Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
21. marca 2024, 16:52
Čas čítania 4:19
Lukáš Čelka

Celý život čelil najnebezpečnejším aligátorom na svete, nakoniec ho zabila raja. Toto je mrazivý príbeh legendárneho Steva Irwina

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Hoci kúsky, ktoré predvádzal na kameru, boli šialene nebezpečné, Irwin manipuloval s divokými zvieratami s takou dávkou sebaistoty, až divákov presvedčil, že ho nemôžu ohroziť. Bohužiaľ, stal sa presný opak.

Bez štipky strachu stál zoči-voči najdesivejším aligátorom, a ak sa aj ocitol v nejakej nebezpečnej situácii, vždy vedel, ako z nej vykľučkovať. Austrálsky dokumentarista Steve Irwin, známy najmä pod prezývkou „Lovec krokodílov“, ktorú dostal vďaka svojej rovnomennej populárnej šou, bol v očiach spoločnosti považovaný za jedného z najväčších odborníkov na plazy.

Hoci kúsky, ktoré predvádzal na kameru, boli šialene nebezpečné, Irwin manipuloval s divokými zvieratami s takou dávkou sebaistoty, až divákov presvedčil, že ho nemôžu ohroziť. O to viac ich 4. septembra 2004 šokovala správa, že dokumentarista zomrel pri nakrúcaní na následky útoku raje.

Ľuďom nešlo do hlavy, ako mohla neohroziteľného Irwina, ktorý bežne zápasil s nebezpečnými krokodílmi, usmrtiť ryba, a ešte k tomu raja, ktoré bývajú väčšinou plaché.

Ešte pred tým, než sa spoločne pokúsime pozrieť na to, čo sa v osudný deň pri natáčaní pokazilo a či bol Irwin skutočne taký odborník na zvieratá, ako si to o ňom ľudia mysleli, radi by sme ti pripomenuli, že tvoriť prémiový obsah môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Preto ak sa ti naše články o zaujímavostiach z domova, ale aj zo sveta páčia, podporiť nás môžeš vstupom do klubu Refresher+.

Divoch od prírody

Ako píše portál Ati, Irwin už od útleho detstva inklinoval k nebezpečným zvieratám. Legendárny „Lovec krokodílov“, celým menom Stephen Robert Irwin, sa narodil 22. februára 1962 na predmestí Melbournu, najľudnatejšieho mesta v Austrálii.

steve irwin
Zdroj: Flickr/Michelle

Lásku k prírode a zvieratám pravdepodobne zdedil po rodičoch. Keď mal osem rokov, celá rodina sa presťahovala do Queenslandu, v ktorom jeho rodičia založili vlastnú ZOO. Steve teda už ako chlapec vyrastal obklopený rôznymi zvieratami. Najviac zo všetkých ho však fascinovali plazy, paradoxne tie najnebezpečnejšie.

Už ako šesťročný si údajne prvýkrát chytil do ruky jedovatého hada. O tri roky neskôr dokonca nabral odvahu zmerať si sily s krokodílom, píše People. Samozrejme, pod dohľadom svojho otca – skúseného odborníka na zvieratá, ktorý na Steva dohliadal, aby si neublížil.

Irwin pomáhal svojim rodičom s prevádzkovaním ZOO až do dospelosti. Krátko pred tým, než oslávil svoju tridsiatku, padol si do oka s prírodovedkyňou Terri Rainersovou, ktorá zavítala do ZOO jeho rodičov. Obojstranné sympatie sa rýchlo premenili na lásku, ktorú párik o deväť mesiacov neskôr spečatil manželstvom.

Steve Irwin, krokodýl
Zdroj: MGM Studios

Krátko nato Irwin prijal ponuku od austrálskej televízie a spoločne so svojou novou manželkou nafilmoval prvé diely dnes už legendárneho dokumentárneho seriálu Lovec krokodílov. Seriál sa vďaka obrovskému úspechu v Austrálii prepracoval na konci 90. rokov až na obrazovky amerických divákov.

Fanúšikovia Irwina sledovali so zatajeným dychom, ako muž pred kamerou chytá do rúk najnebezpečnejšie zvieratá na svete. Či už išlo o aligátory, jašterice, alebo obrie pytóny – „Lovec krokodílov“ vždy vedel, ako ich „skrotiť“.

Väčší zabávač ako odborník

Hoci Irwinovi láska k prírode odštartovala gigantickú kariéru, nezaobišla sa bez kontroverzií. Čím bol slávnejší, tým častejšie jeho meno skloňovali iní odborníci na zvieratá, ktorí jasne spochybňovali jeho metódy.

Irwina za svoju „nedbalosť“ pri manipulácii s nebezpečnými zvieratami kritizoval napríklad Rex Neindorf, riaditeľ centra pre chov plazov v Alice Springs. Neindorf tvrdil, že sa Steve pri zvieratách cíti absolútne neohroziteľný, čo zatemňovalo jeho úsudok.  

„Vyslovene som mu povedal, aby jaštera nechytal do rúk, ale použil metlu. Steve ma však úplne odignoroval,“ povedal Neindrof na margo incidentu z roku 2003, keď Irwinga pohryzol obrovský jašter. Dodal, že „Steve musel byť vždy obrovský šoumen“.

Syn Irwina.
Syn Irwina. Zdroj: Robert Irwin/Instagram

Veľkú dávku kritiky si vyslúžil aj o rok neskôr, keď sa objavilo video, na ktorom kŕmil krokodíla, zatiaľ čo v rukách držal svojho mesačného syna. Hoci sa Irwin za toto video ospravedlnil, neodpustil si výhovorku, že uhol kamery skresľoval a krokodíl bol v skutočnosti omnoho ďalej, ako sa to mohlo zdať divákom.

Šokujúca smrť

4. septembra 2004 sa Steve Irwin spolu so svojím kameramanom Justinom Lyonsom vydali na dobrodružstvo ku koralovému útesu Batt Reef v austrálskom Queenslande. Tentoraz mali v pláne nafilmovať materiály do pripravovaného dokumentu s názvom Najsmrteľnejší z oceánov, píše portál Fox News.

Irwin sa ako obvykle nebojácne hodil do vody, v ktorej plával medzi rôznymi morskými živočíchmi. Keď vo vode spozoroval raju, plával smerom k nej, aby mu kameraman dokázal spraviť čo najlepšie zábery. V tom momente sa však niečo veľmi pokazilo. Raja – ryba, ktorá väčšinou býva veľmi plachá, agresívne zaútočila na Irwina. Napriek tomu, že štáb urobil všetko, aby „Lovca krokodílov“ zachránil, na následky zranení zomrel.

Kameraman Justin Lyons, ktorý Irwina viac než 10 rokov sprevádzal na jeho dobrodružstvách, v rozhovore pre portál Daily Mail odhalil, čo sa dialo v posledných minútach života slávneho dokumentaristu.  

Krátko nato, čo sa s Irwinom vydali na more, podľa jeho slov spozorovali veľkú raju. Keďže s natáčaním rají mali už skúsenosti, vôbec ich situácia nevyplašila. Presne vedeli, do čoho idú.

„Aj keď sme si vždy dávali pozor, mysleli sme si, že to bude zábava. Zoskočili sme cez bok člnu (do mora) a začali sme ju filmovať. Plávali sme okolo raje, ona sa však zvrtla, doplávala na morské dno a usadila sa na ňom,“ zaspomínal si kameraman, s tým, že ryba zareagovala úplne inak, ako predpokladali. „Steve preplával priamo nad jej chvostom. Namiesto toho, aby odplávala, oprela sa o prednú časť svojich plutiev. Raja vystrčila svoj chvost s ostňom a začala ním bodať Steva.

lovec krokodýlů, steve irwin
Zdroj: Flickr/John

Voda sa vlnila a hemžila bublinami. Nevedel som, čo sa deje. Videl som len, ako sa snaží bodnúť Steva a ako ho od seba odstrkuje. A bolo po všetkom,“ dodal.

Keď sa raja odlepila od morského dna, Lyons na ňu namieril kameru, aby urobil záber, ako odpláva. Keď objektív vrátil na Steva, morská voda okolo neho už bola sýtočervená. Miešala sa s krvou.

Lyons čo najrýchlejšie vytiahol Irwina z vody na čln, kde sa mu spoločne s ostatnými ľuďmi zo štábu pokúšali zachrániť život. „Najskôr som hodil do člna kameru a potom som cez palubu prestrčil dnu Steva. Zvíjal sa v bolestiach,“ priblížil Lyon.

Napriek tomu, že sa loď dostala na súš do 45 minút, na záchranu Irwinovho života bolo už neskoro. „Nebilo mu srdce, vedel som, že nemá pulz. Pokúšali sme sa ho oživiť aj s defibrilátorom, ale neúspešne. Hoci prístroj vydával všetky zvuky, ako má, nikdy nevystrelil elektrický výboj. Nemyslím si však, že by sa niečo zmenilo, ak by ho vystrelil,“ dodal Lyon.  

O 16 dní po tragickej udalosti, 20. septembra 2006, sa uskutočnil Irwinov verejný pohreb. Ako píše portál Daily Mail, poslednú rozlúčku „Lovca krokodílov“ sledovalo viac ako 300 miliónov ľudí zo 130 krajín sveta.   

Kameraman Lyons pri tejto príležitosti novinárom povedal, že si Steva bude pamätať ako človeka, ktorý síce veľa chyboval, ale bol mu ako brat. Brat, s ktorým sa neustále hádal, ale napriek tomu ho zbožňoval. Síce úplne iným spôsobom, ale tak veľmi ako milióny jeho fanúšikov.

Domov
Zdieľať
Diskusia