Ôsmy ročník majstrovstiev Slovenska v e-športoch pozná svojich víťazov. Okrem fandenia pri napínavých dueloch si si mohol zalietať s dronmi či odfotiť sa s cosplayerkou.
Aj ty sa ešte stretávaš so stereotypom, že gaming je len zabíjanie času pred počítačom alebo hracou konzolou? „Je to šport v pravom slova zmysle s perspektívnou budúcnosťou,“ vysvetľuje Tomáš Boleček, organizátor 8. ročníka majstrovstiev Slovenska v elektronických športoch CS:GO. Dokazuje to aj neustále rastúci záujem o elektronické športy nielen vo svete, ale i doma na Slovensku. Okrem hráčov a divákov sa o tento druh súťaženia začínajú zaujímať aj veľké firmy.
Podobne to bolo i na tohtoročných majstrovstvách Slovenska v elektronických športoch z prelomu septembra a októbra, kam si prišli zmerať sily tí najlepší z najlepších v hre CS:GO. Gaming opätovne zažíva veľký boom. Nárast popularity získal najmä vďaka Youtubu a streamovacej platforme Twitch. Hráči sa združujú v kluboch alebo tímoch a pri vrcholových turnajoch súťažia o pomerne veľké finančné odmeny. Aj teraz si víťazný tím odniesol nielen trofej, ale aj 10-tisícovú finančnú odmenu.
Ten, kto sa prišiel pozrieť na majstrovstvá, si však užil oveľa viac ako len sledovanie napínavých herných turnajov. Ako často máš napríklad možnosť pilotovať dron, a to ešte cez prekážky? Počas majstrovstiev ju dostal každý, kto po tom zatúžil. „Letieť s dronom cez prekážky bolo náročnejšie ako v exteriéri, ale bol to super zážitok,“ chválila si návštevníčka zo Serede atrakciu, ktorú našla v zóne Slovenskej sporiteľne, jedného z hlavných partnerov podujatia. O dron racing s možnosťou stať sa pretekárom budúcnosti bol veľký záujem. Podobne ako o fotoprint s cosplayerkou.
Rasťo Benka z marketingového oddelenia najväčšej digitálnej banky na Slovensku vysvetľuje, prečo podporili tento event: „Elektronické športy vnímame ako segment, do ktorého ako digitálny líder patríme a zároveň vďaka nemu máme možnosť osloviť mladú cieľovú skupinu. Je to silný trend, pri ktorom chceme byť aj do budúcna.”
Pre agentúru Yvents, ktorá event organizovala, bola Slovenská sporiteľňa jasnou voľbou na spoluprácu. „Majstrovstvá Slovenska v elektronických športoch sa pred rokom presťahovali do Nitry. Keďže sa všetky podobné akcie konajú primárne v Bratislave, získali tak väčší dosah. Slovenská sporiteľňa má pokrytie vo všetkých regiónoch a orientuje sa na budúcnosť a mladých ľudí. Naša spolupráca vznikla veľmi prirodzene,“ hovorí Tomáš Boleček.
V 8. ročníku majstrovstiev Slovenska v elektronických športoch CS:GO si zahralo šesť elitných tímov z Česka a zo Slovenska. Trofej a finančnú odmenu v hodnote 10-tisíc eur si odniesol tím Dynamo Eclot, obhajca titulu z minulého roka. Vo finále si zmeral sily s tímom Unity, ktorý sa na turnaj dostal vďaka divokej karte od rozhodcov. Výsledné skóre 2 : 0 pre Dynamo Eclot potvrdilo, že mu víťazný titul zaslúžene patrí.
Gaming však nie je len o získaní tzv. prize money, teda o výhernej sume. Fanúšikovia gamingu sa zhodujú, že popri potenciálnej kariére má hranie hier množstvo ďalších benefitov. Hráči si trénujú tímovú prácu, logiku a postreh. Rozširujú si aj svoje jazykové schopnosti. „Hry ma naučili angličtinu lepšie ako niekoľko rokov v škole. Navyše mám vďaka gamingu množstvo kamarátov po celom svete,“ dodal o e-športoch jeden z návštevníkov majstrovstiev Slovenska.