V daných regiónoch ide o vychýrenosti.
Kým na Slovensku máme národné jedlo halušky, medzi tradičné by niektorí určite zaradil aj segedínský guláš alebo makové šúľance. Tieto, pre chuťové poháriky pomerne mierumilovné pochúťky, by na exotických miestach určite neobstáli a v nasledujúcich riadkoch uvidíte, aké skvosty skúšajú jazyky a žalúdky v iných krajinách.
Shirako caviar
Označiť kaviár za netradičný je trochu nudné, tak máme pripravené niečo o trochu pikantnejšie. Kaviár z ikier je bežnou záležitosťou a jeho chuť by už asi nikoho neprekvapila. Shirako (dá sa preložiť ako "biele deti") je o niečo mužskejšia záležitosť a ikry nahrádzajú spermie a spermové vaky, zvyčajne z tresky. Od kaviáru sa odlišuje ešte jednou maličkosťou - niekedy sa opražuje alebo dusí a vo finále je veľmi podobný pudingu alebo hustému krému. No žiadny spôsob tepelného opracovania jedla asi neobmäkčí výrazy na tvári vašich kamarátov, keď im oznámite, čo za lahôdkou ste sa na dovolenke v Japonsku potešili.
Lutefisk
Zaujímavé nórske jedlo je vyrobené zo solenej a vzduchom sušenej belice (ryba) vymáčanej v roztoku hydroxidu sodného (NaOH). Malé chemické okienko. Hydroxid sodný je intenzívna žieravina používaná napríklad na čistenie záchodov. Ak si dáte gram na jazyk, v priebehu niekoľkých sekúnd máte na jazyku dieru. Ideálnejšiu zložku do jedla by ste len ťažko hľadali. Kľúčom k decentnej chuti je vytiahnuť rybu v ten pravý čas, tesne pred tým, než sa rybie tuky úplne roztopia. Želatinová konzistencia je potom pripravená na zjedenie a sprevádzaná príšernou arómou.
Kenke
Názov ghanského jedla znie mierumilovne, pritom ide o jedno z najostrejších a chuťou najprenikavejších jedál planéty. Hlavnou zložkou je kukurica. Tá sa pomelie a potom namáča. Následne sa kvasí po dobu troch dní. Kukuričné zrnká sú potom zabalené do banánových listov a dusené, až kým majú podobnú konzistenciu ako polenta (skoro kukuričná kaša). Populárne je ju tiež zmiešať s paradajkovou šťavou a mletou paprikou.
Trứng Vịt Lộn
Ak sa ničoho nebojíte a nachádzate sa práve vo Vietname, spýtajte sa na tento pokrm. Ak budete úspešní, mali by ste dostať oplodnené kačacie vajíčko s vnútri takmer vyvinutým embryom. Vývinové štádium záleží na regióne, všeobecne najpopulárnejšie je, keď sa už dá rozoznať zobák. Vajíčko je samozrejme pred jedením uvarené a olúpané, čo z neho v podstate robí vlastne len extrémne vajco na tvrdo.
Black pudding
Vo Veľkej Británii môžeme naraziť na niečo, čo nesie názov čierny puding. Bohužiaľ, s pudingom má spoločného len veľmi málo, kedže ide o netradičnú varenú salámu alebo klobásu vyrobenú s použitím krvi. Britskí fajnšmekri si uspokojujú svoje upírske chúťky napríklad s jednoduchou varenou fazuľou.
Boshintang
Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka. V Severnej a Južnej Kórei môže byť aj najlepšie chutiacim priateľom. V znepriateľených krajinách je totiž k dostaniu polievka Boshintang alebo ľudovo povedané - vývar zo psa. Zas až tak kruté to nie je (aj keď stále poriadne). Psy sú z druhu noranke (dá sa preložiť ako "žltý pes") a sú chované na ľudskú konzumáciu rovnako ako podobné zvieratá. V polievke sú ešte výrazne perilové listy a aj napriek tlaku aktivistov si ju môžete objednať vo viac ako 6000 reštauráciách.
Muktuk
Už od doby ľadovej boli z kajakov lovené veľryby a ani v dnešných dobách tomu nie je inak. Ulovená veľryba sa spracuje, no k jedlu sa podáva tá menej vábivá časť. Muktuk je skrátka veľrybia koža pomazaná a niekedy aj zľahka opražená na čerstvom veľrybom tuku. Chuťou pripomína lieskové orechy a je považovaný za mimoriadnu delikatesu. Z iných extrémov je surová veľrybia koža lahôdkou.
Či už teda papáte "bežné" jedlá alebo holdujete skôr kurióznejším kúskom, tieto pokrmy do vášho života určite vnesú poriadnu dávku dobrodružstva. Tak čo, na čo máte chuť?