Možno sa sem tvoji ďalekí potomkovia vyberú na letnú dovolenku.
Rok 2015 bol z hľadiska výskumu okolitého vesmíru mimoriadne úspešný. Ako sme už písali v minulom decembri, hlavnými ťahúňmi boli dva objekty našej slnečnej sústavy - Pluto a Mars. O obidvoch telesách sme popísali už veľa článkov, kde sme vás informovali napríklad o objave vody na červenej planéte či sme vám sprostredkovali takmer celú cestu sondy New Horizons k ďalekému Plutu, no zostaňme pri prvom spomenutom kandidátovi.
Mars je momentálne jediná planéta, po ktorej povrchu by sa už v blízkej budúcnosti mohla prechádzať ľudská bytosť. Gradujúci výskum tisícok výskumníkov, vedcov, fyzikov, astronómov a mnohých ďalších nám častokrát prináša výsledky a informácie, o ktorých naši dávni predkovia ani len nesnívali. Nachádza sa na Marse najvyššia hora slnečnej sústavy? Vyskytuje sa na jeho povrchu voda? Ako vlastne daný povrch vyzerá? Aké to je zažiť západ slnka na Marse? Tieto a ešte ďalšie otázky máme vďaka vyspelým technológiám už dávno zodpovedané.
Ako informuje Tech Insider, Mars je po Zemi druhou najskúmanejšou planétou, a preto je nám zároveň aj k srdcu najbližšou. Už dávni pozorovatelia nočnej oblohy upierali svoje teleskopy k výšinám, aby mohli aspoň ako-tak vidieť vtedy veľmi málo známe teleso vzdialené desiatky tisíc kilometrov od pozemského sveta. Avšak, ako postupoval vývoj ľudstva, tým viac sme dané teleso spoznávali viac, a tak sa teraz vydajme na krátku virtuálnu púť, kde vám ukážeme, ako sme postupne spoznali Mars až do dnešnej podoby.
Máme možno najlepšie snímky Marsu! Hovorili si kedysi dávno vedci z Kalifornie (Mount Wilson Observatory):
Sonda Mariner 4 v roku 1964 preletela okolo Marsu a poslala prvé detailnejšie zábery:
O pár rokov neskôr Zem obdržala rovných 201 fotografií od ďalšej sondy s názvom Mariner 6:
Mariner 9 (1971), 7 329 fotografií a na nich je zachytená aj hora Olympus Mons:
Historický okamih, Viking 1 pristáva na povrchu červenej planéty:
A priniesol aj prvú farebnú fotku okolia:
Mars Global Surveyor opäť zvýšil laťku:
Nehovoriac o zariadeniach Spirit a Opportunity z roku 2003:
Opportunity o pár rokov neskôr ukázalo už aj záber s vysokým rozlíšením:
Rok 2012, Mars má prvého robotického obyvateľa - vozidlo Curiosity (stihol si dať už aj svojku, teda selfie):
A tiež aj 360° záber:
A aj panorámu okolia:
Koniec koncov, Curiosity si pravidelne užíva aj magické západy slnka!
Čo prinesú nasledujúce roky?