Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 14. 8. 2020 meniny má Mojmír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
4
Michal Beňo
2. november 2016, 15:26
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma

Synonymum sexuálnej nenásytnosti.

Michal Beňo
2. november 2016, 15:26
Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dejiny antického Ríma sú okrem iného priam nevyčerpateľnou studnicou zaujímavých životných príbehov. Jedným z nich je aj osud cisárovnej Messaliny, tretej manželky cisára Claudia (41 -54), ktorý sám patrí medzi zaujímavé postavy dejín. Messalina sa  preslávila ako inteligentná žena manipulujúca so svojím manželom, najviac však svojou promiskuitou. Antickí dejepisci sa všetci zamerali na túto jej nie príliš lichotivú črtu, dokonca Plínius Starší ju vo svojom encyklopedickom diele Naturalis historia v časti zoológia použil ako príklad na potvrdenie, že človek je najpromiskuitnejší živočích.  Skrýva sa v tejto žene naozaj len nymfomanka a krutá žiarlivka alebo inteligentná žena, čo sa vedela prispôsobiť životu na cisárskom dvore? V rámci politiky a na obhajobu vlastných záujmov využívala sex ako svoju zbraň a sama sa zaplietla do vlastnej pavučiny intríg. Pravdou však je, že okrem pikantných historiek z pier Tacita a Suetonia a mnohých ďaľších,  ktoré sú pravdepodobne z veľkej časti zaujaté a prifarbené, vieme o Messaline veľmi málo.

 

V dejinách sa  Messalina, celým menom Valeria Messalina (20 alebo 22 - 48) objavuje až v roku 38, keď sa približne ako šestnásťročná vydala za vtedy ešte len budúceho rímskeho cisára - takmer 50-ročného Claudia. O jej živote pred sobášom nie sú takmer žiadne  informácie, jediné  čo vieme povedať s istotou je, že rovnako ako jej manžel patrila do iulsko-claudiovskej dynastie. Bola druhým dieťaťom a prvou dcérou Domitiie Lepidy mladšej a Valeria Messala Babernata - o jej urodzenom pôvode teda niet pochýb. Z matkinej strany bola vnučkou Marka Antonia a Octavie, teda praneter prvého rímskeho cisára Augusta a tým pádom aj dvojnásobnou sesternicou svojho manžela. Rovnako ako o Messalinom urodzenom pôvode nemôže byť pochýb ani o tom, že sa sobáš s o viac ako 30 rokov starším, krívajúcim, koktajúcim, navyše v tej dobe značne podceňovaným Claudiom uzavrel z dynastických dôvodov. Nemožno však povedať, že by si boli ľahostajní, ostatne, Messalina bola krásna žena a mali spolu dve deti. Dcéra Claudia  Octavia sa im narodila krátko po svadbe v roku 39 a jej brat Tiberius Claudius Germanicus zvaný Britannicus prišiel na svet tri týždne potom, ako sa jeho otec stal cisárom.

 

Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma 

 

Claudius (10 pr, Kr. – 54 vládol od 41) celým menom Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus patrí medzi najrozporuplnejšie, najkomickejšie a zároveň najtragickejšie postavy rímskych dejín. Už od narodenia bol kvôli vrodeným vadám zatracovaný aj vlastnou matkou a už vôbec nikto by nepovedal, že sa raz stane cisárom Večného mesta. Avšak osud to zariadil inak a jeho tretia manželka Messalina sa po jeho boku stala na krátku dobu najvplyvnejšou ženou Ríma. Život sa s Claudiom vôbec nemaznal. Ak nazveme jeho detstvo zlým, stále to bude príliš slabý výraz. Dostal kvalitné vzdelanie a patril k najväčším vzdelancom svojej doby, avšak rešpekt, úctu, či rodičovskú  lásku hľadal márne. Z dôvodu jeho čiastočného ochrnutia a koktavosti jeho matka o ňom vyhlasovala, že ho príroda započala, ale nedokončila, preto ho jeho rodina radšej držala v ústraní. Dokonca v jeho najdôležitejšom dni, kedy si mal ako chlapec obliecť počas verejného obradu mužskú tógu a stať sa tak v očiach impéria dospelým, sa jeho rodina rozhodla tento rituál uskutočniť pod rúškom noci v súkromných komnatách paláca.

  

Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma

 

Cisár Tibérius, jeho strýko, mu odmietol prideliť úrad, vybavil to tým, že mu daroval odznaky konzulov.  Do politiky zasiahol až za   Caligulu, ktorý bol jeho synovcom a v roku 37 sa vďaka nemu a skutočnosti, že šialený cisár vyvraždil ostatných mužských príbuzných stal konečne konzulom. Ten istý Caligula ho však skoro aj zabil, keď sa dozvedel, že mu osobne prišiel do Germánie zablahoželať k jeho vojenským víťazstvám. Niet teda prekvapením, že sa na ňom jeho život podpísal a stal sa čudákom, ktorého hlavnou črtou bola veľká podozrievavosť až paranoja. Dôveroval len svojim najbližším a obklopoval sa najmä svojimi prepustenými otrokmi. Keď sa v roku 41 za bizarných okolností (schovával sa po vražde Caligulu za záclonou, kde ho našli pretoriáni a vyhlásili za cisára) stal cisárom, Messalina využívala fakt, že patrí do úzkeho okruhu ľudí, ktorým verí a začala z pozadia zasahovať do politiky. Claudius, aj keď sa nedá poprieť, že patril k tým lepším cisárom,  sa vo veľa prípadoch  v podstate stal bábkou v jej rukách a v rukách jeho priateľov, hlavne prepusteného otroka Narcisssa.

 

Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma

 

Messalina sa vďaka  rímskym historikom stala symbolom zvrhlosti, manipulatívnosti  a márnivosti.  Je pravda, že vzťah cisárskeho páru nebol ideálny, ale Claudius ju mal rád. Dôkazom nie je len jeho slepá dôvera voči nej a jej úsudku, ale aj fakt, že sa s ňou podelil o triumf za dobytie Británie - sprevádzala ho v slávnostnom voze vezúca  sa v popredí sprievodu dokonca ešte pred niekoľkými vojenskými veliteľmi. Navyše jej priznal všetky pocty Augusty, jediným problémom sa ukázal byť fakt, že  mladej krásnej Messaline nemohol postarší Claudius vyhovieť vo všetkom a  uspokojiť všetky jej potreby. Mala množstvo milencov a jej sexuálny apetít bol jej slabinou,čo nemožno poprieť, ale tvrdenie, že ich počet prekročil 150 a že dokonca prevádzkovala nevestinec, kde sa mali ponúkať ženy z radov patricijov (teda urodzených) vrátane nej samej, sa dajú považovať iba za viac než škodoradostnú klebetu. Je však pravdou, že bola žiarlivá, prefíkaná a zahrávať sa s ňou sa častokrát ukázalo byť osudovou chybou.

  

Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma

 

Jej prvou obeťou sa stala Iulia Livilla, sestra Caligulu, ktorú spolu s jej mladšou sestrou Agrippinou poslal ich brat do vyhnanstva. Do Ríma sa mohli vrátiť až za Claudia, ten navrátil obidvom privilégiá aj majetky, ale Iulia sa dlho neradovala. Zakrátko Messalina presvedčila cisára, aby ju znova vyhnal a popravil jej manžela Marca Vinicia. Jej prianie Claudius splnil do bodky, Iulia skončila vyhnaná na ostrov Pandateria (dn. Ventotene) spolu so svojím údajným milencom Senecom mladším. Tam ju neskôr na rozkaz Claudia donútili k smrti hladovaním a jej manžel  Marcus musel vypiť jed. Dôvodom mala byť obyčajná žiarlivosť na Iulinu krásu. Pravdepodobnejším dôvodom sa však zdá byť urputná Messalinina snaha zabezpečiť jej synovi Brittanicovi čo najhladší nástup na cisársky trón po prípadnej smrti chorľavého otca, v čom svojím pôvodom mohli Iulia a Agrippina prekážať. Agrippinu ušetrila, nakoľko sa držala v ústraní, ale podľa Suetonia sa pokúsila zosnovať vraždu v spánku Agrippininho syna Nerona, pretože boli sokmi. Vražda nevyšla a Messalinine obavy sa neskôr ukázali ako opodstatnené, pretože Nero sa neskôr naozaj stal rímskym cisárom na úkor Britannica.  

 Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma

 

Žiarivým príkladom, ako si Messalina obmotala svojho dôverčivého manžela okolo prsta je aj vražda jej nevlastného otca Appia Iunia Silana. Ten bol významným veliteľom troch legií v Hispánii a po návrate do Ríma si vzal jej ovdovenú matku. Dcéra a matka mali zjavne podobný vkus, čo sa týka mužov, pretože sa do Appia zahľadela aj Messalina. Rímsky vojvodca ju však pohŕdavo odmietol, čím si zároveň podpísal rozsudok smrti. Cisárovná zneužila Claudiovu poverčivosť a presvedčila jeho priateľa Narcissa, nech naňho zahrajú divadielko. Obaja cisára presvedčili, že sa im sníval sen o tom, ako ho Appius zradil. Claudius to vzal ako predtuchu a Appia bez milosti popravil.

 

Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma

 

Messallina sa však stala najznámejšou vďaka pripravovanému štátnemu prevratu v roku 48. Cisárovná nechcela nechať nič na náhodu, pretože sa obávala, že čoskoro  Claudius umrie a ona nebude schopná uhájiť záujmy svojho maloletého syna na tróne. Jej plán bol viac než originálny. Chcela sa s Claudiom rozviesť, vziať si svojho milenca senátora Gaia Silia (ktorý sa kvôli nej tiež rozviedol) a železom a krvou ho presadiť do pozície regenta. Zaľúbenci sa naozaj verejne vzali, dokonca dobové zdroje tvrdia, že sa s Claudiom neobťažovala rozviesť, hoci v tej dobe sa mohli rozviesť obe strany bez udania dôvodu. Na druhej strane Suetonius tvrdí, že samotný cisár sa natoľko pomiatol, že sám podpísal Messalinino veno k tejto svadbe. Či už Claudius o svadbe vedel alebo nie, faktom zostáva, že keď sa od Narcissa dozvedel o plánovanom prevrate, nariadil Messallinine samovraždu. Tá utiekla do záhrad Valeria Asiatica, bohatého obchodníka, ktorého kedysi kvôli nej trestne stíhali. Zamerala sa proti nemu z dôvodu, že zatúžila po jeho záhradách, kde teraz spoločne s jej matkou padla pod mečom neznámeho centuriona. 

 

Messalina: Ctižiadostivá nymfomanka bažiaca po moci Ríma

 

Messalina sa určite nedá nazvať neviniatkom, práve naopak, neštítila sa ničoho a jej praktiky boli v dobe, v ktorej žila bežné. Avšak senát ju nenávidel natoľko, že nechal odstrániť všetky nápisy, čo ju spomínali. Doboví autori väčšinou tiež sympatizovali so senátom a to je zrejme dôvod, prečo jej činy nafúkli do obludných rozmerov a spravili z nej prototyp nymfomanky a prostitútky. V skutočnosti však bola iba jednou z mnohých ambicióznych rímskych žien bez faktickej politickej moci. Musela ju teda získať zákulisnými intrigami, ktorých obeťou sa nakoniec sama stala.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
95
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.