Novodobé vegánstvo a alternatívne náhrady mäsa aktuálne zažívajú veľký boom. Mnohí si ho spájajú so zdravým životným štýlom a ochranou životného prostredia. Minca má však dve strany a zaujímalo nás, či je skutočne také neškodné a zdravé.
Zvyčajne sa snažíme meniť svoje stravovacie návyky kvôli ochrane životného prostredia či zdravotným dôvodom a vyberáme si z rôznych foriem stravovania. Existuje ich veľa a je len na nás, ktorá nám bude vyhovovať najviac. Jednou z nich je aj čoraz viac skloňované vegánstvo, ktoré mnohí považujú za cestu k ochrane životného prostredia, iní zas za spôsob zdravšieho stravovania. Agentúra Grotto zisťovala v roku 2019, koľko je na Slovensku vegánov. 41% opýtaných povedalo, že sú vegáni, obmedzili živočíšne produkty alebo premýšľajú nad vegánstvom.
Populárne sú alternatívy živočíšnych potravín
Nutričný poradca a fitnestréner Dávid Hmeľár si myslí, že novodobé vegánstvo môže byť problém. „Bavíme sa o náhradách potravín, napr. náhrada mäsa, náhrada vajec, šunky a rôzne potraviny, ktoré obsahuju výrazné množstvo surovín, zložiek a konzervantov či všetkých pridaných ingrediencií, aby tá potravina nadobudla finálnu podobu, ktorú vidíme na pultoch. Treba si položiť otázku, či daná potravina spĺňa povahu zdravej potraviny, pretože keď sa bavíme o mäse, tak mäso sa skladá z jednej zložky a to je mäso, zatiaľ čo vegánske náhrady obsahujú veľa iných umelých zložiek či syntetických látok.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako dopadli výskumy alternatívnych živočíšnych potravín.
- Aký má na vegánsku stravu názor lekár.
- Aké neprospešné zložky sa môžu nachádzať v náhradách živočíšnych potravín.
- Čo sa môže stať, ak nebudeme do tela prijímať dostatočne veľa živín a vitamínov.
- Ako môže vegánstvo vplývať na cvičenie.
- Prečo si tehotné vegánky musia dávať pozor na stravu.