Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
23. januára 2024, 9:30
Čas čítania 3:12
Adriana Královičová

FOTO: Ladislav vytvoril zo starej dodávky štýlový glamping s fínskou saunou. Vymeň kanceláriu za tichú záhradu pri vode

FOTO: Ladislav vytvoril zo starej dodávky štýlový glamping s fínskou saunou. Vymeň kanceláriu za tichú záhradu pri vode
Zdroj: AIVA Glamping
KULTÚRA ARCHITEKTÚRA ZO SLOVENSKEJ A Z ČESKEJ REPUBLIKY DIZAJN INTERIÉROVÝ DIZAJN
Uložiť Uložené

AIVA slúži ako ideálny pracovný priestor aj relaxačné útočisko. Prečítaj si, ako Slovák Ladislav postupoval pri realizácii.

Na Slovensku sa s dizajnovými ubytovaniami roztrhlo vrece. Šikovní ľudia ukazujú svoje zručnosti domácich majstrov i kreativitu a my sa nestačíme čudovať, aké dizajnové skvosty sú schopní postaviť čo i len zo starej dodávky. Takýto šikovný výsledok sa podaril Ladislavovi Centárovi, ktorý navrhol a postavil glamping v Partizánskom. Nejde len tak o obyčajný glamping v prírode, súčasťou stavby je aj fínska sauna, ktorá sa nachádza priamo v tiny domčeku. Podobné projekty ukazujú, že krásne miesta máme aj u nás na Slovensku a vďaka zážitkovému ubytovaniu si dovolenku doma môžeš užiť v úplne inom štýle.

Pre Refresher Ladislav prezradil, že AIVA slúži aj ako workspace pre nekonečných dobrodruhov, ktorí priebežne potrebujú vymeniť kanceláriu za tichú záhradu. S dôrazom na ekológiu je off-grid sebestačná, ale zároveň preplnená modernými technológiami, aby spĺňala všetky potreby moderného priestoru. Ak plánuješ vyskúšať zážitkový minimalizmus v AIVE, noc pre dve osoby stojí 100 eur.

Ladislav chcel najskôr projekt postaviť s kamarátmi, no okolnosti zariadili, že nakoniec na stavbe pokračoval sám. Pustil sa do prerábky starej dodávky. „Myslím, že v prvom rade by bolo dobré spomenúť, že AIVA je recyklovaná off-grid verzia starej avie, aj keď z pôvodnej dodávky nezostalo skoro nič okrem konštrukcie, ktorú sme aj tak ešte nadstavovali,“ opisuje nám. 

V článku sa dočítaš, odkiaľ Ladislav čerpal inšpiráciu, ako pracoval s rozpočtom a kto mu pri stavbe pomáhal. 

Ak sa ti páčia články o architektúre a interiérovom dizajne, pozri si dokonalú stavbu v českých Krkonošiach či dizajnový dom nad Dúbravkou. Prečítať si môžeš aj o tom, ako Slovák postavil tiny house v Podbrezovej, aj ako Zuzana prerobila starý jednoizbák za 30 000 eur. Pre exkluzívny obsah odoberaj Refresher+.
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený AIVA (@aiva.glamping)

Glamping s vlastnou saunou

„Prvotná myšlienka však vznikla oveľa skôr. Boli sme ,dream team‘, ktorý tvorili kamaráti z detstva, každý špecializovaný na inú profesiu potrebnú na výstavbu. Poznáte to však: rozbiehanie vlastných firiem, deti, bývanie či dôležitejšie projekty. Nakoniec som vo výstavbe pokračoval sám,“ opisuje nám začiatky projektu Ladislav.

Nápad vznikol ako kombinácia nadchnutia z minimalistického bývania a zo zážitkového ubytovania. Keďže už prevádzkuje jedno zážitkové ubytovanie na krátkodobý prenájom, chcel pokračovať v ďalšom projekte. Zo skúseností vedel, že ak chce byť pre hostí atraktívny, musí sa niečím odlíšiť. „Glampingových ubytovaní je čoraz viac, avšak ubytovanie s vlastnou saunou je jedinečné. Vždy ma inšpirovala Škandinávia a jej architektúra, aj tento projekt som chcel poňať v tomto štýle,“ hovorí nám Ladislav.

Na AIVE Ladislav pracoval popri svojej práci, takže si prípravu projektu rozdelil na viac etáp, počas ktorých mu tiež pomáhalo viacero majstrov a priateľov. Niektoré veci spravil sám. Bez kamarátov by to však podľa neho nebolo bývalo možné. „Na otázku, či som si navrhol interiér sám, mám celkom úsmevnú odpoveď. Nemal som žiadny projekt, len svoje ,čarbanice‘ na papieri. AIVA bola počas výstavby odparkovaná u nás vo firme, takže každé ráno sme si s hlavným majstrom ,Peckom‘ sadli a prešli, čo sa ide robiť. V niektorých momentoch bolo náročné pracovať iba z ideí a náčrtov, ale vidíte, výsledná stavba sa podarila,“ dodáva. 

AIVA glamping architektúra interiérový dizajn Slovensko
Zdroj: AIVA Glamping

Na stavbu použil prémiové materiály

„Najväčšou dominantou je určite fínska sauna s použitím obkladu z borovice Thermowood. Z dôvodu malej veľkosti sauny a silnej výhrevnosti piecky ju nazývame ,kotolňa‘. Ak sa zabudnete a priložíte o dve-tri polienka viac, saunu viete vyhriať aj na 150 stupňov, čo je už ozajstná špecialita pre saunových majstrov,“ hovorí nám.

Ladislava sme sa opýtali, či mal na stavbu vyčlenený rozpočet a či mu svojpomocná práca pomohla ušetriť výdavky. „Rozpočet som nemal, dĺžka výstavby ma netlačila. Chcel som však použiť prémiové materiály. Drevené okná na mieru, prémiová kvalita obkladu Thermowood, najvyššia kvalita plechovej falcovanej krytiny, prémiové saunovacie vybavenie Harvia, kvalitná sanita HansGrohe, najinovatívnejšia separačná toaleta Separett Tiny či nová generácia batérií olovo – uhlík s fotovoltickou technológiou od Victron Energy. Interiér bol rovnako robený na mieru,“ vraví. 

AIVA je momentálne „zaparkovaná“ v marhuľovej záhrade v Partizánskom pri vodnej nádrži Báger. Nachádza sa na začiatku novootvorenej asfaltovej cyklotrasy po hrádzi rieky Nitra, ktorá prepája historickú časť mesta s termálnymi kúpeľmi v Malých Bieliciach. V okolí je však aj mnoho ďalších možností cykloturistiky alebo oddychových prechádzok. Ak však hostia uprednostnia oddych, toto miesto je pre nich ako stvorené. „Niekedy však potrebujete len vypnúť, na to pomáha ľahnúť si do postele a len tak sledovať divadlo odohrávajúce sa na hladine jazera, zatiaľ čo oheň v piecke vyhrieva saunu a dotvára atmosféru,“ hovorí Ladislav.

AIVA glamping architektúra interiérový dizajn SlovenskoAIVA glamping architektúra interiérový dizajn SlovenskoAIVA glamping architektúra interiérový dizajn SlovenskoAIVA glamping architektúra interiérový dizajn Slovensko
Zobraziť galériu
(16)

Interiér glampingu ladí s prírodným prostredím. Dominuje mu drevo, ktoré samo osebe vytvára teplo. Čo sa týka farieb, Ladislav pracoval prevažne s čiernymi doplnkami a spotrebičmi. V teplých mesiacoch si užiješ aj terasu, z ktorej budeš môcť pozorovať okolitú prírodu.

„Ak už budete preležaní, AIVA slúži aj ako pracovný priestor, vďaka rýchlemu internetu zvládne streamovacie služby, ale aj pracovné hovory. Vďaka projektoru a kvalitnému repráku si môžete vychutnať aj akustický zážitok z filmu po svojom,“ odkazuje Ladislav na záver. 

Anketa:
Vyskúšal by si si pobyt v prírode s vlastnou saunou?
ÁNO, HNEĎ! Je to úžasný nápad.
Nie je to nič pre mňa.
ÁNO, HNEĎ! Je to úžasný nápad.
33 %
Nie je to nič pre mňa.
67 %
Domov
Zdieľať
Diskusia