Keď začneš z ničoho nič posilňovať, svalové vlákna sa „zľaknú“ a zareagujú tým, že sa pokúsia vybudovať čo najväčšie množstvo svalov.
O pravdivosti výroku „čo ťa nezabije, to ťa posilní“ by sme mohli polemizovať. V kontexte posilňovania svalov však nie je nič výstižnejšie. Svaly ti narastú len vtedy, keď ich budeš pravidelne „ničiť“. Tvoje múdre telo si s poškodením nielen hravo poradí, ale v budúcnosti ti dá ešte aj bonus navyše.
Každý máme v zásobe určitý počet svalových vlákien, ktoré pri dostatočnom tréningu hrubnú a rastú (odborne sa to nazýva hypertrofia). Podľa svetovej asociácie NSCA, ktorá podporuje výskum v oblasti športu, však nemôžeš navýšiť ich počet – ak áno, ide skôr o výnimku.
Predstav si to ako 8-člennú veslársku posádku. Kormidelník najprv povie dvom veslárom, aby veslovali a poháňali loď vpred. Časom si však všimne, že to ide akosi ťažko, a tak naverbuje ďalších dvoch. Napokon veslujú všetci a loď sa pohybuje najrýchlejšie, ako dokáže. Kormidelník je tvoje telo a veslári sú tvoje svalové vlákna.
V Refresheri ti v rámci série Čo sa deje s tvojím telom, keď... prinášame vedecky podložené zaujímavosti o úžasných mechanizmoch ľudského tela – tému nezabudni sledovať a každý týždeň dostaneš upozornenie na nový článok. Pre prístup k prémiového obsahu sa nezabudni stať členom klubu Refresher+.
Potrebuješ energiu aj testosterón
Aby teda svaly zosilneli, potrebujú nejaký stimul. Keď na ne vyvíjaš odpor, vyšleš do akcie motorické neuróny, ktoré dajú svalom signál, aby sa stiahli. Čím väčší odpor na sval vyvinieš, tým viac vlákien sa aktivuje. Zaujímavé je, že sila často ani tak nezávisí od veľkosti svalov, ako od toho, ako dobre vieš aktivovať motorické neuróny.
Celoživotnú údržbu svalového tkaniva sprostredkúvajú satelitné bunky (podskupina svalových kmeňových buniek), ktoré ležia v tesnej blízkosti svalových vlákien. Satelitné bunky sú akási „záložná rezerva“, ktorá sa môže meniť alebo spájať s existujúcimi svalovými vláknami a prispieť tak k ďalšiemu rastu.
Podľa vedcov je práve schopnosť dostatočne aktivovať tieto bunky to, čo oddeľuje ľudí, ktorým rastú svaly po jednom dvihnutí činky, od tých, ktorí sa nezväčšia ani pri extrémnej snahe, píše portál Built Lean.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako dlho trvá, kým sa začneš cítiť silnejší a prvýkrát na tele uvidíš novú svalovú hmotu.
- Čo presne sa deje v tvojom tele počas tréningu – od začiatku do konca.
- Ako vzniká svalovica a prečo s ňou kyselina mliečna nemá čo robiť.
- Čím to je, že nováčikovia ľahšie naberajú svaly ako pokročilí.
- Ako ovplyvňuje testosterón tvoj tréning a naberanie svalov.
- Prečo by mali robiť silový tréning najmä ľudia, ktorí fajčia.