa môžeš uplatniť Ak si milovník vesmíru, v Brne je miesto pre teba. Pozri si, ako vyzerá štúdium kozmických technológií a kde sa môžeš uplatniť 11. januára 2024, 9:00

Kontroverzný fyzik, ktorý sa už stihol presláviť viacerými známymi varovaniami, tvrdí, že na modrej planéte ohrozuje životy ľudí nemalé riziko vypuknutia nukleárnej vojny vrátane nebezpečných vírusov. A obavy má, podobne ako Leonardo DiCaprio, aj pred klimatickými zmenami. Jediným vykúpením je preto podľa neho kolonizácia inej planéty, a nielen jednej. Ak pôjde všetko podľa plánu Elona Muska, tak realitou môže byť i to. Ten chce po Marse vyraziť na ďalšie miesta v slnečnej sústave.

SpaceX chce vybudovať takzvaný medziplanetárny transportný systém medzi Zemou a červenou planétou, vďaka ktorému budeme raz môcť chodiť z jedného miesta na druhé ako dnes lietame na dovolenku k moru. Spočiatku má cesta trvať okolo troch mesiacov, čiže tých 90 dní, no postupnými inováciami doba cestovania klesne asi tak o 60 dní, pričom to isté platí o cene letenky. Za jednu jazdu postupom času zaplatíme približne 200-tisíc dolárov, neskôr ešte menej. Avšak, ešte pred samotným spustením medziplanetárnej prepravy je nevyhnutné na nehostinnom Marse vybudovať infraštruktúru na získavanie paliva (konkrétne metánu), aby ho nemuseli so sebou nosiť tak dlhú cestu, vďaka čomu zároveň zostane viac miesta pre oveľa dôležitejší náklad.

Domov
Zdieľať
Diskusia