Česká republika je vnútrozemský štát, ktorého vodné cesty vedú maximálne po riekach. Len málokto však vie, že v zahraničí majú bratia Česi pod správou námorný prístav, ktorý im dáva prístup k moru. Ako je to možné?
Slováci zvyknú označovať jednu z našich vodných nádrží (Zemplínska šírava) ako slovenské more. Prípadne sa tento atribút prenáša na more v Chorvátsku. Jadran si totiž okrem Slovákov radi privlastňujú aj českí dovolenkári, ktorých tam každoročne chodí stále viac a viac, píše iDnes.
Zatiaľ čo Slovensko si musí more a akýkoľvek priamy prístup k nemu len domýšľať, pri bratoch Čechoch je to odlišné. Aj keď o tejto skutočnosti vie možno menej ľudí, Česko má v správe parcely v námornom prístave, čo im umožňuje prístup k moru.
- Ako je možné, že má Česko more.
- Na základe čoho to vzniklo.
- Ako to tam dnes vyzerá.
- Dokedy platí táto dohoda.
Slobodné prístavné pásmo. Tak sa podľa medzinárodného a morského práva opisuje časť územia, ktoré sa nachádza na území iného štátu než toho, ktorý ho má pod správou.
Ako je to možné?
O tejto zaujímavosti informoval nedávno prostredníctvom reelska na Instagrame profil @artur.knows. Pod príspevkom sa zároveň strhla búrlivá diskusia. Nakoľko je správna formulácia faktu, že Česko má v skutočnosti pod správou more?
Česko má pod palcom viac ako 32 štvorcových kilometrov námorného prístavu neďaleko otvoreného mora. Táto parcela sa však nenachádza na území Českej republiky, ale inde.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako došlo k tomu, že Česko získalo more.
- Na aké dlhé obdobie získalo tento priestor.
- Čo s tým má Slovensko.
- Ako to tam vyzerá dnes.
- Môžeme sa v českom mori aj okúpať?