Medzi nevýhody svetových metropol častokrát patrí aj nedokonalý a komplikovaný dopravný systém, súčasťou ktorého sú aj havárie a s nimi spojené zápchy.
Medzi nevýhody svetových metropol častokrát patrí aj nedokonalý a komplikovaný dopravný systém, súčasťou ktorého sú aj havárie a s nimi spojené zápchy. Prevratom v mestskej hromadnej doprave by sa tak mal stať projekt kalifornskej firmy, ktorej cieľom je zdokonaliť fungovanie prepravy osôb vo veľkomestách. Spoločnosť skyTran sa snaží v spolupráci s NASA dotvoriť prvotný nápad z roku 1990. V priebehu rokov sa projekt síce dostal k zopár modelom skutočnej veľkosti, žiadny z nich sa však nikdy neprepracoval tak blízko k realizácii, ako skyTran.
Na akom princípe teda skyTran funguje? Predstavte si jednoduchú kabínu, ktorá je v hornej časti pripevnená k pomyselnej železnici pomocou elektromagnetov, ktoré vytvárajú silné magnetické pole. Maximálna rýchlosť, ktorou sa dokáže skyTran pohybovať je zatiaľ stanovená na 100 km/h, v budúcnosti sa samozrejme počíta s výrazným pokrokom aj v tomto smere. Vzdušná preprava so sebou prináša mnoho výhod, medzi ktoré patrí napríklad šetrenie ovzdušia, komunikácii, nižšia hlučnosť, no hlavne žiadne zápchy. Turisti taktiež určite ocenia výhľad z kabíny.
Ako sa však do tohto futuristického dopravného prostriedku dostať? Ak by ste len tak čakali na zastávke, pravdepodobne by ste sa nikam nedostali. Systém totiž bude fungovať na princípe taxíka. To znamená, že pomocou aplikácie si zo svojho smartfónu jednoducho objednáte vlastnú kabínu, ktorá po vás príde v zadaný čas na požadovanú zastávku a odtiaľ vás okamžite odvezie na vopred zadané miesto. Rovnako nehrozí, že by do vami objednaného vagóna mohol nastúpiť aj niekto ďalší. Ceny prepravy zatiaľ nie sú známe, nepredpokladá sa však, že náklady na dopravu prekročia tie súčasné.
Koncept bude čoskoro naostro odskúšaný v hlavnom meste Izraela, Tel Avive. Pre tento pokus bol na okraji mesta vybudovaný skúšobný okruh s dĺžkou pol kilometra a samotná realizácia by mala prebehnúť začiatkom budúceho roka. Ak by sa počas testovania neobjavili žiadne väčšie komplikácie, projekt sa stane súčasťou metropoly natrvalo. Krátku ukážku fungovania skyTran-u si môžete pozrieť vo videu nižšie.
Čo hovoríš na tento futuristický nápad? Vedel by si si predstaviť niečo podobné aj v našich končinách?