Stojí vraj na bývalom cintoríne.
Kroky mnohých Slovákov čoraz viac a viac smerujú do juhovýchodnej Ázie a Thajsko sa rýchlo zaradilo medzi krajiny, kde Slováci nájdu všetko, čo potrebujú ku životu a ešte aj za nižšie ceny v porovnaní s domácou situáciou. Výhodné ekonomické podmienky a túžba po objavovaní nových krajín a kultúr ťa teda môže zaviať až do thajského hlavného mesta Bangkoku, ktoré v sebe skrýva mnohé zákutia ukryté pred zrakmi bežných turistov, ale aj tajomné atrakcie priamo pred očami návštevníkov. Jednou z nich je aj budova s názvom Sathorn Unique dosahujúca výšku 185 metrov, ktorá sa však do bodu dokončenia nikdy nedostala.
Jej výstavba začala ešte v roku 1990, kedy bola ekonomická situácia mnohých juhovýchodných ázijských krajín vo výbornej forme a keďže práce bolo dosť, ľudia potrebovali v Bangkoku čoraz viac obytných priestorov. Práve veža Sathorn mala slúžiť ako domov pre tisíce ľudí v približne 600 obytných jednotkách, avšak o sedem rokov po začiatku jej výstavby prišla nečakaná rana. Áziu zasiahla silná ekonomická kríza a ako slávne sa tento mrakodrap začal stavať, tak ho potichu robotníci opustili napriek faktu, že veža bola dokončená už asi na 80 percent. 49-poschodová budova sa stala obeťou krízy s viac než 300 ďalšími budovami, ktoré boli v tom čase rozostavané, ale väčšinu z nich po skončení najhoršieho obdobia investori dostavali, čo však v našom prípade neplatilo.
V súčasnosti v Bangkoku zostáva niečo viac ako 12 nedokončených mrakodrapov alebo výškových budov a ako by si mohol predpokladať, Sathorn Unique sa rýchlo stala obľúbeným miestom pre odvážlivcov, ale na druhej strane aj samovrahov. Temné a doničené chodby a schodiská už mnohým ľuďom poslúžili ako miesto, kde sa rozhodli ukončiť svoj život a to aj napriek tomu, že vstup do budovy je nelegálny. Dodnes by si teda v budove mohol stretnúť dobrodruhov, ktorí sa rozdeľujú na dva základné typy. Prvá skupina je zvedavá na to, ako budova vyzerá zvnútra a tá druhá zase miluje adrenalín až natoľko, že obľubuje lezenie po fasáde budovy, čo v žiadnom prípade nepatrí medzi príjemné a hlavne bezpečné voľnočasové aktivity. Aby toho nebolo málo, miestni vraj veria, že nedokončenie Sathorn Unique nespôsobila iba obyčajná finančná kríza, ale skôr vplyv, ktorý na jej výstavbu a celý jej priebeh malo samotné umiestnenie. Budova sa totiž nachádza na mieste, ktoré bolo pred dlhými rokmi využívané ako cintorín, a tak by si v budove zrejme pri jej objavovaní nestretol žiadnych obyvateľov Bangkoku, ale skôr odvážnych Američanov či Európanov, ktorým povery o posadnutosti budovy nič nehovoria.
Ak sa na tieto povery pozrieme z druhej strany, človek nikdy nevie, či na nich nemôže byť aspoň štipka pravdy, pretože budova si už v minulosti vyžiadala aj minimálne jedno úmrtie, o ktorom sa vie a ktoré bolo aj široko medializované. V decembri roku 2014 sa totiž v jej útrobách našlo telo švédskeho turistu a aj keď oficiálne informácie hovoria o tom, že smrť bola zapríčinená obesením a išlo teda o samovraždu, po Bangkoku sa odvtedy o tejto budove a smrti hovoria aj rôzne iné verzie.
Minulý rok na jeseň však jeden zo zástupcov spoločnosti vlastniacej chátrajúcu budovu zažaloval piatich ľudí, ktorí do budovy ilegálne vstúpili a fotografie a videá potom zavesili na internet, čo podľa jeho slov spoločnosť považuje za akúsi formu inšpirácie pre ostatných ľudí, ktorí by sa radi do vnútra budovy pozreli. Situácia sa vraj v niektorých obdobiach vyhrotila až tak, že za jeden víkend navštívilo budovu cez 100 turistov, aj keď by tam oficiálne nemali čo robiť. Pravdou však je, že aj v Thajsku stačí strážnikom postávajúcim pred vchodmi do budovy vložiť do vrecka zopár eur a s veľkým úsmevom na tvárach sa vrátia napríklad k čítaniu novín alebo pozeraniu televízie, nevšímajúc si vchádzajúcich dobrodruhov.