Na ceste za úspechom je treba prejsť cez rôzne úskalia, no fast-fashion priemysel opäť pobúril celú verejnosť.
O tom, že reťazce s fast-fashion oblečením hrajú v dnešnej dobe dosť špinavú hru, plnú odkopírovaných dizajnov a narýchlo ušitých handier sme toho už napísali veľa, no pred pár dňami pobúrila celý svet správa o tom, aký zamestnanci pracujú v továrňach švédskeho H&M alebo britského Next. Detská práca v menej vyspelých krajinách sveta je už desiatky rokov strašiakom celého módneho priemyslu, no spomínané reťazce už museli vyjsť s pravdou von. Ich tureckí dodávatelia totiž zamestnávajú vo svojich fabrikách deti sýrskych utečencov, ktoré majú aj menej ako 12 rokov. Turecko je totiž jednou z krajín, ktorú postihol príval sýrskych utečencov azda najviac a od roku 2011 sa tak na ich trhu zamestnali legálnou alebo nelegálnou formou tisíce ľudí.
V zahraničí dnes kvôli nižším nákladom šije takmer každý výrobca, no o tom, či v továrňach zamestnávajú aj utečencov alebo maloletých radšej väčšina z nich mlčí. Prvým významným krokom v boji proti podobným praktikám je fakt, že H&M a Next vôbec priznali svoju vinu a údajne sa teraz budú snažiť finančne pomôcť postihnutým rodinám a zabezpečiť tak pre deti namiesto práce školskú dochádzku.
Pozornosť sa ďalej obrátila aj na ostatných zástupcov fast-fashion a výsledky asi pre nikoho nebudú prekvapením. Nike, adidas, Burberry a Puma sú údajne "čistí", Primark a C&A priznali, že vo fabrikách zamestnávajú dospelých utečencov zo Sýrie, no taký Marks & Spencer, GAP, River Island, Asos alebo Topshop ďalej zatĺkajú.