Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 10. 7. 2020 meniny má Amália

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
4
kubis
22. február 2016, 9:45
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Najbizarnejší cieľ útoku pirátov v histórii alebo prepadnutie Islandu v 17. storočí

V dejinách ľudstva občas nájdeme aj tie najbláznivejšie a najneuveriteľnejšie udalosti. Jednou z nich je bezpochyby útok pirátov v 17. storočí na vzdialený Island.

kubis
22. február 2016, 9:45
Najbizarnejší cieľ útoku pirátov v histórii alebo prepadnutie Islandu v 17. storočí
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Island je unikátne miesto, nepodobné ničomu pozemskému. To spoľahlivo potvrdí každý, kto ho navštívil, ba dokonca aj ten, kto ho videl len na obrázku a bol na ňom akurát tak prstom na mape. Dychberúce sopky, vodopády a ľadovce, bizarná fauna a predovšetkým zvláštna okolitá krajina. Je sfarbená ako dúha a je úplne bez stromov (vyrúbali ich na stavbu lodí). Chvíľu sa cítite ako na Marse, všetko okolo je pokryté červenou horninou. Po pár kilometroch cesty sa krajina prezlečie do čierneho, ako keby láva vychladla len pred pár dňami. A zrazu je všetko až po horizont zelenkavo-tyrkysové a vy si pripadáte ako v grotesknej verzii írskeho národného parku, kde trávu vymenili za 20 centimetrov hlboký mach. Okrem riedko osídlených malých mestečiek a prístavov stretnete len ovce, malé islandské koníky a asi tak jedno auto na 100 kilometrov jednej jedinej islandskej hlavnej cesty, ktorá sa vinie okolo ostrova.

 

Krásy Islandu 

Najbizarnejší cieľ útoku pirátov v histórii alebo prepadnutie Islandu v 17. storočí

 

Tento článok však nebude tisíci nudný cestopis z Islandu, ba ani recenzia z koncertu Björk. Bude to o niečom celkom inom. Medzi domácimi sa totižto rozpráva o jednej zvláštnej udalosti, ktorá sa stala v lete pred takmer štyristo rokmi. Na horizonte sa jedného dňa objavili čudné čierne lode. Nik nevedel, čo sú zač, ani aké majú záujmy. Bohužiaľ, pre Islanďanov to neboli ľudia dobrej vôle, ba ani obchodníci, ktorí občas navštevovali túto bohom zabudnutú zem na okraji známeho sveta. Boli to piráti. Táto onaušnicovaná veselá chasa však neprišla z Karibiku a nepila rum. Išlo o pravých, nefalšovaných a krvilačných korzárov zo Starého sveta. Doplavili sa až z pobrežia severnej Afriky, ktorá bola v tých časoch semenišťom pirátstva v Stredozemnom mori, a boli to moslimskí Saracéni. Neprišli však predávať döner kebab a ani baklavu, ale prišli pre niečo celkom iné. Ako vôbec na Island trafili? A prečo by sa vlastne ktokoľvek z Afriky trepal v 17. storočí až k polárnemu kruhu, kde takmer nič nie je? O tom si povieme na nasledujúcich riadkoch.

 

Severania prichádzajú na Island (Oscar Wergeland, 1909)

Najbizarnejší cieľ útoku pirátov v histórii alebo prepadnutie Islandu v 17. storočí

 

Island bol prvýkrát osídlený v deviatom storočí. Len Vikingovia dokázali znášať kruté severské podmienky, striedanie polárnych dní a veľmi skromné živobytie, ktoré ponúkala táto vtedy hospodársky chudobná krajina. Zaujímavosťou je, že na Islande i napriek tomu vznikol prvý národný snem Althing, akási stredoveká verzia parlamentu. O moc na Islande súperili v 13. storočí rôzne miestne klany a nakoniec sa v tom istom storočí dostáva Island pod nadvládu Nórska, neskôr ostrov pripadol Dánom. Od toho momentu sa ostrov zaobišiel bez väčších konfliktov. S vojenskou tradíciou však odišla aj výroba a používanie zbraní, vynímajúc lovecké (pozn. Island nemá vlastnú armádu dodnes). Pri populácii  60-tisíc obyvateľov na celú krajinu v 17.storočí to bola relatívne bezbranná spoločnosť farmárov a rybárov.

 

Mapa Islandu z konca 16. storočia

Najbizarnejší cieľ útoku pirátov v histórii alebo prepadnutie Islandu v 17. storočí

 

Od 16. do začiatku 19. storočia prekvitalo v severnej Afrike pirátstvo a vrchol dosiahlo práve v 17.storočí. Epicentrá boli v prístavoch v dnešnom Maroku (Salé, Rabat), Alžírsku (Alžír), Tunisku (Tunis) a Líbyi (Tripolis). Toto územie sa začiatkom novoveku v Európe nazývalo Barbarské pobrežie, avšak pomenovanie nevzniklo zo slova barbar, ale zo slova berber. Tak sa totiž označovali nomádske kmene zo Sahary. Tieto oblasti boli v tej dobe priamo alebo nepriamo ako vazalské štáty pod vplyvom Osmanskej ríše, ktorá často pirátov podporovala a využívala ich na oslabenie konkurencie (rovnako ako takmer všetky námorné mocnosti). Ak to bolo na vlastnú päsť, boli to „zákerní a podlí piráti“, ak to bolo s požehnaním sultána či kráľa, tak to boli „odvážni a vznešení korzári“. Podľa Osmanov a Arabov ich často volali Saracéni (neskôr sa Saracénmi označovali moslimovia všeobecne), ale väčšina pirátov mala berberský pôvod. Terorizovali a plienili pobrežia celej Európy, vrátane Škandinávie a Británie, dostali sa až do Severnej a Južnej Ameriky  a prepadávali flotily obťažkané zlatom a striebrom, vracajúce sa z Nového sveta. Okrem drahých kovov ich zaujímala ešte jedna komodita a tou boli otroci. V Európe síce vládol už nejaký ten piatok feudalizmus a otroci boli minulosťou (i keď nevoľníci od nich ďaleko nemali), v moslimských krajinách trh s otrokmi prekvital. Podľa odhadov bolo z Európy odvlečených od 800-tisíc do 1,2 milióna ľudí. Väčšina ľudí si tento primitívny a barbarský prežitok z tohto obdobia spája hlavne s americkými plantážami, tam však mal tento fenomén rasový rozmer (otrokmi boli spravidla černosi a indiáni). Každopádne bolo otrokárstvo výnosný biznis a na dračku šli v krajinách polmesiaca hlavne bieli kresťanskí otroci.

 

Kupujúci si vyberá otrokyňu (Giulio Rosati)

Najbizarnejší cieľ útoku pirátov v histórii alebo prepadnutie Islandu v 17. storočí

 

Jan Janszoon bol holandský moreplavec, bojujúci za oslobodenie svojej krajiny v Osemdesiatročnej vojne (1568–1648) spod nadvlády Habsburgovcov reprezentovaných v tomto konflikte Španielskom a Portugalskom. Bol to typický korzár. Inak povedané zločinec, ktorý svoje gaunerské remeslo legitimizoval bojom za vlasť. Lapať španielske galeóny so základňou v Holandsku však bolo na oštaru, a tak opustil svoju rodinu a vlasť a presunul svoje sídlo na Barbarské pobrežie, kde sa medzi zločineckou zberbou našiel. Keď išlo o prepadnutie španielskej či portugalskej lode, vytiahol holandské plachty. Ak to bola loď inej krajiny, vytiahol vlajku s polmesiacom a prepadol ju aj tak. Onedlho však Janszoon padol do rúk iných alžírskych pirátov. Namiesto popravy však konvertoval na islam (nevie sa či z donútenia alebo dobrovoľne) a prijal meno Murat Reis Mladší. Stal sa z neho navyše veľmi zanietený moslim, ktorý presviedčal o konvertovaní aj mnoho zajatých Európanov.

 

Piráti z Barbarského pobrežia útočia na francúzsku loď

Najbizarnejší cieľ útoku pirátov v histórii alebo prepadnutie Islandu v 17. storočí

 

V roku 1627 sa mu podarilo dostať k dánskemu otrokovi, ktorý ho bol schopný donavigovať na Island, kam dorazili 20. júna. Janszoon po úmornej plavbe zaútočil na rybársku osadu Grindavík na juhu. Lup bol biedny, len nejaké nasolené ryby a pár kožušín, tak zajal aspoň 12 Islanďanov a troch Dánov. Následne sa pokúsil zaútočiť na Bessastaðir, ktoré bolo sídlom dánskeho guvernéra, avšak aj skromná obrana prístavu dokázala pirátsku loď odohnať. Janszoona sprevádzali ďalšie dve lode, ktorým sa darilo oveľa lepšie. Zaútočili na pobrežný ostrov Vestmannaeyjar na južnom pobreží a plienili ho tri dni. Zajali 234 ľudí a starých, nemohúcich a odpor kladúcich obyvateľov povraždili. Celkový počet obetí z ostrova bol 34, vrátane jedného ministra Islandu. Druhá časť pirátov zaútočila na juhovýchodnú oblasť Hvalsnes, kde po týždňovom plienení chytila 110 Islanďanov. Išli by aj ďalej na sever, ale vietor fúkal opačne, a tak to zabalili a dokonca sa im ešte podarilo chytiť anglickú obchodnú a neskôr dánsku rybársku loď. Po mesiaci nájazdov sa piráti rozhodli opustiť ostrov a 19. júla sa vydali späť do prístavu v Alžíre.

 

Druhý polapený minister Ólafur Egilsson bol neskôr prepustený a poslaný pirátmi do Kodane, nech žiada výkupné od dánskeho kráľa za jeho poddaných. O desať rokov sa podarilo 27 vykúpeným Islanďanom vrátiť na svoj rodný ostrov, vrátane Ólafurovej ženy, no svojich dvoch unesených synov už nikdy minister nevidel. Zopár Islanďanov sa vrátilo o pár rokov skôr. Najznámejšou unesenou obyvateľkou Islandu bola Guðríður Símonardóttir, ktorá skončila ako konkubína v Alžírsku. Aj ona patrila medzi tých pár vykúpených šťastlivcov a po návrate sa vydala za luteránskeho pastora Hallgrímura Péturssona, neskôr ministra a známeho básnika.

 

Okrem samotných zajatcov dorazilo späť aj zopár listov, v ktorých zajatci opisovali celkom dobré zaobchádzanie na pirátskych lodiach a ich ďalšie zážitky. Ich ďalší osud bol však determinovaný ich novými majiteľmi. Ako sa uvádza v korešpondencii, niektorí sa dostali do rúk dobrých moslimov, ktorí s nimi zaobchádzali spravodlivo a šetrne, no iní také šťastie nemali. Títo nešťastníci boli majetkom tyranov a násilníkov, ktorí sa na nich vyvršovali a museli sa plahočiť v pote tváre v otrhaných handrách od svitu do mrku.

 

Posledný pirát z Barbarského pobrežia Mulai Ahmed er Raisuli (1871 - 1925)

Najbizarnejší cieľ útoku pirátov v histórii alebo prepadnutie Islandu v 17. storočí

 

Saracénski piráti plienili brehy Európy ešte ďalších dvesto rokov, kým sa proti nim začiatkom 19. storočia nepostavila spojená liga Británie, Španielska, Holandska, Francúzka a Ameriky. Vplyv pirátov bol týmto značne potlačený a ich oblasť pôsobenia sa dramaticky zredukovala. Definitívny koniec severoafrického pirátstva prišiel, keď Francúzi v roku 1830 dobyli a obsadili Alžírsko.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
10
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.