Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. júna 2016, 10:22
Čas čítania 0:00
johnnybravo

Rebríčku krajín s najlepším vysokým školstvom dominuje USA, Švajčiarsko a Dánsko. Slovensko sa potáca hlboko v druhej polovici

ZAUJÍMAVOSTI DÁNSKO REBRÍČEK SLOVENSKO ŠVAJČIARSKO USA
Uložiť Uložené

Niet byť na čo hrdý.

Výber správnej vysokej školy ti môže zo života spraviť prechádzku ružovým sadom, ale aj peklo na Zemi. Niekto sa pre správnu školu a odbor rozhodne už na začiatku, iným zase chvíľu trvá, kým pochopia, čo by ich v živote bavilo študovať. Pri výbere však nerozhoduje iba samotný odbor na konkrétnej škole, ale v súčasnosti napríklad čoraz viac aj krajina, pretože štúdium v zahraničí už dnes prebieha úplne bez problémov. Ak sa teda rozhoduješ o svojej budúcnosti, alebo si len zvedavý na to, ako obstáli systémy vysokých škôl po celom svete v rebríčku organizácie Universitas 21, poď sa na to s nami pozrieť.

Rebríček od Universitas 21 už tradične zahŕňa až 50 krajín sveta a Slovensko medzi nimi nemohlo chýbať, aj keď veľkú dieru do sveta sme očividne neurobili. Vo všeobecnom celkovom hodnotení sme sa umiestnili až na 35. mieste a predbehli nás všetci naši susedia okrem Ukrajiny, ktorá sa umiestnila ešte o 7 priečok nižšie. Suverénnym víťazom sa pritom stali Spojené štáty americké, striebornú medailu si prevzalo Švajčiarsko a Dánsko nakoniec uzavrelo prvú trojicu.

Rebríčku krajín s najlepším vysokým školstvom dominuje USA, Švajčiarsko a Dánsko. Slovensko sa potáca hlboko v druhej polovici
Zdroj: www.google.sk

Ešte o čosi horšie sme obstáli v oblasti financovania vysokého školstva, kde sme sa zaradili až na 38. miesto a v neveľmi pozitívnom trende sme pokračovali aj v ďalších skúmaných kategóriách, ktoré sú dohromady štyri. Universitas 21 zaujíma nielen spomínané financovanie, ale aj spojenie s podnikateľským prostredím a zahraničná spolupráca, vývoj a výsledok štúdia, ale aj prostredie, ktoré pre školy vytvára štát. Od minulého roku sme si teda celkovo polepšili o jedno miesto v rebríčku a o niečo lepšie dopadli aj kategórie financovanie a vývoj a výsledok štúdia, spojenie s biznisom a prostredie pre školy však zopár bodov stratilo a Slovensko teda jednoznačne veľmi slávne nedopadlo. Viac detailných informácií potom môžeš nájsť na tomto odkaze. 

 1. USA
 2. Švajčiarsko
 3. Dánsko
 4. Spojené kráľovstvo
 5. Švédsko
 6. Fínsko
 7. Holandsko
 8. Singapur
 9. Kanada
 10. Austrália
 11. Belgicko
 12. Nórsko
 13. Rakúsko
 14. Nový Zéland
 15. Hongkong
 16. Nemecko
 17. Francúzsko
 18. Izrael
 19. Írsko
 20. Japonsko
 21. Taiwan
 22. Česká republika
 23. Kórea
 24. Španielsko
 25. Portugalsko
 26. Slovinsko
 27. Malajzia
 28. Saudská Arábia
 29. Taliansko
 30. Čína
 31. Maďarsko
 32. Poľsko
 33. Čile
 34. Rusko
 35. Slovensko
 36. Grécko
 37. Juhoafrická republika
 38. Brazília
 39. Srbsko
 40. Argentína
 41. Rumunsko
 42. Ukrajina
 43. Mexiko
 44. Thajsko
 45. Turecko
 46. Chorvátsko
 47. Irán
 48. Bulharsko
 49. India
 50. Indonézia   
Domov
Zdieľať
Diskusia