Výber toho najzaujímavejšieho zo sveta.
Počas rokov fungovania Refresheru sa u nás už nejedenkrát vyskytol článok opisujúci tú či onú jaskyňu nachádzajúcu sa v niektorej odľahlejšej časti Zeme. Byť turistom s veľkým rozpočtom určeným na zážitky spojené práve s objavovaním "dutiniek" ukrytých kdesi v horách, mám pred sebou skutočne bohatý program spolu s obálkou plnou leteniek. Pri výbere jaskýň sme sa schválne vyhýbali tým domácim a v blízkej dobe rozhodne venujeme aj našim pamiatkam viac priestoru. Predsa len, Slovensko rovnako ako i Česko má takisto čo ponúknuť a za svoje prírodné pamiatky sa rozhodne nemusíme hanbiť.
Hang Son Doong, Vietnam
Hneď na začiatok spomenieme podľa všetkého najväčšieho zástupcu na svete. Vlastný ekosystém a tečúca rieka dokonale vytvárajú privátnu džungľu v gigantickej skale. Prechádzka, respektíve preskúmanie všetkých jej priestorov by vám však zabralo poriadne dlhú dobu, totiž jaskyňa je dlhá 9 kilometrov, vysoká 200 a široká 150 metrov. Bola objavená v roku 1991 miestnym mužom, avšak prvé prieskumy odštartovali až v roku 2009. Kvôli podivným zvukom vychádzajúcim z jej vnútra sa miestni báli vstúpiť do jej útrob, avšak neskôr sa ukázalo, že ich mala na svedomí iba voda. Strach z neznámeho zapríčinil, že o vôbec najväčšej známej jaskyni na svete sme sa dopočuli až nedávno. Vo vnútri sa nachádzajú najvyššie stalagmity na svete vysoké až 70 metrov. Zaujímavosťou je, že najväčší slovenský stalagmit dosahuje výšky 45 metrov (Kvapeľ rožňavských jaskyniarov).
Jaskyňa svietiacich červov Waitomo, Nový Zéland
Zatiaľ, čo Vietnam zaujme obrovskými podzemnými priestormi, na Novom Zélande vám padne sánka z takzvaných svietiacich červov. Tajomné “svetlušky” vyžarujú svetlohnedú, ružovú, modrú a bielu farbu. Ohúrenie návštevníkov vytvorením hviezdnej oblohy na stenách jaskyne ich však netrápi. Vyžarovaním a spúšťaním lepkavých nití sa červy pokúšajú uloviť hmyz, ktorí sa s radosťou vydá preskúmať zdroj svetla. Vďaka nim je Waitomo najnaštevovanajšia jaskyňa v krajine. Prvýkrát bola preskúmaná už v roku 1887, hoci až po dôkladnejších obhliadkach bol ľuďom sprístupnený jeden z hlavných vchodov. Každoročne ju navštívia stovky tisíc turistov. Ak zaujala i vás a plánujete si dovolenku na Novom Zélande, určite si nenechajte ujsť túto plavbu ľoďou pod “hviezdami”. Samozrejme, za krásu sa platí. Dospelého človeka vyjde návšteva na 44 eur.
Fingal's Cave, Škótsko
Ste fanúšikom filmovej série Harryho Pottera? Pri pohľade na túto jaskyňu nám totiž napadá len jediné. Vo vnútri sa schováva Horcrux a keď sa bližšie pozrieme na fotografiu, uvidíme tam riaditeľa školy tesne pred pitím pekelného nápoja na malom ostrovčeku (fotografia nižšie). Jaskyňa akoby vystrihnutá z kina, respektíve filmová scéna inšpirovaná touto jaskyňou, patrí medzi tie najkrajšie miesta v Spojenom kráľovstve. Do vnútra sa dostanete jedine prostredníctvom člnu, avšak odmenou vám bude pohľad na nevšedné, šesťuholníkové čadičové stĺpy ako pozostatky lávového prúdu. Tunajšia akustika v spojení s vlnobitím vytvára desivé zvuky a vy sa budete cítiť ako v prírodnej katedrále.
Marble Caves of Patagonia, Čile
V tomto prípade sa nepozeráme len na jednu jaskyňu, ale hneď celú sieť vzájomne poprepájaných podzemných plôch umiestnených tesne nad vodnou hladinou. Považujú sa za najkrajšie na svete, pričom sa vytvárali v priebehu posledných 6 000 rokov ako prírodné sochy. Miesto sochára však obsadili udierajúce vlny. Je pokladaná za “chameleóna” z dôvodu hádzania rozličných odleskov a striedania farieb, ktoré sa zvyčajne menia v priebehu ročných období. Obdivovať zaujímavé mramorové vzory budete môcť výhradne z kajaku alebo malého člnu.
Phraya Nakhon, Thajsko
Náhodne objavená pred 200 rokmi pri hľadaní útočiska počas búrky sa Phraya Nakhon stala súčasťou národného parku Khao Sam Roi Yot. Na výber máte dve možnosti, ako sa sem vydať. Jednou je náročnejšia turistika pomedzi horské chodníčky a ďalšou plavba na člnoch, ktorá vás dovedie iba 500 metrov od jej začiatku. Tak či onak sa prichystajte na menší výstup ku vchodu. Najväčším lákadlom je diera v strope, prostredníctvom ktorej preniká slnečné žiarenie a počas západu či východu slnka dokonale presvetlí priestory. Práve na tomto mieste sa tiež nachádza takzvaný trón kráľa Chulalongkorna, ktorý sem chodieval v domnienke, že sedenie na tróne ho spraví mocnejším.
Kaňon Antelope, USA
Máloktorý kaňon by sme mohli označiť ako jaskyňu, avšak Antelope nachádzajúci sa v Arizone možno považovať len za akúsi úzku štrbinu medzi dvoma vyschnutými skalami. Delí sa na dve časti a to Lower Antelope Canyon a Upper Antelope Canyon. Je len na vás, ktorou cestou sa vyberiete, no predom vás varujeme, že pokiaľ trpíte klaustrofóbiou, nemusí vám byť dvakrát po chuti vydať sa práve do dolného priechodu. Stiesnené priestory s hladkými stenami, rôzne schody či rebríky a fakt, že počas monzúnového obdobia a záplav tu zahynul už nejeden človek, vás môže od návštevy odradiť. Na druhej strane, rozhodne sa nebudete tlačiť medzi masami turistov ako v prípade horného kaňonu.
Ľadovcové jaskyňe ľadovca Vatnajökull, Island
Vedeli ste, že Vatnajökull je druhým najväčším ľadovcom Európy a vôbec najväčším ľadovcom Islandu? Vzhľadom na jeho masívne rozmery sa turistom a miestnym naskytla možnosť prezrieť si jeho súčasti v podobe rôznych vypuklín - jaskýň. Majú však oveľa bohatšiu históriu než udivovanie turistov. Okrem cestovného ruchu sa stávali skvelým úkrytom pred treskúcou zimou. Vyhľadávali ich ako domáci tak i zvieratá a ešte i dnes sú niektoré považované za "stodoly", napríklad pre ovce. Rozdiel medzi ľadovcovou a ľadovou jaskyňou je ten, že ľadová jaskyňa je priestor obkolesený kameňom s ľadom pretrvávajúcim v nej počas celého roka, zatiaľ čo ľadovcová jaskyňa je takpovediac bublina v ľadovci. Spôsobiť ich môže napríklad termálny prameň, ktorý zasahuje len do najspodnejších častí.
Jaskyňa Mutnovsky, Rusko
Jej dĺžka je približne 804 metrov a nachádza sa v spodnej časti sopky. Vytvoril ju prúd horúcej vody pretekajúci cez ľadovcové polia. Oblasť je známa pre nespočetne veľa snehových zrážok, ktoré dokážu uzavrieť vstup do jaskyne až do výšky 3 metrov. Je to tiež hlavný dôvod, prečo sa do jaskyne dostane len málokto. Pomedzi tenký strop preniká do jaskyne slnečné žiarenie meniace sa v žiarivú modrú, fialovú, zelenú či žltú farbu, teda žiadny Photoshop. Túto krásu taktiež nazývajú “Srdce Kamčatky.”
Jaskyňa Reed Flute, Čína
Priestory "vytesané" do vápencových hôr sa už 1200 rokov považujú za jednu z najzaujímavejších atrakcií takmer 5-miliónového mesta Guilin. Všetky siluety po stenách sú umelo osvetľované rôznymi farbami a tieto skalné útvary sa považujú za podobizne mytologických postáv. Prírodné obrazy vám dokonca môžu pripomínať niektoré druhy zeleniny alebo Sochu slobody. Ak vám imponuje návšteva ďalekého východu, nezabudnite sa pozrieť aj na túto 180-miliónov rokov starú pamiatku.
Sarawak Chamber, Malajzia
Zoznam zavŕšime opäť obrovským podzemným priestorom, avšak miesto Vietnamu sa presunieme do Malajzie. Rozmery "komnaty" sú 600 metrov (dĺžka) 435 metrov (šírka) a 115 metrov (výška). Obrovskú prírodnú miestnosť objavili v roku 1981, no ako obyčajný turista sa môžete rozlúčiť s jej návštevou.