Pozrite sa na výber nižšie a skúste sa rozhodnúť, že na aké miesto zo zoznamu by ste sa vybrali, ak by ste mali možnosť.
Dovolenkárov by sme mohli rozdeliť na desiatky rôznych skupín, no zoberme si to z nasledujúceho hľadiska. Máme cestovateľov, čo radi navštevujú svetoznáme lokality plné prepychu, turistov, slávy a veľa ďalšieho, no existuje aj ich pravý opak. Ešte stále nájdeme rady ľudí preferujúcich pokojný oddych na príjemných miestach bez enormných počtov ďalších turistov. Podľa prieskumu OSN boli v roku 2015 najnavštevovanejšími krajinami sveta Spojené štáty americké a Francúzsko. Naozaj, nájdeme v nich veľkolepé atrakcie a asi vážne všetko. Ale čo také ostrovy v Oceánii? Pozrite sa na zopár krajín, ktoré sa stali najmenej navštevovanými na Zemi.
Tuvalu (1 000 návštevníkov)
(© David Kirkland)
Ide o štát ležiaci niekde medzi Austráliou a Havajom uprostred Tichého oceána. Počet obyvateľov je okolo 11 000 a s rozlohou 26 km² je štvrtou najmenšou krajinou sveta. Medzi jeho pozitívne stránky patrí úplne malá kriminalita, takmer žiadna teroristická hrozba a dokonca tu nemajú ani armádu. Teplota sa počas celého roka pohybuje na 30°C, čiže poteší príjemným tropickým počasím. Nádherným miestnym plážam, západu slnka či priesvitnému a teplému moru by odolal málokto, no ako ste sa dočítali v podnadpise vyššie, za rok 2015 sem prišlo iba 1 000 turistov. Naozaj nevyužitý potenciál...
Kiribati (5 000 návštevníkov)
(© David Kirkland)
Ak by ste si mysleli, že štát tvorený 33 atolmi sa bude asi nachádzať niekde naozaj ďaleko, mali by ste pravdu. Najbližšia civilizácia je päť hodín lietadlom smerom na Havaj. Podobne ako na Tuvalu je aj na Kiribati celoročná teplota okolo 30°C s malými zrážkami. Ak majú turisti záujem, môžu začať preskúmavať ostrovčeky na bicykli, pešo, loďou alebo aj potápaním. Taktiež existuje možnosť si aj zachytať ryby s miestnymi obyvateľmi, ktorých je 100 000. Kto by nešiel teraz do nejakej čistučkej lagúny si zaplávať alebo oddýchnuť si v sieti pri západe slnka?
Ostrov Montserrat (7 000 návštevníkov)
Objavil ho slávny Krištof Kolumbus a dnes ide o zámorské územie Spojeného kráľovstva. Bohužiaľ, kvôli hurikánu Hugo (zasiahol až 90 % ostrova) či erupcie stratovulkánu Soufrière Hills bola jeho veľká časť zdevastovaná.
Svätý Tomáš a Princov ostrov (8 000 návštevníkov)
Ide o zhluk ostrovov sopečného pôvodu neďaleko pobrežia Afriky. V okolitých vodách môžete sledovať delfíny, k dispozícii sú aj naozaj krásne potápania a ak vás už more a voda omrzí, nezaškodí navštíviť tunajšie pralesy či popozerať ešte portugalskú architektúru z obdobia kolonizácie.
San Maríno (75 000 návštevníkov)
Presuňme sa do nám trošku známejšej krajiny. San Maríno nie je iba futbalový fackovací panák, ale druhá najmenej navštevovaná krajina Európy (po Lichtenštajnsku). Turistika tvorí v San Maríne 62,24 % HDP a na prehliadanie sú tu hradné veže, staré múry, brány, bašty a iné pamiatky.
Bhután (133 000 návštevníkov)
Opäť sa presunieme do úplne iných podmienok. Z tichomorských ostrovov, do európskeho vidieka až po Himaláje. Podľa Gross National Happiness je až 90 % obyvateľov šťastných a spokojných. Ťažko zdolateľné kopce, budhistická kultúra a neľahká prístupnosť (50 % povrchu leží vo výške nad 3 000 m.n.m.) ľahko odradia mnohých návštevníkov. V rokoch 1990 – 1999 platil zákaz sledovania zahraničných televíznych staníc, internet bol sprístupnený od roku 2000 a od 2004 je zakázané predávať tabak a fajčiť na verejnosti.