Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
včera 3. februára 2025 o 18:52
Čas čítania 0:49
TASR

Vedci chcú utrpením testovať, či AI nezískava vedomie

ZAUJÍMAVOSTI CHAT GPT TESTOVANIE NA ZVIERATÁCH UMELÁ INTELIGENCIA VEDA A VÝSKUM
Uložiť Uložené

Bolesť je totiž známa drvivej väčšine živých tvorov.

Spoľahlivým spôsobom rozpoznania rodiaceho sa vedomia ("ja") v systémoch umelej inteligencie môže byť podľa vedcov bolesť. Ako uvádza nová štúdia, je to totiž pocit známy drvivej väčšine živých tvorov. Napríklad u zvierat sa za vedomie považuje schopnosť vnímať emócie a pocity ako bolesť, slasť alebo strach.

Vedci zo spoločnosti Google DeepMind a Londýnskej školy ekonómie a politických vied (LSE) zverejnili zatiaľ nerecenzovanú štúdiu, v ktorej vytvorili textovú hru a veľkým jazykovým modelom (LLM) zadali úlohu získať v nej čo najviac bodov.

umělá inteligence
Zdroj: Pexels/Tara Winstead/volně k použití

„Napríklad sme povedali, že ak si vyberie možnosť číslo jeden, získa jeden bod. Potom sme mu povedali, že ak si vyberie možnosť číslo dva, zakúsi istú mieru bolesti, no získa body navyše,“ uvádza Daria Zakharova z LSE. Pri možnostiach umožňujúcich zakúsiť slasť sa body odpočítavali, dodáva Live Science. 

Tím využil znalosti kompromisov, ktoré zvieratá robia v snahe získať potravu alebo vyhnúť sa bolesti. Vedci v roku 2016 pri jednom z pokusov dávali krabom elektrické šoky rôznej intenzity a zaznamenávali pri tom, aká silná bolesť prinútila kraby opúšťať schránky.

Odporúčané
NBÚ varuje pred čínskou AI DeepSeek. O používateľoch zbiera viac informácií ako jeho konkurencia NBÚ varuje pred čínskou AI DeepSeek. O používateľoch zbiera viac informácií ako jeho konkurencia 3. februára 2025 o 7:08

Autori tiež upozorňujú, že LLM nevnímali bolesť vždy negatívne a slasť pozitívne. Istú mieru bolesti alebo nepohodlia, napríklad spojenú s námahou alebo tvrdým tréningom, považovali za pozitívnu, avšak príliš veľké množstvo slasti v niektorých prípadoch už považovali za škodlivé.

Anketa:
Máš strach z umelej inteligencie a jej pokroku? 
Vôbec, čo si? 
Trošku. 
Áno, nie je to sranda. 
Vôbec, čo si? 
32 %
Trošku. 
38 %
Áno, nie je to sranda. 
30 %
Domov
Zdieľať
Diskusia