Výskumy o potenciálnych terapeutických účinkoch psychedelík rastú ako „(magické) huby po daždi“. Zisťovali sme, ako táto terapia prebieha.
Psychologičku Ivetu Hírešovú k štúdiu psychedelík priviedlo vlastné ochorenie (v článku ho nechce menovať). Keďže moderná medicína ho zatiaľ nedokáže účinne liečiť, odborníčka sa začala rozhliadať po možných alternatívach. Dostala sa k ayahuasce – silnému šamanskému halucinogénu, ktorý sa nachádza v amazonských rastlinách.
Ayahuasca ju priviedla až do Peru, kde podstúpila „liečebný ceremoniál“, ktorý sa vykonáva v úplnej tme. „Liečitelia počas ceremónie prichádzajú k ľuďom a individuálne sa im venujú. Kľaknú alebo sadnú si pred človeka, ktorý má po vypití ayahuascy sedieť a sústrediť sa na svoj zámer,“ opisuje pre Refresher svoju skúsenosť.
„Tesne pred sebou som vnímala postavu, ktorá sa bez dotyku pohybovala po ploche celého môjho tela a spievala liečivú pieseň Icaros v reči Shipibo. Tie piesne znejú jedinečne. V stave zmeneného vedomia, keď sa človek stráca v psychedelikami zosilnených náročných obsahoch, dokážu byť majákom k realite,“ hovorí Iveta.
Po tomto zážitku jej bolesti takmer úplne ustúpili. Keďže odborníčka v prvom rade verí vedeckým dôkazom a nie šamanským rituálom, prisúdila to psychosomatike. Napriek tomu ju psychedeliká zaujali natoľko, že sa im začala venovať aj z odborného hľadiska.
Keďže Iveta Hírešová videla v týchto látkach potenciál, absolvovala niekoľko kurzov určených pre odborných pracovníkov v americkom Psychedelickom centre. Dnes spolupracuje s českou osvetovou a vzdelávacou iniciatívou Beyond Psychedelics, ktorú podporuje aj štát. V rámci nej pomáha ľuďom lepšie pochopiť a spracovať zážitky zo „zmeneného stavu vedomia“, ktorý nastáva po užití halucinogénnych látok.
V Refresheri tvoríme obsah na základe hodnoverných faktov a zdrojov. Viac podobných textov nájdeš pod témami Zdravie a Psychedeliká. Nezabudni sa stať členom Refresher+ klubu, vďaka čomu budeš mať prístup ku všetkým článkom.
Psychedeliká v súčasnosti v praxi využívajú psychiatrické kliniky po celom svete vrátane Česka, Kanady či USA. Čoraz viac špičkových vedeckých výskumov dokazuje, že tieto látky môžu nielenže pomôcť, ale v mnohých ohľadoch dokonca presahujú zdravotné prínosy štandardnej farmakologickej liečby.
Tradičné antidepresíva majú pomalý nástup, zvyknú ich sprevádzať nepríjemné vedľajšie účinky a niekedy je nutné užívať ich celé roky. Na druhej strane najnovšie vedecké výskumy dokazujú, že niektoré psychedeliká účinkujú hneď a ich efekt môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov. To však neznamená, že všetky tvoje problémy vyrieši papierik LSD, ktorý si „hodíš“ pod jazyk na divokej párty. V skutočnosti je to oveľa zložitejšie.
Rozpúšťajú ego
Medzi liečbou a rekreačným užívaním psychedelík je veľký rozdiel. Výskumy hovoria, že väčšina pocitov, ktoré zažiješ pod ich vplyvom v bezpečnom a kontrolovanom prostredí, bude pozitívna. Tá istá dávka ti však môže v inej situácii spôsobiť veľmi zlý trip. Vo všeobecnosti je preto pri podávaní týchto látok dôležitý set (vnútorné rozpoloženie človeka) a setting (prostredie, v ktorom berie drogu). Tieto dve veci zabezpečí terapeut.
Jednou z najužitočnejších schopností psychedelík je to, že pomáhajú odkrývať a zosilňovať dôležité myšlienky, emócie a pocity, ktoré väčšinou (vedome alebo nevedome) potláčame. V podpornom prostredí môžu klasické psychedelické drogy (psilocybín, DMT, LSD...) podporovať pocity dôvery, empatie, väzby, nehy, odpustenia, prijatia a prepojenia.
Extrémne nízke dávky (tzv. „microdosing“ – mikrodávkovanie) sa dokonca neoficiálne spájajú so zlepšením kognitívnej výkonnosti.
Zaujímavým fenoménom, ktorý býva súčasťou psychedelickej skúsenosti, je „rozpustenie ega“. Ide o termín označujúci stratu hraníc medzi subjektívnym a objektívnym svetom. Človek sa na svoje problémy díva akoby „zhora“, s nadhľadom, dokáže prísť na nové, kreatívne riešenia. Niekedy sa hovorí o pocite úplného rozplynutia seba a svojej identity.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako je možné, že liečba psychedelikami môže zlepšiť duševný stav už po prvej terapii.
- Ako táto terapia mení štruktúru mozgu.
- Ktorá psychedelická droga je v súčasnosti najsľubnejšia.
- Ako opisuje svoju ketamínovú terapiu český pacient Peter.
- Ako to prebieha.
- Či niečo podobné zavedie aj slovenské zdravotníctvo.